Hide My WP Ghost - en to ja_JP translation catalogue (1586 entries)

en: #1 Hack Prevention Security Solution: Hide WP CMS, 7G/8G Firewall, Brute Force Protection, 2FA, GEO Security, Temporary Logins, Alerts & more.
ja_JP: #1 ハッキング防止セキュリティソリューション：Hide WP CMS, 7G/8G Firewall, ブルートフォース保護, 2FA, GEOセキュリティ, 一時ログイン, アラートなど。

en: %1$d %2$s ago
ja_JP: %1$d %2$s前

en: %1$d %2$s remaining
ja_JP: %1$d %2$s残り

en: %1$d days
ja_JP: %1$d日間

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212;
ja_JP: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
ja_JP: %1$s いいニュース！%2$s プラグイン名を %3$s Hide My WP Ghost %4$sから%5$s WP Ghost %6$sに更新できるようになりました！ %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
ja_JP: %1$s 重要！ %2$s このオプションは、%3$s Google reCAPTCHA Key %4$sの設定で既に有効化されている場合にのみ有効化してください。

en: %1$s days since last update
ja_JP: 最終更新から%1$s日

en: %1$s directory is browsable
ja_JP: フォルダー %1$sが閲覧可能です

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
ja_JP: %1$sはmode_rewriteなしでは動作しません。Apacheでrewriteモジュールを有効にしてください。%2$s詳細%3$s

en: %1$s is visible in source code
ja_JP: %1$sはソースコードに表示されています

en: %1$s path is accessible
ja_JP: %1$sパスはアクセス可能です

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
ja_JP: プラグインが古いです：%1$s個、%2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
ja_JP: 開発者から更新がないプラグイン：%1$s個、%2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
ja_JP: %1$sはあなたのウェブサイトをほとんどのSQLインジェクションから保護しますが、可能であればデータベーステーブルにカスタムプレフィックスを使用してSQLインジェクションを回避してください。%2$sもっと読む%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
ja_JP: 設定ファイルで%1$sのルールが保存されておらず、これがウェブサイトの読み込み速度に影響を与える可能性があります。

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
ja_JP: テーマが古いです：%1$s個、%2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
ja_JP: %1$sここをクリック%2$sして、Google reCAPTCHA v2のキーを作成または表示します。

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
ja_JP: %1$sここをクリック%2$sして、Google reCAPTCHA v3のキーを作成または表示します。

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
ja_JP: %1$sここをクリック%2$sしてGoogle reCAPTCHAのキーを作成または表示します。

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
ja_JP: %1$sReCaptchaが正しくありません%2$s。もう一度お試しください。

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
ja_JP: %1$sからログインパスを削除します%2$s。それはフロントエンドでそれを公開する任意のテーマメニュー、ウィジェット、またはページコンテンツからです。

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
ja_JP: %1$sプレミアムで高度な保護を解除 >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
ja_JP: %1$s数学の問題を正しく解答できませんでした%2$s。もう一度お試しください。

en: %s don't have the correct permission.
ja_JP: %sの権限が正しくありません。

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
ja_JP: （* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account）

en: (multiple options are available)
ja_JP: （複数の選択肢が利用可能です）

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
ja_JP: （テーマが誤った管理者リダイレクトの追加または無限のリダイレクトの場合に便利）

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
ja_JP: (無限ループを回避するためにカスタム管理者-ajaxパスのみで機能します)

en: 1 day
ja_JP: 1日

en: 1 hour
ja_JP: 1時間

en: 1 minute
ja_JP: 1分

en: 1 month
ja_JP: 1ヶ月

en: 1 week
ja_JP: 1週間

en: 1. Layout Presets
ja_JP: プリセットを読み込んでください。

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
ja_JP: 月に1000万回以上のブルートフォース攻撃をブロック

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
ja_JP: 月に1億回以上のセキュリティ脅威を防止

en: 15 minutes
ja_JP: 15分

en: 2. Color Presets
ja_JP: プリセットを読み込んでください。

en: 2FA
ja_JP: 2段階認証

en: 2FA Backup Codes for %1$s
ja_JP: %1$sの2FAバックアップコード

en: 2FA Code
ja_JP: 2FAコード

en: 2FA Code (Authenticator App)
ja_JP: 2FA コード (認証アプリ)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
ja_JP: 2FAコード：バックアップコードがなくなりました、<a href="%1$s">新しいコードが必要です</a>！

en: 2FA Login
ja_JP: 2段階認証ログイン

en: 2FA Logins
ja_JP: 2FAログイン

en: 2FA Settings
ja_JP: 2FA設定

en: 2FA Setup
ja_JP: 2FA設定

en: 30 minutes
ja_JP: 30分

en: 403 HTML Error
ja_JP: 403 HTML エラー

en: 404 HTML Error
ja_JP: 404 HTML エラー

en: 404 page
ja_JP: 404 ページ

en: 7G Firewall
ja_JP: 7Gファイアウォール

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
ja_JP: 8G ファイアウォール

en: 8G Firewall
ja_JP: 8G ファイアウォール

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
ja_JP: 新しいバージョンのWordPressが利用可能です。各リリースには、新たに発見された脅威に対抗するためのセキュリティパッチとバグ修正が含まれています。<br /><br />新しいバージョンが利用可能になり次第、常に%1$s最新の安定版%2$sにアップデートしてください。新しいバージョンがリリースされると、WordPressダッシュボードにアップデート通知が表示されます。

en: A user already exists with that username.
ja_JP: そのユーザー名はすでに存在しています。

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
ja_JP: 確認コードがアカウントに関連付けられたメールアドレスに送信されました。

en: API Security
ja_JP: APIセキュリティ

en: API Settings
ja_JP: API設定

en: Abandoned Plugins Detected
ja_JP: 放置されたプラグインが検出されました

en: Action
ja_JP: アクション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
ja_JP: 「セキュリティ脅威のログ」を有効にすると、あなたのウェブサイトで検出された怪しいリクエストを見ることができます。

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
ja_JP: managewp.comから直接ダッシュボードに接続できるように、"プラグインの読み込みフック"から"マストユースプラグインの読み込み"を有効にしてください。%1$s ここをクリック %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
ja_JP: これらの脅威をブロックするために7Gか8Gのファイアウォールを有効化します

en: Activate Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を有効にしてください。

en: Activate Free Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を有効にしてください。

en: Activate Free WordPress Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を有効にしてください。

en: Activate Log Security Threats
ja_JP: ログセキュリティ脅威を有効化する

en: Activate Log Users Events
ja_JP: ユーザーイベントのログを有効にしてください。

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
ja_JP: WooCommerceのログインフォームでマジックリンクログインを有効にします。

en: Activate Now
ja_JP: 有効化

en: Activate Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を有効にしてください。

en: Activate Temporary Logins
ja_JP: 一時ログインを有効にしてください。

en: Activate TwoFactor Authentication
ja_JP: 二要素認証を有効にする

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
ja_JP: "Brute Force" オプションをアクティブにして、ユーザーIPブロックレポートを表示してください。

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
ja_JP: このウェブサイトのユーザー活動ログを表示するために、「ユーザーイベントの記録」オプションを有効にしてください。

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
ja_JP: WooCommerceのログインフォームでブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
ja_JP: WooCommerceのサインアップフォームでブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
ja_JP: パスワードを失ったフォームでブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
ja_JP: サインアップフォームでブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
ja_JP: ウェブサイトのコメントフォームでブルートフォース保護を有効にします。

en: Activation Help
ja_JP: アクティベーションのサポート

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Content-Security-Policy header
ja_JP: コンテンツセキュリティポリシーヘッダーを追加してください。

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
ja_JP: あなたのウェブサイトへのアクセスを常にブロックすべきIPアドレスを追加します。

en: Add New CDN URL
ja_JP: 新しいCDN URLを追加

en: Add New Temporary Login
ja_JP: 新しい一時ログインを追加

en: Add New Temporary Login User
ja_JP: 新しい一時的なログインユーザーを追加

en: Add New Text
ja_JP: 新しいテキストを追加

en: Add New URL
ja_JP: 新しいURLを追加

en: Add Passkey
ja_JP: パスキーを追加

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
ja_JP: WordPressのRulesセクションにRewritesを追加してください。

en: Add Security Header
ja_JP: セキュリティヘッダーを追加してください。

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
ja_JP: XSSとインジェクション攻撃に対するセキュリティヘッダーの追加

en: Add Strict-Transport-Security header
ja_JP: Strict-Transport-Security ヘッダーを追加してください。

en: Add Two Factor Authentication
ja_JP: 二要素認証を追加する

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
ja_JP: ファイアウォールによりブロックされることのないURLパスを追加します。

en: Add X-Content-Type-Options header
ja_JP: X-Content-Type-Options ヘッダーを追加してください。

en: Add X-XSS-Protection header
ja_JP: X-XSS-Protection ヘッダーを追加してください。

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters)
ja_JP: 推測されにくいパラメーターを追加する（最大 32 文字）

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
ja_JP: 新しいものに置き換えたいURLのリストを追加してください。

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
ja_JP: ユーザーがログインしている間、フロントエンドのキャッシュを防ぐためにランダムな静的番号を追加してください。

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
ja_JP: 認証アプリ、メールコード、またはパスキー（Face ID、Touch ID）を通じて二段階確認を追加し、パスワードが盗まれただけではサイトを解除できないようにします。

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
ja_JP: オンラインアカウントに追加のセキュリティレイヤーを設定して、ログイン時にパスワードとテキストメッセージやアプリ生成のコードなど、第二の認証方法が必要となるようにしてください。

en: Add common WordPress classes in text mapping
ja_JP: テキストマッピングに一般的なWordPressクラスを追加してください。

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security
ja_JP: プラグインのセキュリティをパスできるファイアウォールルールのコードを追加します

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
ja_JP: 選択された国々に対してブロックされるパスを追加してください。

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
ja_JP: ログインしているユーザーのユーザー権限に基づいてリダイレクトを追加してください。

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
ja_JP: XSSとインジェクション攻撃に対するセキュリティヘッダーの追加

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
ja_JP: キャッシュプラグインで使用しているCDNのURLを追加してください。

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
ja_JP: ライブサイトの場合は、wp-config.php で DISALLOW_FILE_EDIT を無効にしてください。<code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
ja_JP: wp-config.phpを編集し、ファイルの最後に<code>ini_set('display_errors', 0);</code>を追加してください。

en: Admin Path
ja_JP: 管理者パス

en: Admin Security
ja_JP: 管理者セキュリティ

en: Admin Toolbar
ja_JP: 管理者ツールバー

en: Admin Username
ja_JP: 管理者ユーザー名

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced Pack
ja_JP: アドバンスパック

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
ja_JP: クラスを追加した後、フロントエンドを確認して、テーマが影響を受けていないことを確認してください。

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
ja_JP: その後、%1$s保存%2$sをクリックして変更を適用します。

en: Ajax Security
ja_JP: Ajaxセキュリティ

en: Aland Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Alert Emails Sent (7d)
ja_JP: アラートメールを送信しました。

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All In One WP Security
ja_JP: オールインワンWPセキュリティ

en: All files have the correct permissions.
ja_JP: すべてのファイルには正しい権限が設定されています。

en: All plugins are compatible
ja_JP: すべてのプラグインは互換性があります。

en: All plugins are up to date
ja_JP: すべてのプラグインが最新であること

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
ja_JP: すべてのプラグインは、過去12ヶ月間にそれぞれの開発者によって更新されました。

en: Allow access to hidden paths only
ja_JP: 隠れたパスへのアクセスのみを許可します

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
ja_JP: メールで送信された安全なリンクを使用してパスワードレスのログインを許可し、盗まれた資格情報のリスクを減らします。

en: Almost there...
ja_JP: もうすぐ...

en: American Samoa
ja_JP: アメリカンサモア

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
ja_JP: 管理者アカウントがデフォルトのユーザ名 'admin' または 'administrator' を使用しています。これらはブルートフォース攻撃中に攻撃者が最初に試すユーザ名です。ユーザ名はログイン認証情報の半分であり、予測可能なものを使用すると、あなたのサイトを侵害するために必要な労力が大幅に減少します。

en: Analyzing recent threats and building the map...
ja_JP: 最近の脅威を分析し、マップを作成しています...

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Anyone can register
ja_JP: 誰でも登録できます

en: Apache
ja_JP: アパッチ

en: Api Key
ja_JP: APIキー

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
ja_JP: %1$s Google API Console %2$sからのApiキー。

en: Apply blur on the login background.
ja_JP: ログイン背景にぼかしを適用します。

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
ja_JP: このタスクを将来的に無視することを確認しますか？

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
ja_JP: 本当に設定を初期値にリセットしますか？

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
ja_JP: ホストにアウトバウンドブロックの確認とリモートアクセスのためのWP Ghost IP %1$sのホワイトリスト化を依頼してください！%2$sもっと読む%3$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
ja_JP: 注意！いくつかのURLが設定ファイルのルールを通過し、WordPressリライトを介して読み込まれました。これにより、ウェブサイトの読み込み速度が低下する可能性があります。 %1$s このチュートリアルに従って問題を修正してください： %2$s

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Authenticate
ja_JP: 認証

en: Authentication Code:
ja_JP: 認証コード:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
ja_JP: 認証イベント（ログイン、ログイン失敗、パスワード関連アクション）

en: Author Path
ja_JP: 著者の経歴

en: Author URL Enumeration via ID
ja_JP: 作成者の統計を隠す

en: Auto Detect
ja_JP: 自動検出

en: Autodetect
ja_JP: 自動検出

en: Automate IP Blocking
ja_JP: IPブロックの自動化

en: Automated IP Blocking Not Active
ja_JP: IPブロックの自動化

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
ja_JP: 自動IPブロックは現在有効ではありません。この保護がないと、同じIPからの繰り返しの疑わしいリクエスト、たとえばブルートフォースの探査、スキャナのスイープ、エクスプロイトの試みなどが自動的にブロックされません。これによりサーバの負荷が増加し、手動で迅速に対応できない持続的な攻撃に対してサイトが晒されることになります。

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
ja_JP: 繰り返しセキュリティ脅威を引き起こすIPアドレスを自動的にブロックします。

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
ja_JP: 繰り返しセキュリティ脅威を引き起こすIPアドレスを自動的にブロックします。

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
ja_JP: ログインしているユーザーを自動的に管理ダッシュボードにリダイレクトします。

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Backend under SSL
ja_JP: バックエンドはSSLで保護されています。

en: Background Blur
ja_JP: ページの背景色

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background Overlay
ja_JP: ページの背景色

en: Background color of the login form box.
ja_JP: ログインフォームボックスの背景色。

en: Background color of the login page.
ja_JP: ログインページの背景色。

en: Background color of the submit button.
ja_JP: 送信ボタンの背景色。

en: Background preview
ja_JP: ロゴプレビュー

en: Backup Codes
ja_JP: バックアップコード

en: Backup Settings
ja_JP: バックアップ設定

en: Backup/Restore
ja_JP: バックアップ／復元

en: Backup/Restore Settings
ja_JP: バックアップ・復元の設定

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
ja_JP: 内部URLのみを含め、可能な限り相対パスを使用してください。

en: Beaver Builder
ja_JP: ビーバービルダー

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
ja_JP: Bitnamiが検出されました。%1$sAWSホスティングと互換性を持つようプラグインを設定する方法を読んでください%2$s

en: Blacklist
ja_JP: ブラックリスト

en: Blacklist IP
ja_JP: IPをブラックリストに登録

en: Blacklist IPs
ja_JP: IPをブラックリストに登録

en: Blank Screen On Debugging
ja_JP: デバッグ中に画面が真っ白になりました。

en: Block AI Crawler Bots
ja_JP: AIクローラーボットをブロックする

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
ja_JP: ファイアウォールレベルでAIトレーニングおよびスクレイピングボットをブロックし、それらを自動的にrobots.txtに追加します。

en: Block Countries
ja_JP: 国をブロック

en: Block Countries &rsaquo;
ja_JP: 国をブロック

en: Block Hostnames
ja_JP: ホスト名をブロックします。

en: Block Referrer
ja_JP: リファラーをブロック

en: Block Specific Paths
ja_JP: 特定のパスをブロック

en: Block Theme Detectors Crawlers
ja_JP: テーマ検出クローラーをブロック

en: Block User Agents
ja_JP: ユーザーエージェントをブロック

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
ja_JP: 攻撃者があなたのサイトについての情報を収集するために使用する敏感なファイル（wp-config.php, readme, インストールファイル）へのアクセスをブロックします。

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
ja_JP: 訪問者があなたのコンテンツをスクレイプするのを難しくするために、コピー、ペースト、ドラッグの操作をブロックします。

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
ja_JP: 人気のあるテーマ検出ツールからの既知のユーザーエージェントをブロックしてください。

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
ja_JP: 悪意あるリクエスト、SQLインジェクション、悪用の試みを、それらがあなたのウェブサイトに到達する前にブロックします。

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
ja_JP: ハッキングの試み、スパム、不必要なアクセスを減らすために、高リスクの国からのトラフィックをブロックします。

en: Blocked
ja_JP: ブロック元

en: Blocked IPs
ja_JP: ブロックIP

en: Blocked IPs Report
ja_JP: ブロックされたIPのレポート

en: Blocked by
ja_JP: ブロック元

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja_JP: ボネール、サバ、サント・ユースタティウス

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: British English
ja_JP: イギリス英語

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム

en: Brute Force
ja_JP: 総当たり攻撃

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
ja_JP: ブルートフォースIPがブロックされました。

en: Brute Force Login Protection
ja_JP: ブルートフォースログイン保護

en: Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護

en: Built-in Plugin Translations
ja_JP: 組み込みプラグインの翻訳

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
ja_JP: BulletProofプラグイン！BulletProofプラグインでRoot Folder BulletProof Modeを有効にした後、%1$sの設定を保存してください。

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Button Color
ja_JP: ボタンの色

en: By activating the Free version of %1$s you agree with our %2$sTerms of Use%3$s and %4$sPrivacy Policy%5$s
ja_JP: アクティベートすることで、私たちの%1$s利用規約%2$sと%3$sプライバシーポリシー%4$sに同意したことになります

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
ja_JP: CDNが有効化されています。%1$sと%2$sのパスをCDN Enablerの設定に含めてください

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
ja_JP: CDN Enablerが検出されました！%1$s %2$sここをクリック%3$sして設定方法を学びましょう

en: CDN Mapping
ja_JP: CDNマッピング

en: CDN URL Mapping
ja_JP: CDN URLマッピング

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
ja_JP: 接続エラー！ウェブサイトが次にアクセスできることを確認してください：%s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
ja_JP: フロントエンドの読み込み速度を向上させるために、CSS、JS、および画像をキャッシュしてください。

en: Cache Enabler
ja_JP: キャッシュエンエーブラー

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Can't download the plugin.
ja_JP: プラグインをダウンロードできません。

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Canadian French
ja_JP: カナダのフランス語

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
ja_JP: 他のプラグインやテーマからのログインフックをキャンセルして、望ましくないログインリダイレクトを防止してください。

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Catalan Valencian
ja_JP: カタルーニャ語バレンシア語

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Options
ja_JP: オプションを変更します。

en: Change Paths
ja_JP: パスを変更します。

en: Change Paths Now
ja_JP: パスを変更してください。

en: Change Paths for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーのパスを変更します。

en: Change Paths in Ajax Calls
ja_JP: Ajax呼び出しのパスの変更

en: Change Paths in Cached Files
ja_JP: キャッシュされたファイル内のパスを変更します。

en: Change Paths in RSS feed
ja_JP: RSS フィード内のパスを変更します。

en: Change Paths in Sitemaps XML
ja_JP: サイトマップXML内のパスを変更してください。

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
ja_JP: 相対URLを絶対URLに変更してください。

en: Change WordPress paths while you're logged in.
ja_JP: ログイン中にWordPressのパスを変更します。

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths)%3$sでwp-content、wp-includes、および他の一般的なパスを変更してください

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
ja_JP: キャッシュされたファイル内のWordPressの共通パスを変更してください。

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > ajax URLからwp-adminを隠す(Hide wp-admin from ajax URL)%3$sをオンに切り替えます。%4$s管理者パスへの参照をインストールされたプラグインから隠す%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > WordPressの一般的なパスを隠す(Hide WordPress Common Paths)%3$sをオンに切り替えてください

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
ja_JP: 登録パスを%1$s%2$s > パスの変更 > カスタム登録URL (Custom Register URL) %3$sに変更し、%4$s%5$s > Brute Force > 設定(Settings) %6$sでBrute Forceを起動するか、オプションを%7$s > %8$s > %9$sでチェックを外してください。

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
ja_JP: すべてのCSSおよびJSファイル、キャッシュプラグインによって生成されたキャッシュファイルを含めて、テキストを変更してください。

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
ja_JP: セキュリティを向上させるために、ユーザー 'admin' または 'administrator' の名前を別の名前に変更してください。

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
ja_JP: ファイルマネージャーを使用して、wp-config.phpファイルのパーミッションを読み取り専用に変更してください。

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
ja_JP: 事前に定義されたセキュリティヘッダーを変更すると、ウェブサイトの機能に影響を与える可能性があります。

en: Check Frontend Paths
ja_JP: フロントエンドのパスを確認してください。

en: Check Website Security Online
ja_JP: ウェブサイトのセキュリティをオンラインで確認する

en: Check Your Website
ja_JP: ウェブサイトをチェックしてください。

en: Check if the website paths are working correctly.
ja_JP: ウェブサイトのパスが正しく機能しているか確認してください。

en: Check if your website is secured with the current settings.
ja_JP: 現在の設定でウェブサイトが安全かどうかを確認してください。

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
ja_JP: %1$s RSSフィード %2$sを確認し、画像のパスが変更されていることを確認します。

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
ja_JP: %1$sサイトマップXML %2$sを確認し、画像のパスが変更されていることを確認します。

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
ja_JP: %1$sPingdomツール%2$sでウェブサイトのローディング速度を確認します

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose a layout first, then choose the colors.
ja_JP: 最初にレイアウトを選択し、次に色を選択します。

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
ja_JP: ホワイトリストのIPアドレスとパスに対してプラグインがどのように振る舞うべきかを選択します。

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
ja_JP: ウェブサイトへのアクセスを制限すべき国を選択してください。

en: Choose the login page structure.
ja_JP: ログインページの構造を選択します。

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
ja_JP: サーバーの種類を選択して、サーバーに最適な構成を取得してください。

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Clean Login Page
ja_JP: クリーンログインページ

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
ja_JP: robots.txtを整理し、それが偶然にも/wp-adminや/wp-contentのようなWordPressのパスをスキャナーに公開しないようにします。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
ja_JP: %1$s続行%2$sをクリックして、定義済みのパスを設定します。

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
ja_JP: バックアップをクリックすると、ダウンロードが自動的に開始されます。すべてのウェブサイトにバックアップを使用できます。

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
ja_JP: 設定方法の詳細ガイドについては、使用するアプリのアイコンをクリックします。

en: Click to retry the download
ja_JP: ダウンロードを再試行する

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
ja_JP: キャッシュファイル内のパスを変更するプロセスを実行するためにクリックしてください。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close Error
ja_JP: エラーを閉じる

en: Cloud Panel
ja_JP: クラウドパネル

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
ja_JP: Cloud Panelが検出されました。%1$sCloud Panelホスティングとの互換性を持つようプラグインを設定する方法を読んでください%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス（キーリング）諸島

en: Code Setup
ja_JP: コード設定

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Color of labels and text on the login page.
ja_JP: ログインページのラベルとテキストの色。

en: Color of link text on the login page.
ja_JP: ログインページのリンクテキストの色。

en: Comment Form Protection
ja_JP: コメントフォーム保護

en: Comments Path
ja_JP: コメントパス

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Compatibility
ja_JP: 互換性

en: Compatibility Settings
ja_JP: 互換性の設定

en: Compatibility with Manage WP plugin
ja_JP: Manage WP プラグインとの互換性

en: Compatibility with Token Based Login plugins
ja_JP: トークンベースのログインプラグインとの互換性

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
ja_JP: すべての機能を備えたAll In One WP Securityプラグインと互換性があります。ウイルススキャン、ファイアウォール、ブルートフォース保護のために一緒に使用してください。

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
ja_JP: JCH Optimize Cacheプラグインと互換性があります。CSSとJSの最適化オプションをすべて使用して機能します。

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
ja_JP: Solid Security プラグインと互換性あり。サイトスキャナー、ファイル変更検出、ブルートフォース保護のために一緒に使用してください。

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
ja_JP: Sucuri Securityプラグインと互換性あり。ウイルススキャン、ファイアウォール、ファイル整合性監視のために一緒に使用してください。

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
ja_JP: Wordfence Security プラグインと互換性あり。マルウェアスキャン、ファイアウォール、ブルートフォース保護のために一緒に使用してください。

en: Complete Fix
ja_JP: 完了しました

en: Config
ja_JP: 設定

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
ja_JP: 設定ファイルが書き込み可能ではありません。存在しない場合はファイルを作成するか、次の行を%1$sファイルにコピーしてください：%2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
ja_JP: 設定ファイルが書き込み可能ではありません。存在しない場合はファイルを作成するか、次の行を%1$sファイルにコピーしてください：%2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
ja_JP: 設定ファイルが書き込み可能ではありません。%1$sファイルの冒頭に手動で追加する必要があります：%2$s

en: Congo
ja_JP: コンゴ

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
ja_JP: おめでとう！すべてのセキュリティ タスクを完了しました。サイトを週に1回確認してください。

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
ja_JP: ホスティングプロバイダーに連絡して、サポートされているMySQLバージョンへのアップグレードを依頼するか、現行のデータベースリリースを提供しているホストに移行します。

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
ja_JP: ホスティングプロバイダーに連絡してサポートされているPHPバージョンへのアップグレードをリクエストするか、最新のPHPリリースを提供するホストに移行します。

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
ja_JP: /wp-content/*のようなリンクを%1$s/wp-content/*に変換します。

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copy Bulk Rules
ja_JP: バルクルールをコピー

en: Copy Link
ja_JP: リンクをコピーします。

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
ja_JP: %1$s安全なURL%2$sをコピーし、ログインできない場合にすべてのカスタムパスを無効にするために使用します。

en: Copy/Paste is disabled!
ja_JP: コピー/ペーストは無効です！

en: Core Contents Path
ja_JP: コアコンテンツパス

en: Core Includes Path
ja_JP: コアインクルードパス

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cote dIvoire
ja_JP: コートジボワール

en: Could not detect the user
ja_JP: ユーザーを検出できませんでした。

en: Could not fix it. You need to change it manually.
ja_JP: 修正できませんでした。手動で変更する必要があります。

en: Could not found anything based on your search.
ja_JP: 検索に基づいて何も見つかりませんでした。

en: Could not load the map SVG.
ja_JP: このユーザーでログインできませんでした。

en: Could not load threat map.
ja_JP: このユーザーでログインできませんでした。

en: Could not login with this user.
ja_JP: このユーザーでログインできませんでした。

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
ja_JP: テーブル %1$s の名前を変更できませんでした。テーブル名を手動で変更する必要があるかもしれません。

en: Could not update prefix references in options table.
ja_JP: オプションテーブル内の接頭辞参照を更新できませんでした。

en: Could not update prefix references in usermeta table.
ja_JP: ユーザーメタテーブル内のプレフィックス参照を更新できませんでした。

en: Country
ja_JP: 国

en: Country Blocking
ja_JP: 国のブロッキング

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
ja_JP: GPTBot、ClaudeBot、PerplexityBot、CCBot、Bytespider、その他の既知のAIクローラー30+をカバーしています。

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create New Temporary Login
ja_JP: 新しい一時ログインを作成

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
ja_JP: ユニークなユーザ名で新しい管理者アカウントを作成し、既存のコンテンツの所有権を移譲した後、 'admin' または 'administrator' のアカウントを削除します。

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
ja_JP: 限られた期間だけユーザー名とパスワードなしでウェブサイトのダッシュボードにアクセスするための一時的なログインURLを作成します。%s これは、デベロッパーに管理者アクセス権を付与する必要がある場合やルーチンタスクの支援が必要なときに便利です。

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
ja_JP: ユーザ名やパスワードを共有せずに、安全で時間制限のあるアクセスリンクを作成します。

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Curacao
ja_JP: キュラソー

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Custom Activation Path
ja_JP: カスタムアクティベーションパス

en: Custom Admin Path
ja_JP: カスタム管理パス

en: Custom Cache Directory
ja_JP: カスタムキャッシュディレクトリ

en: Custom Login Path
ja_JP: カスタムログインパス

en: Custom Logo
ja_JP: カスタムログアウトパス

en: Custom Logout Path
ja_JP: カスタムログアウトパス

en: Custom Lost Password Path
ja_JP: カスタムなパスワード紛失パス

en: Custom Register Path
ja_JP: カスタム登録パス

en: Custom Safe URL Param
ja_JP: カスタムセーフURLパラメータ

en: Custom admin-ajax Path
ja_JP: カスタムadmin-ajaxパス

en: Custom author Path
ja_JP: カスタム著者パス

en: Custom comment Path
ja_JP: カスタムコメントパス

en: Custom message to show to blocked users.
ja_JP: ブロックされたユーザーに表示するカスタムメッセージ。

en: Custom plugins Path
ja_JP: カスタムプラグインのパス

en: Custom theme style name
ja_JP: カスタムテーマスタイル名

en: Custom themes Path
ja_JP: カスタムテーマパス

en: Custom uploads Path
ja_JP: カスタムアップロードパス

en: Custom wp-content Path
ja_JP: カスタムwp-contentパス

en: Custom wp-includes Path
ja_JP: カスタムwp-includesパス

en: Custom wp-json Path
ja_JP: カスタムwp-json パス

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
ja_JP: すべてのWordPressのパス（ログイン、コア、プラグイン、テーマ）をカスタマイズしてセキュアにし、ハッカーのボットがエントリーポイントを見つけたり、既知の脆弱性を悪用するのを防ぎます。

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
ja_JP: セキュアなログインパスとブランディングに合わせつつ、ログインページのデザインをカスタマイズします。

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: DB Debug Mode
ja_JP: DB デバッグモード

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
ja_JP: データベースのデバッグモードが現在有効になっています。ライブサイトでは、これによりテーブル名、クエリ構造、その他のセンシティブな情報を含むデータベースエラーメッセージが訪問者や潜在的な攻撃者に公開されてしまいます。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Deactivated
ja_JP: 無効化済み

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
ja_JP: テーマ検出器やハッカーボットを欺き、あなたのウェブサイトがWordPressではなくDrupalやJoomlaで作られていると信じさせます

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Database Prefix
ja_JP: データベース接頭辞

en: Default Redirect After Login
ja_JP: ログイン後のデフォルトリダイレクト

en: Default Temporary Expire Time
ja_JP: デフォルトの一時有効期限

en: Default User Role
ja_JP: デフォルトユーザーロール

en: Default WordPress Tagline
ja_JP: デフォルトのWordPressのタグライン

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
ja_JP: wp-contentおよびwp-includesのようなデフォルトのWordPressのパスがあなたのソースコードで見えます。これらのパスは、ボットや攻撃者に対して、あなたのサイトがWordPressを実行していることを確認し、自動化された悪用スキャナーの対象にすることを証明します。

en: Default user role for which the temporary login will be created.
ja_JP: 一時ログインが作成されるデフォルトのユーザーロール。

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ja_JP: セキュリティキーは、wp-config.php に定数として定義されています。これらは可能な限りユニークで長いものであるべきです。 <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
ja_JP: プラグインアンインストール時に2FAデータを削除する

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
ja_JP: プラグインのアンインストール時に一時ユーザーを削除します。

en: Delete user
ja_JP: ユーザーを削除します。

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Design Presets
ja_JP: デザインプリセット

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
ja_JP: SEOやAIのインデックス化に影響を与えずに攻撃を止めるように設計されています。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Detection details
ja_JP: 検出の詳細

en: Directories
ja_JP: ディレクトリ

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
ja_JP: あなたのアップロードフォルダーでディレクトリの参照が有効になっています。誰でもディレクトリの URL に移動して、すべてのアップロードファイルを表示しダウンロードできます - これはセキュリティリスクであり著作権上の問題でもあります。

en: Disable "rest_route" Param Access
ja_JP: "rest_route"パラメータアクセスを無効にする

en: Disable Click Message
ja_JP: クリックメッセージを無効にします。

en: Disable Copy
ja_JP: コピーを無効にします

en: Disable Copy/Paste
ja_JP: コピー/ペーストを無効にします

en: Disable Copy/Paste Message
ja_JP: コピー/ペーストメッセージの無効化

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーに対してコピー＆ペーストを無効にしてください。

en: Disable Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリの閲覧を無効にします。

en: Disable Drag/Drop Images
ja_JP: 画像のドラッグ＆ドロップを無効にします。

en: Disable Drag/Drop Message
ja_JP: ドラッグ＆ドロップメッセージを無効にしてください。

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーに対して、ドラッグ＆ドロップを無効にしてください。

en: Disable Inspect Element
ja_JP: Inspect Elementを無効にしてください

en: Disable Inspect Element Message
ja_JP: Inspect Element メッセージを無効にします

en: Disable Inspect Element for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーに対しては、Inspect Element を無効にしてください。

en: Disable Options
ja_JP: オプションを無効にします

en: Disable Paste
ja_JP: ペーストを無効にします

en: Disable REST API Access
ja_JP: REST APIアクセスを無効にする

en: Disable REST API access for not logged in users
ja_JP: ログインしていないユーザーに対するREST APIアクセスを無効にしてください。

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'
ja_JP: パラメータ 'rest_route' を使用して REST API アクセスを無効にしてください。

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
ja_JP: XML-RPC からの RSD エンドポイントを無効にしてください。

en: Disable Right-Click
ja_JP: 右クリックを無効化

en: Disable Right-Click for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーの右クリックを無効にする

en: Disable View Source
ja_JP: ソースを表示しない

en: Disable View Source Message
ja_JP: ソースの表示メッセージを無効にします。

en: Disable View Source for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーに対して、ソースの表示を無効にしてください。

en: Disable XML-RPC Access
ja_JP: XML-RPCアクセスを無効にする

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > XML-RPCアクセスを無効化する(Disable XML-RPC access)%3$sをオンに切り替えてください

en: Disable copy function on your website
ja_JP: ウェブサイト上のコピー機能を無効にしてください。

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
ja_JP: ウェブサイトが公開されている場合は、デバッグプラグインを無効にしてください。また、<code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> を wp-config.php ファイルに追加して、データベースエラーを非表示にするオプションを設定できます。

en: Disable image drag & drop on your website
ja_JP: ウェブサイト上での画像のドラッグ＆ドロップを無効にしてください。

en: Disable paste function on your website
ja_JP: ウェブサイト上での貼り付け機能を無効にしてください。

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
ja_JP: カジュアルなコンテンツ盗用やソースコード検査を抑制するために、右クリックコンテキストメニューを無効にします。

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header
ja_JP: XML-RPCのRSD（Really Simple Discovery）サポートを無効にし、ヘッダーからRSDタグを削除してください。

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
ja_JP: ブルートフォース攻撃を防ぐために/xmlrpc.phpへのアクセスを無効にします。

en: Disable the inspect element view on your website
ja_JP: ウェブサイト上のインスペクト要素表示を無効にしてください。

en: Disable the right-click functionality on your website
ja_JP: ウェブサイト上での右クリック機能を無効にしてください。

en: Disable the source-code view on your website
ja_JP: ウェブサイト上のソースコード表示を無効にしてください。

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Display lockout message instead of the login form
ja_JP: ロックアウトメッセージをログインフォームの代わりに表示

en: Display lockout message instead of the login form.
ja_JP: ロックアウトメッセージをログインフォームの代わりに表示します。

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do Login & Logout Redirects
ja_JP: ログインおよびログアウトのリダイレクトを行ってください。

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
ja_JP: このブラウザからログアウトしないでください。ログインページが正常に機能し、再度ログインできることを確認するまでログアウトしないでください。

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
ja_JP: reCAPTCHA が機能していて、再ログインできることを確信するまで、アカウントからログアウトしないでください。

en: Do you want to delete temporary user?
ja_JP: 一時的なユーザーを削除しますか？

en: Do you want to restore the last saved settings?
ja_JP: 最後に保存された設定を復元しますか？

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
ja_JP: ハッカーがディレクトリの内容を見ることを許さない。%1$sアップロードディレクトリ%2$sを参照してください。

en: Don't forget to reload the Nginx service.
ja_JP: Nginxサービスをリロードするのを忘れないでください。

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name
ja_JP: ユーザーログイン名が表示されないように、domain.com?author=1 のようなURLを表示しないでください。

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them
ja_JP: 絵文字アイコンを使用しない場合は、絵文字アイコンをロードしないでください。

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site
ja_JP: サイトに Windows Live Writer を設定していない場合は、WLW をロードしないでください。

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos
ja_JP: oEmbed ビデオを使用しない場合は、oEmbed サービスをロードしないでください。

en: Don't select any role if you want to log all user roles
ja_JP: ユーザーのすべてのロールを記録したい場合は、どの役割も選択しないでください。

en: Download Codes
ja_JP: コードをダウンロードする

en: Download GeoIP Database
ja_JP: GeoIPデータベースをダウンロード

en: Download Recovery Codes
ja_JP: リカバリーコードをダウンロードする

en: Download and start the application of your choice.
ja_JP: 選択したアプリケーションをダウンロードして起動します。

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
ja_JP: Geo Security機能を有効にするために最新のGeo国データベースをダウンロードします。

en: Drag-n-Drop is disabled!
ja_JP: ドラッグアンドドロップは無効です！

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
ja_JP: ログイン試行に失敗した後のIPブロックの期間。

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin
ja_JP: エラー！プラグインをアクティブ化するために正しいトークンを使用していることを確認してください。

en: ERROR: Invalid verification code.
ja_JP: エラー：無効な認証コード。

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
ja_JP: エラー：無効な確認コードが多すぎます。{time}後に再試行できます。

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit Media
ja_JP: メディアを編集

en: Edit Menu
ja_JP: メニューを編集

en: Edit User
ja_JP: ユーザーの編集

en: Edit user
ja_JP: ユーザーを編集

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Elementor
ja_JP: エレメントル

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Code
ja_JP: メールコード

en: Email Setup
ja_JP: メール設定

en: Email address already exists
ja_JP: メールアドレスはすでに存在しています。

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Empty
ja_JP: 空

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ja_JP: 空の ReCaptcha です。ReCaptcha を完了してください。

en: Empty email address
ja_JP: 空のメールアドレス

en: Empty email address.
ja_JP: メールアドレスが空です。

en: Enable Cloud Storage for Events Log
ja_JP: イベントログのクラウドストレージを有効にする

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
ja_JP: ログを30日間保持し、インシデントレポートを生成するためにクラウドストレージを有効にします。これをオフにする場合は、ログデータをクラウドに送信することに同意しない場合です。

en: Enable Security Threats Log
ja_JP: セキュリティ脅威ログの有効化

en: Enable User Events Log
ja_JP: ユーザーイベントログを有効にする

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
ja_JP: ログデータをクラウドに送信することに同意する場合のみ有効にしてください。

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
ja_JP: このオプションを有効にすると、ウェブサイトの読み込みが遅くなる可能性があります。CSSとJSファイルがリライト経由ではなく動的に読み込まれるため、必要に応じてそれらの中のテキストを変更できるようになります。

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter your email to activate
ja_JP: ユーザーをアクティブ化できませんでした。

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Error! No backup to restore.
ja_JP: エラー！復元するバックアップがありません。

en: Error! The backup is not valid.
ja_JP: エラー！バックアップが無効です。

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
ja_JP: エラー！新しいパスが正しく読み込まれていません。キャッシュをすべてクリアして、もう一度試してください。

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ja_JP: エラー：URLマッピングで同じURLを2回入力しました。リダイレクトエラーを防ぐために、重複を削除しました。

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ja_JP: エラー：Text Mappingで同じテキストを2回入力しました。リダイレクトエラーを防ぐために重複を削除しました。

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Europe
ja_JP: ヨーロッパ

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
ja_JP: カスタマイズ後もデフォルトのパスが%1$sによって保護されていますが、ウェブサイトのすべてのディレクトリとファイルに正しい権限を設定することが、File ManagerまたはFTPを使用して権限を確認し変更することをおすすめします。%2$sもっと読む%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
ja_JP: カスタマイズ後もデフォルトのパスが%1$sによって保護されていますが、ウェブサイトのすべてのディレクトリとファイルに正しい権限を設定することが、File ManagerまたはFTPを使用して権限を確認し変更することをおすすめします。%2$sもっと読む%3$s

en: Event
ja_JP: イベント

en: Events & Security Threats Logs
ja_JP: イベントとセキュリティ脅威のログ

en: Events Log
ja_JP: イベント ログ

en: Events are saved locally on this website for quick review.
ja_JP: イベントはこのウェブサイト上にローカルに保存され、クイックレビューに利用されます。

en: Example:
ja_JP: 例:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
ja_JP: 例： /cart/は、/cart/から始まるすべてのリクエストをファイアウォールのルールから免除します。

en: Examples:
ja_JP: 例：

en: Expire Time
ja_JP: 有効期限

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expires
ja_JP: 有効期限

en: Export CSV
ja_JP: CSVをエクスポート

en: Fail Attempts
ja_JP: 失敗した試み

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed Attempts Message
ja_JP: 失敗した試行のメッセージ

en: Failed to create a login nonce.
ja_JP: ログインノンスの作成に失敗しました。

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島（マルビナス諸島）

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Feed & Sitemap
ja_JP: フィード＆サイトマップ

en: Feed Security
ja_JP: フィードセキュリティ

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: File Permissions
ja_JP: ファイルの権限

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Finalize
ja_JP: 最終化

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Firewall
ja_JP: ファイアウォール

en: Firewall Against Script Injection
ja_JP: スクリプトインジェクションに対するファイアウォール

en: Firewall Location
ja_JP: ファイアウォールの位置

en: Firewall Strength
ja_JP: ファイアウォールの強度

en: Firewall, login & path security in seconds
ja_JP: スクリプトインジェクションに対するファイアウォール

en: First Name
ja_JP: 名前

en: First page
ja_JP: 最初のページ

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
ja_JP: まず、%1$sセーフモード%2$sまたは%3$sゴーストモード%4$sをアクティベートする必要があります

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
ja_JP: まず、%1$sセーフモード%2$sまたは%3$sゴーストモード%4$sを%5$sで有効にする必要があります

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
ja_JP: まず、%1$sセーフモード%2$sまたは%3$sゴーストモード%4$sを有効化する必要があります。

en: Fix Permissions
ja_JP: アクセス許可を修正してください。

en: Fix it
ja_JP: 修正

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min)
ja_JP: すべてのディレクトリとファイルの権限を修正してください（約1分）

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec)
ja_JP: メインディレクトリとファイルの権限を修正してください（〜5秒）

en: Flywheel
ja_JP: フライホイール

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
ja_JP: Flywheelが検出されました。Flywheel Redirect rules panel %1$sにリダイレクトを追加してください。

en: Forbidden
ja_JP: 禁止

en: Form Background Color
ja_JP: フォームの背景色

en: France
ja_JP: フランス

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
ja_JP: 無料版では一時アカウントを3つまでしか作成できません。

en: French
ja_JP: フランス語

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: Frontend Login Test
ja_JP: フロントエンドログインテスト

en: Frontend Test
ja_JP: フロントエンドテスト

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
ja_JP: Autoptimizer キャッシュプラグインと完全に互換性があります。オプション「CSS および JS ファイルの最適化/集約」を使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: ビーバービルダープラグインと完全に互換性があります。キャッシュプラグインと一緒に使用すると最適です。

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: Cache Enablerプラグインと完全に互換性があります。Minify CSSおよびJSファイルのオプションを使用すると最適な動作が期待できます。

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
ja_JP: Elementor Website Builderプラグインと完全に互換性があります。キャッシュプラグインと一緒に使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: アバダのFusion Builderプラグインと完全に互換性があります。キャッシュプラグインと一緒に使用すると最適です。

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: Hummingbird キャッシュプラグインと完全に互換性があります。Minify CSS および JS ファイルのオプションを使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: LiteSpeed Cacheプラグインと完全に互換性があります。Minify CSSおよびJSファイルのオプションを使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: Oxygen Builderプラグインと完全に互換性があります。キャッシュプラグインと一緒に使用すると最適です。

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: W3 Total Cacheプラグインと完全に互換性があります。Minify CSSおよびJSファイルのオプションを使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: WP Fastest Cacheプラグインと完全に互換性があります。Minify CSSおよびJSファイルのオプションを使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
ja_JP: WP Super Cache キャッシュプラグインと完全に互換性があります。

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
ja_JP: WP-Rocket キャッシュプラグインと完全に互換性があります。Minify/Combine CSS および JS ファイルのオプションを使用すると最適な動作をします。

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
ja_JP: WooCommerceプラグインと完全に互換性があります。

en: Fusion Builder
ja_JP: フュージョンビルダー

en: GEO Threat Map
ja_JP: 脅威のタイプ

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: General
ja_JP: 一般

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ja_JP: %1$sここから新しいキーを生成%2$sすることができます <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
ja_JP: バックアップコードを生成する

en: Geo Security
ja_JP: ジオセキュリティ

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Ghost Mode
ja_JP: ゴーストモード

en: Ghost Mode will set these predefined paths
ja_JP: ゴーストモードはこれらの事前定義されたパスを設定します。

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Give random names to each plugin
ja_JP: 各プラグインにランダムな名前を付けます。

en: Give random names to each theme (works in WP multisite)
ja_JP: 各テーマにランダムな名前を付ける（WP マルチサイトで機能します）

en: Global Stats
ja_JP: すべてのステータス

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
ja_JP: グローバルクラス名が検出されました：%1$s。まずこの記事を読んでください：%2$sWooCommerceやElementorなどのプラグインを隠す方法%3$s

en: Go PRO
ja_JP: PROに登録

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
ja_JP: %1$s > %2$sに移動し、<strong>WordPressアドレス</strong>が<strong>https://</strong>から始まることを確認してください。%3$sガイドを読む%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
ja_JP: ダッシュボードに移動して、外観セクションに行き、すべてのテーマを最新バージョンに更新してください。

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
ja_JP: ダッシュボードに移動して、プラグインセクションに行って、すべてのプラグインを最新バージョンにアップデートしてください。

en: Go to User Events Cloud Log
ja_JP: ユーザーイベントログ

en: Go to homepage
ja_JP: ホームページへ行く

en: Godaddy
ja_JP: ゴーダディ

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
ja_JP: Godaddyが検出されました！CSSエラーを避けるために、%1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$sからCDNをオフにすることを確認してください。

en: Good
ja_JP: 良い

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
ja_JP: %1$sの現在のログインフォームでは、Google reCaptcha V3が動作しません。

en: Great! The backup is restored.
ja_JP: 素晴らしい！バックアップが復元されました。

en: Great! The initial values are restored.
ja_JP: 素晴らしい！初期値が復元されました。

en: Great! The new paths are loading correctly.
ja_JP: 素晴らしい！新しいパスが正しく読み込まれています。

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
ja_JP: 無料のメールプラグインである%1$sEasy WP SMTP%2$sを使用して、メール配信を保証します。

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: HTTP status
ja_JP: HTTPステータス

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Header Security
ja_JP: ヘッダーセキュリティ

en: Headers & Firewall
ja_JP: ヘッダーとファイアウォール

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Help & FAQs
ja_JP: ヘルプ＆FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
ja_JP: REST API、サイトマップ、oEmbedなどを介してボットが著者のユーザ名/IDを発見するのを防ぎます。

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
ja_JP: こちらは、ウェブサイトが制限される選択された国のリストです。

en: Hide "login" Path
ja_JP: "ログイン"パスを隠す

en: Hide "wp-admin"
ja_JP: 「wp-admin」を非表示にする

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
ja_JP: 非管理者ユーザーから "wp-admin" を非表示にします。

en: Hide "wp-login.php"
ja_JP: 「wp-login.php」を非表示にする

en: Hide /login path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/loginパスを非表示にしてください。

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
ja_JP: 非管理者ユーザーから/wp-adminパスを非表示にしてください。

en: Hide /wp-admin path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/wp-adminパスを非表示にします。

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/wp-login.phpのパスを非表示にしてください。

en: Hide Admin Toolbar
ja_JP: 管理者ツールバーを非表示にします。

en: Hide All The Plugins
ja_JP: すべてのプラグインを非表示にします。

en: Hide All The Themes
ja_JP: すべてのテーマを非表示にします

en: Hide Author Enumeration
ja_JP: 作成者の統計を隠す

en: Hide Author ID URL
ja_JP: 著者IDのURLを非表示にします。

en: Hide Common Files
ja_JP: 共通ファイルを非表示

en: Hide Embed Scripts
ja_JP: 埋め込みスクリプトを隠す

en: Hide Embed scripts
ja_JP: 埋め込みスクリプトを非表示にします。

en: Hide Emojicons
ja_JP: 絵文字アイコンを非表示にする

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
ja_JP: フィード＆サイトマップリンクタグを非表示にしてください。

en: Hide File Extensions
ja_JP: ファイル拡張子を非表示にします。

en: Hide HTML Comments
ja_JP: HTMLコメントを非表示にします

en: Hide IDs from META Tags
ja_JP: METAタグからIDを非表示にします。

en: Hide Language Switcher
ja_JP: 言語切り替えを非表示

en: Hide My WP Ghost
ja_JP: WPゴースト

en: Hide Options
ja_JP: オプションを非表示

en: Hide Paths in Robots.txt
ja_JP: Robots.txt ファイル内のパスを非表示にします。

en: Hide Plugin Names
ja_JP: プラグイン名を非表示

en: Hide REST API URL link
ja_JP: REST APIのURLリンクを非表示にしてください。

en: Hide Source Map References
ja_JP: ソースマップ参照を隠す

en: Hide Theme Names
ja_JP: テーマ名を非表示

en: Hide User Enumeration
ja_JP: ユーザー統計を隠す

en: Hide Version from Images, CSS and JS
ja_JP: 画像、CSS、JSからバージョンを隠す

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
ja_JP: WordPress において、画像、CSS、および JS からバージョンを非表示にしてください。

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
ja_JP: 画像、CSS、およびJSからバージョンを非表示にしてください。

en: Hide WLW Manifest Scripts
ja_JP: WLWマニフェストスクリプトを隠す

en: Hide WLW Manifest scripts
ja_JP: WLW マニフェスト スクリプトを非表示にします。

en: Hide WP Common Files
ja_JP: WP共通ファイルを非表示

en: Hide WP Common Paths
ja_JP: WP共通パスを非表示

en: Hide WordPress Common Files
ja_JP: WordPress共通ファイルを非表示にします。

en: Hide WordPress Common Paths
ja_JP: WordPress共通パスを非表示にします。

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
ja_JP: WordPress DNS Prefetch META タグを非表示にします。

en: Hide WordPress Generator META Tags
ja_JP: WordPress Generator META タグを非表示にします。

en: Hide WordPress Old Plugins Path
ja_JP: WordPressの古いプラグインのパスを非表示にします。

en: Hide WordPress Old Themes Path
ja_JP: WordPressの古いテーマのパスを非表示にします。

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
ja_JP: WordPressの共通パスを%1$s Robots.txt %2$sファイルから非表示にします。

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
ja_JP: すべての画像、CSS、およびJavaScriptファイルの末尾からのすべてのバージョンを非表示にしてください。

en: Hide both active and inactive plugins.
ja_JP: アクティブおよび非アクティブなプラグインを両方とも非表示にします。

en: Hide both active and inactive themes.
ja_JP: アクティブおよび非アクティブなテーマを両方とも非表示にします。

en: Hide completed tasks
ja_JP: 完了したタスクを非表示にします。

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
ja_JP: ハッカーボットがあなたのサイト構造を検出できないように、/wp-contentや/wp-includesのような既定のWordPressのパスを隠します。

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags
ja_JP: /feed と /sitemap.xml のリンクタグを非表示にしてください。

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress
ja_JP: WordPress を指す DNS プリフェッチを非表示にしてください。

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins
ja_JP: テーマやプラグインによって残されたHTMLコメントを非表示にしてください。

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags
ja_JP: すべての&lt;links&gt;、&lt;style&gt;、&lt;scripts&gt; METAタグからIDを非表示にします。

en: Hide the New Admin Path
ja_JP: 新しい管理者パスを非表示にします。

en: Hide the New Login Path
ja_JP: 新しいログインパスを非表示にしてください。

en: Hide the WordPress Generator META tags
ja_JP: WordPress Generator META タグを非表示にします。

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
ja_JP: 非管理者にバックエンドをあまり見せないようにするために、特定のユーザーロールに対してWordPressの管理ツールバーを非表示にします。

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
ja_JP: フロントエンドでログインユーザーの管理ツールバーを非表示にしてください。

en: Hide the language switcher option on the login page
ja_JP: ログインページで言語切り替えオプションを非表示にしてください。

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
ja_JP: 訪問者から新しい管理者パスを隠してください。新しい管理者パスはログインユーザーのみに表示してください。

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
ja_JP: 訪問者から新しいログインパスを非表示にしてください。新しいログインパスは直接アクセスした場合のみ表示してください。

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones
ja_JP: 新しいパスに変更された古い /wp-content、/wp-include パスを非表示にしてください。

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one
ja_JP: 古い /wp-content/plugins パスが新しいものに変更されたら非表示にしてください。

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one
ja_JP: 新しいパスに変更されたら古い /wp-content/themes パスを非表示にしてください。

en: Hide wp-admin from Ajax URL
ja_JP: Ajax URL から wp-admin を非表示にしてください。

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files
ja_JP: wp-config.php、wp-config-sample.php、readme.html、license.txt、upgrade.php、install.php ファイルを非表示にしてください。

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header
ja_JP: ウェブサイトのヘッダーから、`wp-json`および`?rest_route`のリンクタグを非表示にしてください。

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
ja_JP: METAタグからIDを隠すと、これらのIDを使用して特定のスタイルやスクリプトを識別・読み込むキャッシュプラグインやテーマが壊れる可能性があります。サイトがそれらなしでも正常に動作することをテストした場合にのみ、これを有効にしてください。

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: 聖座（バチカン市国）

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
ja_JP: ユーザーが最初にアクセスした後、一時ログインが利用可能な期間はどのくらいですか。

en: How long to keep threat logs in the database.
ja_JP: データベースに脅威のログをどれだけ保持するか。

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
ja_JP: IPアドレスをブロックする前に許可されるログイン試行失敗回数。

en: Hummingbird
ja_JP: ハチドリ

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
ja_JP: IISが検出されました。次の行を&lt;rules&gt;タグの後に追加して、%1$sファイルを更新する必要があります：%2$s

en: IP Lockout Duration
ja_JP: IPロックアウトの期間

en: IP detected
ja_JP: IPが検出されました

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Identical attacks
ja_JP: 同一の攻撃

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
ja_JP: reCAPTCHAにエラーが表示された場合は、修正してから先に進んでください。

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
ja_JP: リライトルールが構成ファイルで正しく読み込まれていない場合、プラグインを読み込まず、パスを変更しないでください。

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
ja_JP: 管理者ユーザーと接続している場合、変更後に再ログインする必要があります。

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
ja_JP: これが間違いであると考える場合は、上に表示されているリクエストIDを含めてウェブサイトの所有者に連絡してください。

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
ja_JP: あなたが %1$s を購入した場合、このプラグインを削除して %2$sYour Account%3$s からインストールしてください

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
ja_JP: %1$sを設定できない場合は、非アクティブモードに切り替えて%2$sご連絡ください%3$s。

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
ja_JP: reCAPTCHAの設定ができない場合は、Math reCaptcha保護に切り替えてください。

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
ja_JP: 機能に問題があると気付いた場合は、%1$sセーフモード%2$sを選択してください。

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
ja_JP: ログインできるなら、新しいパスが正しく設定されています。

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
ja_JP: ログインできるなら、reCAPTCHAを正しく設定しています。

en: Ignore security task
ja_JP: セキュリティタスクを無視します。

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
ja_JP: 画像を読み込むことができませんでした。URLを確認してください。

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
ja_JP: ログインフォームで不正なユーザー名を即座にブロックします。

en: Important:
ja_JP: 重要:

en: Improve text visibility over background images.
ja_JP: 背景画像上のテキストの可視性を向上させます。

en: In .htaccess file
ja_JP: `.htaccess`ファイルについて

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ja_JP: Indeed Ultimate Membership Proが検出されました。プラグインはカスタム%1$sのパスをサポートしていません。これは、Ajax URLを呼び出すためのWordPressの関数を使用していません

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Info
ja_JP: 情報

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
ja_JP: Inmotionが検出されました。%1$sInmotion Nginx Cacheとの互換性を持つようプラグインを設定する方法を読んでください%2$s

en: Install/Activate
ja_JP: インストール/アクティベート

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
ja_JP: 検索エンジンとAIクローラーへのアクセスは可能なまま、エクスプロイトの試行と悪質なボットをブロックするスマートルール。

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
ja_JP: 2FA認証のシークレットキーが無効です。

en: Invalid 2FA Authentication code.
ja_JP: 2FA認証コードが無効です。

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ja_JP: 無効な ReCaptcha です。reCaptcha を完了してください。

en: Invalid email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Invalid email address.
ja_JP: 無効なメールアドレス。

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました：%1$s。WordPressのエラーを避けるために最終パス名のみを追加してください。

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました：%1$s。名前はスラッシュで終わらないようにしてください。

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました：%1$s。名前はスラッシュで始まらないようにしてください。

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました：%1$s。パスはピリオドで終わらないようにしてください。

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました：%1$s。WordPressのエラーを避けるために別の名前を使用する必要があります。

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエスト。

en: Invalid username.
ja_JP: ユーザー名が無効です。

en: Iran, Islamic Republic of
ja_JP: イラン、イスラム共和国

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: It is not possible to view it again for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由から再表示することはできません。

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
ja_JP: %1$s設定を変更するたびに必ず保存する%2$sことが重要です。他のウェブサイトの設定にバックアップを使用できます。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: JCH Optimize Cache
ja_JP: JCH オプティマイズ キャッシュ

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jananese
ja_JP: 日本語

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
ja_JP: ブラウザでJavascriptが無効になっています！%1$sプラグインを使用するには、Javascriptを有効にする必要があります。

en: Jersey
ja_JP: ジャージ

en: Jordan
ja_JP: ジョーダン

en: Just another WordPress site
ja_JP: ただの WordPress サイト

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
ja_JP: 監査やインシデント報告のために、イベントを30日間クラウドに保存します。

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kosovo
ja_JP: コソボ

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギス

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lao Peoples Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Last Access
ja_JP: 最終アクセス

en: Last Login
ja_JP: 最終ログイン

en: Last Name
ja_JP: 苗字

en: Last check:
ja_JP: 最終確認:

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Late Loading
ja_JP: 遅延読み込み

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Learn How
ja_JP: 学ぶ方法

en: Learn How To Add the Code
ja_JP: コードの追加方法を学ぶ

en: Learn How To Add the Rules
ja_JP: ルールの追加方法を学ぶ

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
ja_JP: %1$sディレクトリブラウジングを無効化する方法%2$sを学びましょう または%3$s%4$s > パスの変更(Change Paths) > ディレクトリブラウジングを無効化する(Disable Directory Browsing)%5$sをオンに切り替えてください

en: Learn how to setup on Local & Nginx
ja_JP: ローカル環境とNginxのセットアップ方法を学びます。

en: Learn how to setup on Nginx server
ja_JP: Nginxサーバーのセットアップ方法を学びます。

en: Learn how to use the shortcode
ja_JP: ショートコードの使い方を学びます

en: Learn more about
ja_JP: プロ版についてさらに詳しく

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
ja_JP: %1$s7Gファイアウォール%2$sについて詳しく学びましょう。

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
ja_JP: %1$s8Gファイアウォール%2$sについて詳しく学ぶ。

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
ja_JP: 選択された国々へのすべての経路を遮断するために、空白のままにしてください。

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
ja_JP: ユーザーがアカウント設定で好みの2FA方法を選べるようにします。

en: Let's take your security to the next level!
ja_JP: あなたのセキュリティを次のレベルに引き上げましょう！

en: Level of Security
ja_JP: セキュリティレベル

en: Levels of security
ja_JP: セキュリティレベル

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja_JP: リビアアラブジャマヒリヤ国

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Light
ja_JP: ライト

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
ja_JP: 通常のログインフォームを使用して許可されるログイン試行回数を制限してください。

en: Link Color
ja_JP: リンクの色

en: Lite Mode
ja_JP: セーフ・モード

en: Lite Mode + 8G Firewall + Brute Force + Events Log + Threats Log + Two factor
ja_JP: ゴーストモード + 8Gファイアウォール + ブルートフォース攻撃 + イベントログ + 脅威ログ + 二要素認証

en: Lite Mode + Firewall + Compatibility Settings
ja_JP: セーフモード + ファイアウォール + 互換性設定

en: Lite Mode will set these predefined paths
ja_JP: セーフモードはこれらの事前定義されたパスを設定します。

en: LiteSpeed Cache
ja_JP: LiteSpeed キャッシュ

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
ja_JP: あなたの本当のサーバーパスを見えないままに保ちながら、CDNまたはカスタムドメインからCSS、JS、画像をロードします。

en: Load Preset
ja_JP: プリセットを読み込んでください。

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
ja_JP: すべてのプラグインが読み込まれた後に読み込みます。"template_redirects" フックで。

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
ja_JP: すべてのプラグインが読み込まれる前に読み込んでください。 "plugins_loaded" フックで。

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
ja_JP: WordPressのローカル言語がインストールされている場合、カスタム言語をロードします。

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
ja_JP: プラグインを「Must Use」プラグインとして読み込んでください。

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
ja_JP: プラグインのlanguagesフォルダから翻訳をロードし、その後でグローバルなwp-content/languagesディレクトリを確認します。

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
ja_JP: プラグインが初期化されるときに読み込んでください。 "init" フックで。

en: Loaded
ja_JP: 読み込み完了

en: Loading
ja_JP: 読み込み中...

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ja_JP: Local & NGINX検出。まだNGINX設定にコードを追加していない場合は、以下の行を追加してください。%1$s

en: Location
ja_JP: 場所

en: Lock user
ja_JP: ユーザーをロックします

en: Lockout Message
ja_JP: ロックアウトメッセージ

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Log Security Threats
ja_JP: ログセキュリティ脅威

en: Log User Roles
ja_JP: ユーザーの役割を記録します。

en: Log Users Events
ja_JP: ユーザーのイベントを記録します。

en: Log in with Magic Link
ja_JP: マジックリンクでログイン

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
ja_JP: 既知の攻撃パターンに一致する、フロントエンドの怪しいリクエストのみをログに記録します。

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
ja_JP: ユーザーログイン、コンテンツ編集、プラグインの変更、ロールの更新をログに記録し、怪しい行動を見つけ出し、サイトの活動を監査できるようにします。

en: Login & Logout Redirects
ja_JP: ログイン＆ログアウト リダイレクト

en: Login Page Design
ja_JP: ログインページのカスタマイズ

en: Login Path
ja_JP: ログイン パス

en: Login Redirect URL
ja_JP: ログインのリダイレクトURL

en: Login Security
ja_JP: Login Security モジュール

en: Login Test
ja_JP: ログインテスト

en: Login Type
ja_JP: ログインタイプ

en: Login URL
ja_JP: ログインURL

en: Login with passkey
ja_JP: パスキーでログインする

en: Logo Link URL
ja_JP: ログインURL

en: Logo preview
ja_JP: ロゴプレビュー

en: Logout Redirect URL
ja_JP: ログアウトリダイレクトURL

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Logs Settings
ja_JP: ログ設定

en: Lost Password Form Protection
ja_JP: パスワード紛失フォーム保護

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Magic Link Login
ja_JP: マジックリンクログイン

en: Magic Link Login Button
ja_JP: マジックリンクログインボタン

en: Magic Login Link Expiration
ja_JP: マジックログインリンクの有効期間

en: Magic login link sent!
ja_JP: マジックログインリンクを送信しました！

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
ja_JP: リダイレクトURLがあなたのウェブサイト上に存在することを確認してください。%1$sユーザーロールのリダイレクトURLは、デフォルトのリダイレクトURLよりも優先度が高いです。

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
ja_JP: 設定を保存し、キャッシュを空にしてから、当社のツールでウェブサイトをチェックしてください。

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Manage Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を管理

en: Manage Login Page Design
ja_JP: クリーンログインページ

en: Manage Login and Logout Redirects
ja_JP: ログインおよびログアウトのリダイレクトを管理します。

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
ja_JP: ホワイトリストとブラックリストのIPアドレスを管理します。

en: Manually block/unblock IP addresses.
ja_JP: IPアドレスを手動でブロック／ブロック解除します。

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name
ja_JP: 各プラグイン名を手動でカスタマイズし、ランダムな名前を上書きしてください。

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name
ja_JP: 各テーマ名を手動でカスタマイズし、ランダムな名前を上書きしてください。

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
ja_JP: 信頼できるIPアドレスを手動でホワイトリストに登録してください。

en: Map SVG file not found.
ja_JP: Map SVG ファイルが見つかりません。

en: Mapping
ja_JP: マッピング

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
ja_JP: ログイン時の数学とGoogle reCaptchaの検証。

en: Math reCAPTCHA
ja_JP: 数学の再CAPTCHA

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Max Failed Login Attempts
ja_JP: 最大失敗ログイン試行回数

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Medium
ja_JP: ミディアム

en: Method
ja_JP: メソッド

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア連邦

en: Minimal
ja_JP: 最小

en: Minimal (No Config Rewrites)
ja_JP: 最小限 (構成の書き換えなし)

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ、共和国

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
ja_JP: 怪しいリクエストを監視し、ウェブサイトに対する攻撃パターンを特定します。

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Must Use Plugin Loading
ja_JP: プラグインの読み込みが必要です。

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: MySQL Version
ja_JP: MySQL バージョン

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ja_JP: NGINX検出。まだNGINX設定にコードを追加していない場合は、以下の行を追加してください。%1$s

en: Name
ja_JP: 名前

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
ja_JP: 新しいプラグイン/テーマが検出されました！%1$sの設定を更新して非表示にしましょう。%2$sここをクリック%3$s

en: New Username
ja_JP: 新しいユーザー名

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Next Steps
ja_JP: 次のステップ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No CMS Simulation
ja_JP: CMSシミュレーションはありません。

en: No blocked IPs found
ja_JP: ブロックされたIPが見つかりません

en: No events found.
ja_JP: イベントは見つかりませんでした。

en: No logins with 2FA.
ja_JP: 2FAでのログインはありません。

en: No passkeys registered for this account.
ja_JP: このアカウントに登録されたパスキーはありません。

en: No passkeys registered yet.
ja_JP: まだパスキーが登録されていません。

en: No spam. Instant activation.
ja_JP: スパムなし。即時アクティベーション。

en: No temporary logins.
ja_JP: 一時的なログインはありません。

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
ja_JP: まだ脅威のデータは記録されていません。セキュリティ脅威ログが活動をキャプチャすると、ここに攻撃が表示されます。

en: No threats found.
ja_JP: 脅威は見つかりませんでした。

en: No, abort
ja_JP: いいえ、中止します

en: None
ja_JP: なし

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Normal Loading
ja_JP: 通常の読み込み

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: North Macedonia, Republic of
ja_JP: 北マケドニア、共和国

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Not authenticated.
ja_JP: 認証されていません。

en: Not yet logged in
ja_JP: まだログインしていません。

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
ja_JP: このオプションを選択すると、ウェブサイトのCDNは有効になりませんが、他のプラグインでCDN URLを設定済みの場合は、カスタムパスが更新されます。

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ja_JP: 注意！%1$sサーバー上でのパスは物理的には変更されません%2$s。

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
ja_JP: 注意！プラグインは、キャッシュファイルが作成された後、WP cron を使用してパスをバックグラウンドで変更します。

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ja_JP: 注：%1$sサーバ上でのパスは物理的には変更されません%2$s。

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
ja_JP: 注意: このデータベースには、IPアドレスとそれに対応する国の最新の記録が含まれています。

en: Okay, I set it up
ja_JP: 了解しました、設定完了です。

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: On website initialization
ja_JP: ウェブサイトの初期化

en: One Day
ja_JP: 一日

en: One Hour
ja_JP: 1時間

en: One Month
ja_JP: 一か月

en: One Week
ja_JP: 1週間

en: One Year
ja_JP: 一年

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
ja_JP: 一つまたはそれ以上のファイルやディレクトリに対して、許可設定が過剰です。ファイルのパーミッションが正しく設定されていない場合、不正なユーザーがセンシティブなファイルを読み取ったり、変更したり、実行したりすることができ、サイト全体の危険性が高まります。<br /><br />通常、ディレクトリは755、ファイルは644に設定されるべきです。

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
ja_JP: 一つ以上のインストールされているプラグインが12か月以上開発者により更新されていません。放置されたプラグインはもはやセキュリティパッチを受け取らず、攻撃者が悪用できる未修正の脆弱性を含むことがあります。

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
ja_JP: ひとつまたはそれ以上のプラグインにアップデートが利用可能です。プラグインのアップデートには、既知のセキュリティの脆弱性のパッチが頻繁に含まれています。攻撃者は、既知の脆弱性を持つ古いプラグインのバージョンを実行しているサイトをアクティブにスキャンしています。<br /><br />すべてのプラグインを最新の状態に保つことは、あなたのサイトを守るための最も効果的でシンプルな手段のひとつです。

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
ja_JP: 一つまたはそれ以上のテーマにアップデートが利用可能です。テーマのアップデートには、既知の脆弱性の対策とバグ修正が含まれています。<br /><br />無効なテーマでも、脆弱なコードを含んでいる場合、そのファイルはまだサーバー上でアクセス可能なため、攻撃される可能性があります。すべてのインストールしたテーマを最新の状態に保ちます。

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
ja_JP: あなたのコンテンツがセンシティブであるか、許可なしにAIトレーニングに使用されるのを防ぎたい場合にのみ、AIボットをブロックしてください。AI検索の可視性（ChatGPT、Perplexityなど）に依存している場合、これらのボットをブロックすると、あなたのコンテンツがそれらのエコシステムから削除されます。AIクローラーは、あなたのコンテンツがAIによって生成された回答で引用される方法です。

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
ja_JP: プラグインがサーバータイプを正しく識別できない場合のみ、このオプションを変更してください。

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
ja_JP: 高トラフィックのウェブサイト上のデータベース負荷を軽減するため、脅威のみがログに記録されます。

en: Optimize CSS and JS files
ja_JP: CSSとJSファイルを最適化する

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
ja_JP: ログインページでユーザーに残りの試行回数について通知するオプション。

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
ja_JP: 怪しい活動に迅速に対応するためのオプションのセキュリティアラート

en: Optional:
ja_JP: オプション：

en: Options
ja_JP: オプション

en: Outdated Plugins
ja_JP: 古いプラグイン

en: Outdated Themes
ja_JP: 古いテーマ

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Oxygen
ja_JP: 酸素

en: PHP Version
ja_JP: PHPのバージョン

en: PHP Version Exposed
ja_JP: PHPのバージョン

en: PHP allow_url_include is on
ja_JP: PHP の allow_url_include がオンになっています

en: PHP register_globals is on
ja_JP: PHP の `register_globals` がオンになっています

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
ja_JP: PHP の safe_mode がサーバー上で有効になっています。この非推奨のディレクティブは、PHP レベルでの共有ホスティングのセキュリティを解決しようと試みていましたが、建築上の欠陥があり、PHP 5.4 で正式に削除されました。<br /><br />有効化すると、真正な PHP 関数が壊れる可能性があり、その制限は攻撃者によって簡単にバイパスされます。

en: PHP safe_mode is on
ja_JP: PHPのsafe_modeがオンになっています

en: Page Background Color
ja_JP: ページの背景色

en: Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりません

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ自治区

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Param
ja_JP: パラメータ

en: Passed
ja_JP: 合格

en: Passkey
ja_JP: パスキー

en: Passkey (Face ID / Touch ID / Windows Hello)
ja_JP: パスキー (Face ID / Touch ID / Windows Hello)

en: Passkey Setup
ja_JP: パスキー設定

en: Passkey deleted failed.
ja_JP: パスキーの削除に失敗しました。

en: Passkey deleted successfully.
ja_JP: パスキーは正常に削除されました。

en: Passkey registered failed.
ja_JP: パスキーの登録に失敗しました。

en: Passkey registered successfully.
ja_JP: パスキーは正常に登録されました。

en: Path
ja_JP: パス

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
ja_JP: パスが許可されていません。プラグインやテーマなどのパスを避けてください。

en: Paths & Options
ja_JP: パスとオプション

en: Paths changed in the existing cache files
ja_JP: 既存のキャッシュファイル内のパスが変更されました。

en: Pause for 5 minutes
ja_JP: 5 分間お待ちください。

en: Permanently blacklist IP
ja_JP: IPを永久的にブラックリストに

en: Permission denied.
ja_JP: アクセス許可を修正してください。

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
ja_JP: 認証アプリが生成したコードを入力してください。

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
ja_JP: メールを確認し、メールで提供されたマジックログインURLをクリックしてください。

en: Plugin Loading Hook
ja_JP: プラグイン読み込みフック

en: Plugin/Theme Editor Enabled
ja_JP: プラグイン/テーマエディターは無効化されています。

en: Plugins Path
ja_JP: プラグイン一覧

en: Plugins Security
ja_JP: プラグインのセキュリティ

en: Plugins Settings
ja_JP: プラグイン設定

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Preset Security
ja_JP: プリセットセキュリティ

en: Prevent Broken Website Layout
ja_JP: ウェブサイトのレイアウトが崩れないようにしてください。

en: Prevented
ja_JP: 防止されました

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
ja_JP: プレビュー例。選択したレイアウトプリセットによって、背景が異なって表示される場合があります。

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Priority Loading
ja_JP: 優先読み込み

en: Project ID
ja_JP: プロジェクトID

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
ja_JP: %1$s Google Enterprise %2$sのプロジェクトID。

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
ja_JP: ブルートフォース攻撃やクレデンシャルの詰め込みから顧客のアカウントを保護します。

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
ja_JP: あなたのウェブサイトをBrute Forceログイン攻撃から保護します。%sを使用します。ウェブ開発者が直面する一般的な脅威は、Brute Force攻撃として知られるパスワード推測攻撃です。Brute Force攻撃は、すべての文字、数字、および記号の組み合わせを順番に試して、正しい組み合わせを見つけるまで続けることでパスワードを発見しようとする試みです。

en: Prove your humanity:
ja_JP: 自分の人間性を証明する:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
ja_JP: 公開ユーザー登録が有効になっています。あなたのサイトがそれを必要とする場合（e-commerce, memberships, guest等）以外の場合、オープンレジストレーションはスパムアカウント、フェイクコンテンツ、認証ユーザーの脆弱性の潜在的な悪用を招きます。<br /><br />登録が必要な場合、フォームをブルートフォース保護で守ります。

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Quick Fix
ja_JP: クイック修正

en: RSD Endpoint Exposed
ja_JP: RSD エンドポイントが露出しています

en: Random Static Number
ja_JP: ランダムな静的番号

en: Reactivate user for 1 day
ja_JP: ユーザーを1日間再アクティブ化してください。

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
ja_JP: ファイルから%1$sバイトを読み取ることができませんでした

en: Recovery Mode &#8212; %s
ja_JP: リカバリーモード &#8212; %s

en: Redirect After Login
ja_JP: ログイン後のリダイレクト

en: Redirect Hidden Paths
ja_JP: 隠されたパスをリダイレクト

en: Redirect Logged Users To Dashboard
ja_JP: ダッシュボードにログインユーザーをリダイレクトしてください。

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
ja_JP: 一時的なユーザーをログイン後にカスタムページにリダイレクトしてください。

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
ja_JP: 保護されたパス /wp-admin、/wp-login をページにリダイレクトするか、HTMLエラーをトリガーするようにリダイレクトしてください。

en: Redirect user to a custom page after login.
ja_JP: ログイン後にユーザーをカスタムページにリダイレクトしてください。

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
ja_JP: ロールに基づいてログインまたはログアウト後のカスタムページにユーザーをリダイレクトします。例えば、エディターをダッシュボードに、顧客を彼らのアカウントに送ります。

en: Redirects
ja_JP: リダイレクト

en: Referer
ja_JP: リファラー

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
ja_JP: ヘッダーからPHPバージョン、サーバー情報、サーバーシグネチャを削除してください。

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
ja_JP: サイトマップXMLからプラグインの作者とスタイルを削除してください。

en: Remove Unsafe Headers
ja_JP: 安全でないヘッダーを削除します。

en: Remove pingback link tag from the website header.
ja_JP: ウェブサイトのヘッダーから pingback リンクタグを削除してください。

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output
ja_JP: CSS/JS出力からsourceMappingURL/sourceURLヒントを削除する

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
ja_JP: XMLサイトマップ内のWordPressのパスを置き換え、それをスキャンする攻撃者があなたのプラグイン、テーマ、またはディレクトリ構造を識別できないようにします。

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
ja_JP: WordPress特有のクラス名やIDをあなたのページソースで置き換え、スキャナーがあなたのサイトをWordPressとしてフィンガープリントするのを防ぎます。

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
ja_JP: RSSフィード内のデフォルトのWordPressパスを置き換え、フィードをクロールするボットがあなたのサイト構造をマップできないようにします。

en: Request ID
ja_JP: リクエストID

en: Request fields
ja_JP: リクエストフィールド

en: Request path, method, and response status code.
ja_JP: リクエストパス、メソッド、応答ステータスコード。

en: Requested path
ja_JP: 要求されたパス

en: Resend Code
ja_JP: コードを再送

en: Reset Email
ja_JP: メールをリセット

en: Reset Key
ja_JP: キーをリセット

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセットする

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
ja_JP: ホスト名の解決はウェブサイトの読み込み速度に影響する可能性があります。

en: Restore Backup
ja_JP: バックアップを復元

en: Restore Settings
ja_JP: 設定を復元

en: Resume Security
ja_JP: セキュリティを再開します。

en: Retention
ja_JP: 保持

en: Retrieving current position in file failed
ja_JP: ファイルの現在位置の取得に失敗しました

en: Reunion
ja_JP: 再会

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
ja_JP: 最近更新されていないプラグインをチェックし、それらをWordPressディレクトリから積極的にメンテナンスされている代替品と入れ替えます。

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
ja_JP: CSSとJSファイルのURLをカスタムパスに書き換え、ボットがあなたの環境を識別するために使用するデフォルトのWordPressの署名を削除します。

en: Right click is disabled!
ja_JP: 右クリックは無効です！

en: Robots Security
ja_JP: ロボットセキュリティ

en: Role
ja_JP: 役割

en: Rollback Settings
ja_JP: 設定を元に戻す

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
ja_JP: すべてのプラグイン設定を初期値に戻してください。

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
ja_JP: 新しいパスが機能しているかどうかを確認するために%1$sフロントエンドテスト%2$sを実行します。

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
ja_JP: %1$sログインテスト%2$sを実行し、ポップアップ内でログインします。

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
ja_JP: %1$sreCAPTCHAテスト%2$sを実行し、ポップアップ内でログインします。

en: Run Full Security Check
ja_JP: フルセキュリティチェックを実行してください。

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
ja_JP: SCRIPT_DEBUGが現在有効になっています。これによりWordPressは省略されていないCSSとJSファイルをロードするように強制され、内部パスとデバッグ情報がフロントエンドに露出し、攻撃者にあなたのサイト構造についての洞察を与えます。

en: Safe URL:
ja_JP: 安全なURL:

en: Saint Bartelemey
ja_JP: セント・バーソロミュー

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin
ja_JP: セントマーティン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・エ・ミクロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントおよびグレナディーン。

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save User
ja_JP: ユーザーを保存する

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Saved! Reload the page.
ja_JP: 保存しました! ページを再読み込みしてください。

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
ja_JP: 了解しました！今後のテストではこのタスクは無視されます。

en: Saved! You can run the test again.
ja_JP: 保存しました！テストをもう一度実行してもらっても構いません。

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
ja_JP: 認証アプリを使用して提供されたコードをスキャンし、このアカウントをリンクします。

en: Script Debug Mode
ja_JP: スクリプトデバッグモード

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search in user events log and manage the email alerts
ja_JP: ユーザーイベントログを検索し、メールアラートを管理します。

en: Secret Key
ja_JP: シークレットキー

en: Secret key is configured and registered.
ja_JP: 秘密鍵が設定され、登録されました。

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
ja_JP: %1$sGoogle reCAPTCHA%2$sのシークレットキー。

en: Secure WP Paths
ja_JP: セキュアなWPパス

en: Security Check
ja_JP: セキュリティチェック

en: Security Keys Need Rotation
ja_JP: セキュリティキーが更新されました。

en: Security Keys and Salts
ja_JP: セキュリティキーが更新されました。

en: Security Status
ja_JP: セキュリティステータス

en: Security Threats
ja_JP: セキュリティ脅威

en: Security Threats Log
ja_JP: セキュリティ脅威ログ

en: Security score: %d out of 100
ja_JP: セキュリティスコア：%d / 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
ja_JP: あなたのサイトでブロックされた実際の攻撃を観察し、ブルートフォースの試み、インジェクション、ボットのスキャンを含めます。

en: Seeking file to offset %1$s failed
ja_JP: %1$sのオフセットへのファイルシークに失敗しました

en: Select Background Image
ja_JP: 背景画像を選択

en: Select Image
ja_JP: すべて選択

en: Select Logo Image
ja_JP: クリーンログインページ

en: Select Preset
ja_JP: プリセットを選択してください。

en: Select User Roles
ja_JP: ユーザー ロールの選択

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
ja_JP: ほとんどのウェブサイトでテスト済みのプリセットセキュリティ設定を選択してください。

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select how long the login link remains valid.
ja_JP: ログインリンクが有効な期間を選択します。

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
ja_JP: 最初のユーザーアクセス後、一時ログインが利用可能な期間を選択してください。

en: Select the file extensions you want to hide on old paths
ja_JP: 古いパスで非表示にしたいファイル拡張子を選択してください。

en: Select the files you want to hide on old paths
ja_JP: 古いパスに隠したいファイルを選択してください。

en: Selected
ja_JP: 選択された

en: Selected Countries
ja_JP: 選択された国々

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send magic login link
ja_JP: マジックログインリンクを送信

en: Send magic login url to %1$s
ja_JP: %1$sにマジックログインURLを送信してください

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Server Type
ja_JP: サーバータイプ

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
ja_JP: サーバーレベルのブロック（Nginx/htaccess）はWordPressに到達しない場合があり、そのためここではログに記録できません。

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
ja_JP: <code>allow_url_include = off</code> を php.ini で設定するか、ホスティングプロバイダにその無効化を依頼してください。このディレクティブには、本番サイトでの正当な使用ケースはありません。

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
ja_JP: php.iniファイルにアクセスできる場合は、<code>expose_php = off</code>に設定してください。設定できない場合は、ホスティング会社に連絡してオフに設定してもらってください。

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
ja_JP: <code>register_globals = off</code> を php.ini で設定するか、ホスティングプロバイダに直ちに無効にするよう連絡してください。デフォルトでこれを有効にするホストは切り替えることを考えてください。

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
ja_JP: <code>safe_mode = off</code> を php.ini で設定するか、ホスティングプロバイダに無効にするように連絡してください。ホストが safe_mode を要求する場合は、現代的なホスティング環境に移行を検討してください。

en: Set Custom Cache Directory
ja_JP: カスタムキャッシュディレクトリを設定

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
ja_JP: ライブサイト用の wp-config.php で SCRIPT_DEBUG を無効にしてください <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
ja_JP: ライブサイトの場合は、wp-config.php で WP_DEBUG を無効にしてください。<code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
ja_JP: wp-loginを%1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > カスタムログインURL(Custom login URL)%3$sに変更し、%4$s%5$s > Brute Force Protection%6$sをオンに切り替えてください

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
ja_JP: 適切なデータベースのパスワードを選択してください。少なくとも8文字以上で、文字、数字、特殊文字の組み合わせを含めてください。変更したら、新しいパスワードを`wp-config.php`ファイルに設定してください：<code>define('DB_PASSWORD', 'ここに新しいデータベースのパスワードを入力');</code>

en: Set the current user role.
ja_JP: 現在のユーザーロールを設定します。

en: Set the website you want this user to be created for.
ja_JP: このユーザーが作成されるウェブサイトを設定してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings > Permalinks
ja_JP: 設定 > パーマリンク

en: Seychelles
ja_JP: セーシェル

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
ja_JP: 短い名前が検出されました：%1$s。WordPressのエラーを避けるために4文字以上の一意のパスを使用する必要があります。

en: Show /%1$s instead of /%2$s
ja_JP: /%1$sの代わりに/%2$sを表示する

en: Show Advanced Options
ja_JP: 詳細オプションを表示

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
ja_JP: アカウントで失敗した試行があった場合に特定のユーザーに警告メッセージを表示します。

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
ja_JP: ブラウザで「Inspect Element」がアクティブな場合は、空白の画面を表示してください。

en: Show completed tasks
ja_JP: 完了したタスクを表示してください。

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
ja_JP: デフォルトのWordPressパスを表示し、隠れたパスへのアクセスを許可します

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
ja_JP: デフォルトのWordPressのパスを表示し、すべての隠しを無効にする

en: Show ignored tasks
ja_JP: 無視されたタスクを表示

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
ja_JP: <strong>%3$s</strong>から%1$sの%2$sイベントを表示

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
ja_JP: <strong>%3$s</strong>から%1$sの%2$sの脅威を表示

en: Showing last %1$s of %2$s events
ja_JP: 最新の%1$sの%2$sイベントを表示

en: Showing last %1$s of %2$s threats
ja_JP: 最新の%1$sの%2$sの脅威を表示

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sign Up Form Protection
ja_JP: サインアップフォーム保護

en: Similar attacks
ja_JP: 類似した攻撃

en: Simplified Chinese
ja_JP: 簡体字中国語

en: Simulate CMS
ja_JP: CMSをシミュレート

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
ja_JP: DrupalやJoomlaのようなポピュラーなコンテンツ管理システムをシミュレートします

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sint Maarten
ja_JP: シント・マールテン

en: Site Key
ja_JP: サイトキー

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
ja_JP: %1$s Google reCaptcha %2$sのサイトキー。

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
ja_JP: %1$sGoogle reCaptcha%2$sのサイトキー。

en: SiteGround
ja_JP: サイトグラウンド

en: Sitemap Security
ja_JP: サイトマップのセキュリティ

en: Six Months
ja_JP: 六ヶ月

en: Skip for now
ja_JP: 今はスキップする

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovene
ja_JP: スロベニア語

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Solid Security
ja_JP: 堅固なセキュリティ

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
ja_JP: 一部の認証アプリでは、テキストバージョンを手動で入力できます。

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths..
ja_JP: 一部のプラグインは、特に書き込み可能な場合、.htaccessファイルからカスタムリライトルールを削除することがあります。これはカスタムパスの機能に影響を与える可能性があります。

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
ja_JP: カスタム管理画面とAjaxパスと相性が悪いテーマもあります。Ajaxエラーが発生した場合は、wp-adminとadmin-ajax.phpに切り替えてください。

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このページへのアクセスは許可されていません。

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Spammers can easily signup
ja_JP: スパマーは簡単にサインアップできます。

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
ja_JP: 2FAのログインプロセス中に認証コードを受け取るメールアドレスを指定します。

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Start Scan
ja_JP: スキャンの開始

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
ja_JP: 怪しいリクエストや攻撃パターンの監視を開始

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
ja_JP: 繰り返しのログイン試行を停止し、ユーザ名とパスワードを推測しようとするボットをブロックします。

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Success
ja_JP: 成功

en: Sucuri Security
ja_JP: スクリセキュリティ

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Super Admin
ja_JP: スーパー管理者

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
ja_JP: Googleコンソールの設定に基づいて、Google reCaptcha ClassicとGoogle reCaptcha Enterpriseの間で切り替えます。

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
ja_JP: %1$s > パスの変更(Change Paths) > WordPress共通ファイルを非表示にする(Hide WordPress Common Files)をオンに切り替え、%2$sWordPress共通パスを非表示にする(Hide WordPress Common Paths)%3$sからreadme.htmlを選択してください

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
ja_JP: %1$s > パスの変更(Change Paths) > WordPress共通ファイルを非表示にする(Hide WordPress Common Files)をオンに切り替え、%2$sWordPress共通パスを非表示にする(Hide WordPress Common Paths)%3$sからreadme.htmlを選択してください

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > Author ID URLを非表示にする(Hide Author ID URL)%3$sをオンに切り替えてください

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > RSDエンドポイントを非表示にする(Hide RSD Endpoint)%3$sをオンに切り替えてください

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) >ユーザー列挙を非表示にする(Hide User Enumeration)%3$sをオンに切り替えてください

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスの変更(Change Paths) > WordPress共通ファイルを非表示にする(Hide WordPress Common Files)%3$sをオンに切り替えてください

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
ja_JP: %1$s%2$s > 微調整(Tweaks) > %3$s%4$sをオンに切り替えてください

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > 微調整(Tweaks) > WLW Manifestスクリプトを非表示にする(Hide WLW Manifest scripts)%3$sをオンに切り替えてください

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > ファイアウォール & ヘッダー%3$s から 7G または 8G ファイアウォールを有効にしてください。

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > ファイアウォール & ヘッダー%3$s から 7G または 8G ファイアウォールを有効にしてください。

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア・アラブ共和国

en: Tagline
ja_JP: タグライン

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア、合衆国

en: Temporarily block for 1 day
ja_JP: 1日一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 hour
ja_JP: 1時間一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 month
ja_JP: 1ヶ月一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 week
ja_JP: 1週間一時的にブロック

en: Temporary Login
ja_JP: 一時的なログイン

en: Temporary Login Settings
ja_JP: 一時的なログイン設定

en: Temporary Logins
ja_JP: 一時的なログイン

en: Test your website headers with
ja_JP: あなたのウェブサイトのヘッダーをテストしてください。

en: Text & URL Mapping
ja_JP: テキストとURLのマッピング

en: Text Color
ja_JP: テキストの色

en: Text Mapping
ja_JP: テキスト マッピング

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
ja_JP: CSSファイルやJSファイル内のテキストマッピング、キャッシュされたファイルを含めています。

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
ja_JP: クラス、ID、JS変数のみのテキストマッピング

en: Text displayed on the magic login button and form.
ja_JP: マジックログインボタンとフォームに表示されるテキスト。

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
ja_JP: 現在、7G/8G ファイアウォールが有効になっていません。これらのルールセットがないと、SQL インジェクションの試行、スクリプトのインジェクション、攻撃のプローブなどの悪意のあるリクエストは、サイトに到達する前にサーバーレベルでフィルタリングされません。

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
ja_JP: AIクローラーリストは新しいボットが登場するたびに自動的に更新されます。

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
ja_JP: 国データベースがダウンロードされていません。これにより、GEO SecurityとLogs機能が正常に動作しなくなります。

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ja_JP: ゴーストモードは、古いパスを隠すためにリライトルールを設定ファイルに追加します。

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ja_JP: セーフモードでは、古いパスをハッカーから隠すために、リライトルールを設定ファイルに追加します。

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
ja_JP: REST APIは、多くのプラグインやテーマがWordPressと対話するために使用されます。非ログインユーザーに対してそれを無効にすると、フロントエンドリクエストに依存しているページビルダー、フォーム、eコマースの統合、その他の機能が壊れる可能性があります。

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
ja_JP: Really Simple Discovery (RSD) エンドポイントリンクがページヘッダーで見えています。pingbacks や RSD に依存する外部ブログクライアントを使用しない限り、このリンクは何の目的も果たさず、スキャナへの WordPress の指紋としてあなたの CMS を確認することになります。

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
ja_JP: 安全なURLはすべてのカスタムパスを無効にします。ログインできない場合にのみ使用してください。

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
ja_JP: Windows Live Writer のマニフェストリンクがページヘッダーに存在します。これは、自動スキャナに CMS を確認する WordPress 特有の指紋です。Windows Live Writer は廃止されているため、有効にしたままにする理由はありません。

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
ja_JP: このページではWordPressメディアライブラリは利用できません。

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
ja_JP: allow_url_include PHP ディレクティブが有効です。これにより PHP は include/require ステートメント内で URL 経由のリモートファイルを含めることができ、あなたのサイトを攻撃者がサーバー上で任意のコードを実行できるリモートファイルインクルージョン (RFI) 攻撃に晒します。

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
ja_JP: 組み込みのプラグインとテーマファイルエディタがアクティブです。もし攻撃者が管理者アクセスを得た場合、このエディタを使用して悪意のある PHP コードを直接サイトファイルに注入することができます - FTP やサーバーアクセスを必要とせずにすぐにインストール全体を危険にさらします。

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
ja_JP: 定数 ADMIN_COOKIE_PATH は別のプラグインによって wp-config.php で定義されています。%s を変更することはできません。define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...); の行を削除しない限り。

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
ja_JP: デフォルトのwp-login.phpパスはまだアクセス可能です。カスタムログインURLが設定されていても、ボットはまだオリジナルのログインページを見つけて攻撃することができます。デフォルトのパスへのアクセスをブロックすることにより、すべてのログイントラフィックはあなたのカスタムURLを通じて強制され、そこでブルートフォース保護を適用することができます。

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
ja_JP: display_errors PHPディレクティブが有効になっています。フロントエンドに表示されるPHPのエラーはファイルパス、関数名、データベースの詳細を明らかにし、すべて攻撃者があなたのサイトをマップするのを助けます。エラーはサーバーサイドでログに記録され、決して訪問者には公開されません。

en: The email address to which the authentication code will be sent is
ja_JP: 認証コードが送信されるメールアドレスは

en: The hack was prevented by the firewall
ja_JP: ハッキングはファイアウォールによって防がれました

en: The list of plugins and themes was updated with success!
ja_JP: プラグインとテーマのリストが更新されました！

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
ja_JP: カスタムパスが設定されていても、元のWordPressのパスはまだアクセス可能です。ボットはまだデフォルトの場所でプラグインやテーマにアクセスし、パスの変更を無視します。<br /><br />古いパスを隠すことで、カスタムパスだけが機能し、元のエントリーポイントを完全に取り除きます。

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
ja_JP: readme.html ファイルは公にアクセス可能で、WordPress のバージョン番号を公開しています。攻撃者はこれを利用して、既知の脆弱性を持つバージョンを実行しているサイトを特定します。

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
ja_JP: register_globals PHP ディレクティブが有効です。これは重大なセキュリティリスクであり、外部からの入力が内部の PHP 変数を上書きすることを可能にし、攻撃者がアプリケーションのロジックを操作します。このディレクティブはその深刻さから現代の PHP バージョンでは削除されています。

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
ja_JP: 要求されたURL %1$sがこのサーバー上に見つかりませんでした。

en: The response parameter is invalid or malformed.
ja_JP: 応答パラメーターが無効または形式が正しくありません.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ja_JP: シークレットパラメータが無効か、または形式が正しくありません.

en: The secret parameter is missing.
ja_JP: シークレットパラメータがありません.

en: The server was unable to send the email.
ja_JP: サーバーはメールを送信できませんでした。

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
ja_JP: wp-admin/install.php および wp-admin/upgrade.php ファイルは公開されています。これらのファイルは過去にセキュリティの脆弱性と関連していたため、ライブサイトでアクセスできるべきではありません。

en: Themes Path
ja_JP: テーマのパス

en: Themes Security
ja_JP: テーマセキュリティ

en: Themes are up to date
ja_JP: テーマは最新です

en: Then
ja_JP: その後

en: There has been a critical error on your website.
ja_JP: ウェブサイトで致命的なエラーが発生しました。

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
ja_JP: ウェブサイトで致命的なエラーが発生しました。サイト管理者のメールボックスを確認して、指示に従ってください。

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
ja_JP: プラグインに構成エラーがあります。設定を再度保存し、指示に従ってください。

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
ja_JP: WordPressの新しいバージョンが利用可能です ({version})。

en: This IP was blocked for security reasons
ja_JP: このIPはセキュリティ上の理由でブロックされました

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
ja_JP: この素晴らしい機能は基本プラグインには含まれていません。アドバンストパックをインストールまたはアクティブ化して、新しいセキュリティ機能をお楽しみください。

en: This may not work with all new mobile devices.
ja_JP: 新しいモバイルデバイスではすべてで機能しないかもしれません。

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
ja_JP: 通常、サーバディレクトリの閲覧を訪問者からブロックするオプションは、ホストによってサーバ設定を通じて有効化され、設定ファイルでこれを2回有効化するとエラーが発生する可能性があるため、まず%1$sアップロードディレクトリ%2$sが表示されるかどうかを確認することが最善です。

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
ja_JP: このオプションは、WordPressのリライトルールエリアに、# BEGIN WordPress と # END WordPress のコメントの間にリライトルールを追加します。

en: This request was blocked for security reasons
ja_JP: このリクエストはセキュリティ上の理由でブロックされました

en: This user is a temporary user.
ja_JP: このユーザーは一時的なユーザーです。

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax
ja_JP: 画像やフォントがAjax経由で呼び出される際に、古いパスが表示されないようになります。

en: Threat Details
ja_JP: 脅威の詳細

en: Threat Type
ja_JP: 脅威のタイプ

en: Threat detected
ja_JP: 脅威が検出された

en: Threat map is loading
ja_JP: 脅威マップを読み込んでいます

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
ja_JP: 脅威の種類と理由（SQLi、XSS、プロービング、トラバーサルなど）。

en: Threats
ja_JP: 脅威

en: Threats Passed
ja_JP: 脅威が通過しました

en: Threats Passed (7d)
ja_JP: 脅威が通過しました

en: Threats Prevented
ja_JP: 防止された脅威

en: Threats Prevented (7d)
ja_JP: 防止された脅威

en: Three Days
ja_JP: 三日

en: Three Hours
ja_JP: 三時間

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ja_JP: REST APIパスをカスタマイズするには、パーマリンク構造をフレンドリーURL（index.phpなし）に設定する必要があります。

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
ja_JP: Avadaライブラリを隠すには、$table_prefix行の後にwp-config.phpファイルにAvada FUSION_LIBRARY_URLを追加してください：%1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
ja_JP: ウェブサイトのセキュリティを向上させるために、サイトマップXMLからWordPressを指す著者やスタイルを削除することを検討してください。

en: To whitelist your website IP address, add: %s
ja_JP: ウェブサイトのIPアドレスをホワイトリストに追加するには、次を追加してください: %s

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Top Threat Countries (7d)
ja_JP: 選択された国々

en: Track and log events that happen on your WordPress site
ja_JP: WordPressサイトで発生するイベントを追跡して記録してください。

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
ja_JP: WordPressサイトでの主要な管理者の行動とサインインイベントを追跡します。

en: Track key users actions and sign-in events on your site
ja_JP: サイト上でのキーユーザーのアクションとサインインイベントをトラッキング

en: Traditional Chinese
ja_JP: 繁体字中国語

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
ja_JP: WPMLまたはPolylang String Translationを使用してボタンテキストを翻訳します。

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
ja_JP: WPMLまたはPolylang String Translationを使用して通知メッセージを翻訳します。

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Trust this browser
ja_JP: このブラウザを信頼する

en: Trusted by 100,000+ websites
ja_JP: 100,000以上のウェブサイトから信頼されています

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Tweaks
ja_JP: 微調

en: Two-Factor Method
ja_JP: 二要素認証メソッド

en: Two-factor Authentication
ja_JP: 二要素認証

en: Two-factor Authentication Settings
ja_JP: 二要素認証設定

en: Two-factor authentication
ja_JP: 二要素認証

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
ja_JP: 設定を完了するために選択した認証アプリからのワンタイムコードを入力します。

en: URL Mapping
ja_JP: URLマッピング

en: URL of the background image shown on the login page.
ja_JP: ログインページの背景色。

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
ja_JP: ログインページに表示されるロゴ画像のURL。空白にした場合、WordPressのデフォルトを使用します。

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
ja_JP: ロゴがリンクするURL。空白にした場合、サイトのURLを使用します。

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ja_JP: Ultimate Affiliate Proが検出されました。Ajax URLを呼び出すためのWordPressの関数を使用しないため、プラグインはカスタム%1$sのパスをサポートしません

en: Unable to open MMDB file at %1$s
ja_JP: %1$sのMMDBファイルを開けません

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
ja_JP: 2FA認証コードを保存できません。QRコードを再スキャンし、アプリケーションが提供するコードを入力してください。

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
ja_JP: `wp-config.php`ファイルを更新してデータベースの接頭辞を更新することができません。

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国の周辺の小さな島々

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlock
ja_JP: ロック解除

en: Unlock all
ja_JP: すべてのロックを解除しましょう

en: Unlock full log with filters, search, and export
ja_JP: フィルター、検索、エクスポート付きの完全なログを解除

en: Unnamed device
ja_JP: 名前のないデバイス

en: Update Database
ja_JP: データベースを更新

en: Update Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
ja_JP: REST APIパスを変更した後、パスをリフレッシュするために%sの設定を更新します。

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
ja_JP: Taglineを%1$s > %2$s > %3$sで変更してください

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: Upload the file with the saved plugin settings
ja_JP: 保存されたプラグインの設定を含むファイルをアップロードしてください。

en: Uploaded Media
ja_JP: アップロードされたメディア

en: Uploads Path
ja_JP: アップロードパス

en: Urgent Security Actions Required
ja_JP: 緊急なセキュリティ対策が必要です。

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
ja_JP: ログインロゴのタイトル属性の使用は、アクセシビリティ上の理由から推奨されません。代わりにリンクテキストを使用してください。

en: Use 2FA Authentication
ja_JP: 2FA認証を使用する

en: Use Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を使用する

en: Use Checkbox Challenge
ja_JP: チェックボックスチャレンジを使用

en: Use Login Page Design
ja_JP: クリーンログインページ

en: Use Temporary Logins
ja_JP: 一時ログインを使用してください。

en: Use This Background
ja_JP: ページの背景色

en: Use This Logo
ja_JP: ユーザーイベントログ

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
ja_JP: パスキーを使用する（Touch ID / Face ID / Windows Hello）。

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
ja_JP: 他のログインフォームと統合するために、%sショートコードを使用してください。

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
ja_JP: 利用可能な場合の参照元とユーザーエージェント：有用な文脈。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
ja_JP: ユーザー 'admin' または 'administrator' を管理者として扱います。

en: User Action
ja_JP: ユーザーアクション

en: User Choice for 2FA
ja_JP: 2FAのユーザー選択

en: User Enumeration via REST API
ja_JP: ユーザー統計を隠す

en: User Events
ja_JP: ユーザーイベント

en: User Events Log
ja_JP: ユーザーイベントログ

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限

en: User Security
ja_JP: ユーザーセキュリティ

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
ja_JP: ダッシュボード内のユーザーアクション（更新、変更、キー設定アクション）

en: User could not be activated.
ja_JP: ユーザーをアクティブ化できませんでした。

en: User could not be added
ja_JP: ユーザーを追加できませんでした

en: User could not be deleted.
ja_JP: ユーザーを削除できませんでした。

en: User could not be disabled.
ja_JP: ユーザーを無効にすることができませんでした。

en: User does not exist.
ja_JP: ユーザーが存在しません。

en: User does not exists.
ja_JP: ユーザーが存在しません。

en: User roles for who to disable the Right-Click
ja_JP: 右クリックを無効にするユーザーロール

en: User roles for who to disable the copy/paste
ja_JP: コピー/ペーストを無効にするユーザーロール

en: User roles for who to disable the drag/drop
ja_JP: 誰がドラッグ＆ドロップを無効にするかのユーザーロール

en: User roles for who to disable the inspect element
ja_JP: 誰がインスペクト要素を無効にするかのユーザーロール

en: User roles for who to disable the view source
ja_JP: 誰がソースを表示できないようにするかのユーザーロール

en: User roles for who to hide the admin toolbar
ja_JP: 誰が管理者ツールバーを非表示にするかのユーザーロール

en: User successfully activated.
ja_JP: ユーザーが正常にアクティブ化されました。

en: User successfully created.
ja_JP: ユーザーが正常に作成されました。

en: User successfully deleted.
ja_JP: ユーザーは正常に削除されました。

en: User successfully disabled.
ja_JP: ユーザーは正常に無効化されました。

en: User successfully updated.
ja_JP: ユーザーが正常に更新されました。

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
ja_JP: ユーザー名は WordPress の REST API（例：/wp-json/wp/v2/users）を通じて発見することができます。このエンドポイントは、著者の ID、表示名、著者のスラッグを公開できます。これは実際のログインユーザー名と一致するか、それに非常に似ていることが多いです。<br /><br />攻撃者はこの情報を使用して特定の強力な攻撃やフィッシングキャンペーンを行います。

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
ja_JP: ユーザー名は、著者の ID（例：/?author=1、/?author=2）を順にたどることで発見することができます。WordPress は有効な ID を著者のアーカイブ URL にリダイレクトし、ユーザー名を明らかにします。<br /><br />ユーザー名だけではアクセス権を与えませんが、攻撃者に必要な資格情報の半分を提供し、特定のブルートフォース攻撃やフィッシング攻撃を可能にします。

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Value
ja_JP: 値

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
ja_JP: 変数: {count} - 試行回数、{time} - 最後の失敗からの時間。

en: Variables: {time} - time since available again.
ja_JP: 変数: {time} - 再利用可能になるまでの時間。

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Verification Code:
ja_JP: 確認コード:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
ja_JP: ユーザーに%1$s私はロボットではありません%2$sのチェックボックスをチェックさせることで認証します。

en: Version Numbers Exposed
ja_JP: 公開されているバージョン番号

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View Source is disabled!
ja_JP: ソースの表示は無効です！

en: Virgin Islands, British
ja_JP: バージン諸島、イギリス

en: Virgin Islands, U.S.
ja_JP: アメリカ領ヴァージン諸島

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
ja_JP: 警告：あなたのアカウントは、有効なコードを提供せずに{count}回のログインを試みました。最後に失敗したログインは{time}前です。これがあなたではない場合、パスワードをリセットしてください。

en: WP Core Security
ja_JP: WPコアセキュリティ

en: WP Debug Mode
ja_JP: WPのデバッグモード

en: WP Ghost Lite
ja_JP: WPゴースト

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
ja_JP: WP Super Cache CDNが検出されました。%1$sと%2$sのパスをWP Super Cache > CDN > Include directoriesに含めてください

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
ja_JP: WPEngineが検出されました。Web Rules Engine %1$sにリダイレクトを追加してください

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
ja_JP: WP_DEBUGは現在有効になっています。開発中には有用ですが、ライブサイトでデバッグモードをアクティブにしておくと、エラーメッセージ、ファイルパス、内部詳細が訪問者に公開され、攻撃者が脆弱性を特定するために使用する情報が晒されます。

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Weak Database Password
ja_JP: WordPress データベースのパスワード

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
ja_JP: 弱い名前が検出されました：%1$s。ウェブサイトのセキュリティを強化するために別の名前を使用する必要があります。

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What you see
ja_JP: 表示内容

en: When
ja_JP: いつ

en: Where to add the firewall rules.
ja_JP: ファイアウォールのルールを追加する場所。

en: Whether the request was blocked by the firewall.
ja_JP: リクエストがファイアウォールによってブロックされたかどうか。

en: Whitelist
ja_JP: ホワイトリスト

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
ja_JP: ホワイトリストのIPアドレスは決してブロックされません。

en: Whitelist IPs
ja_JP: IPをホワイトリストに登録

en: Whitelist Options
ja_JP: ホワイトリストのオプション

en: Whitelist Path
ja_JP: パスをホワイトリストに追加

en: Whitelist Paths
ja_JP: ホワイトリストパス

en: Whitelist Rule
ja_JP: ホワイトリストルール

en: Whitelist Rules
ja_JP: ホワイトリストルール

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
ja_JP: ファイアウォールとセキュリティチェックを回避するべき信頼できるIPアドレスをホワイトリストに登録します。

en: Windows Live Writer Link Exposed
ja_JP: Windows Live Writer がオンになっています

en: WooCommerce Safe Login
ja_JP: WooCommerce セーフログイン

en: WooCommerce Support
ja_JP: WooCommerce サポート

en: WordPress Default Permissions
ja_JP: WordPress デフォルトの権限

en: WordPress Security Check
ja_JP: WordPressセキュリティチェック

en: WordPress Version
ja_JP: WordPressのバージョン

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
ja_JP: WordPressのセキュリティキーとソルトは、ユーザーのクッキーに保存されたデータやハッシュ化されたパスワードの暗号化を強化します。適切に設定されたキーがなければ、セッショントークンとパスワードが破られやすくなります。<br /><br />各キーはユニークでランダムであり、少なくとも64文字以上であるべきです。

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
ja_JP: WordPress、プラグイン、テーマのバージョン番号がソースコードで見えます。攻撃者はバージョン情報を使用して、既知の脆弱性を持つソフトウェアを実行しているサイトを特定し、自動的な攻撃の対象とします。

en: Wordfence Security
ja_JP: Wordfenceセキュリティ

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
ja_JP: 特別な設定を必要とせず、あなたのテーマやプラグインと並行して動作します

en: Wrong Username Protection
ja_JP: 間違ったユーザー名保護

en: XML-RPC Access Enabled
ja_JP: XML-RPCアクセスがオンになっています。

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
ja_JP: XML-RPC は現在アクセス可能です。このプロトコルは、すべてのリクエストで平文で資格情報を送信し、system.multicall をサポートしています。これにより攻撃者は1つの HTTP リクエストで何千ものパスワードをテストすることができます。リモート公開や Jetpack プラグインに XML-RPC を必要としない限り、無効にするべきです。

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, it's working
ja_JP: はい、機能しています

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
ja_JP: wp-config.php内で異なるwp-content/uploadsディレクトリが定義されています %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
ja_JP: 単一のIPアドレス、例えば192.168.0.1のようなもの、または192.168.0.*のような245個のIP範囲をブロックできます。これらのIPアドレスはログインページにアクセスできなくなります。

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
ja_JP: 新しいページを作成して、そのページにリダイレクトすることを選択して戻ってきてもらえます。

en: You can now turn off "%1$s" option.
ja_JP: 次に"%1$s"オプションをオフにできます。

en: You can now turn on "%1$s" option.
ja_JP: 次に"%1$s"オプションをオンにできます。

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
ja_JP: 指定されたIPアドレスをホワイトリストに登録できます。単一のIPアドレス（例: 192.168.0.1）または245個のIPアドレス範囲（例: 192.168.0.*）を指定できます。あなたのIPアドレスを%sで見つけてください。

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
ja_JP: 同じ名前でADMINとLOGINの両方を設定することはできません。異なる名前を使用してください。

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
ja_JP: %1$sへのアクセス許可がありません。

en: You got %1$d attempts left before lockout.
ja_JP: ロックアウト前にあと%1$d回試行できます。

en: You have logged in successfully.
ja_JP: ログインに成功しました。

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
ja_JP: フレンドリーなURL（index.phpなし）にパーマリンク構造を変更できるように、IISのURL Rewriteを有効にする必要があります。%1$s詳細%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
ja_JP: 試行回数を正の数に設定する必要があります。

en: You need to set a positive waiting time.
ja_JP: ポジティブな待機時間を設定する必要があります。

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ja_JP: パーマリンク構造をフレンドリーURL（index.phpなし）に設定する必要があります。

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
ja_JP: パスワードなしでアカウントにアクセスするための一回限りの安全なログインURLを要求しました。
    
    以下の安全なリンクをクリックしてください:
    
    %s
    このリンクは一度しか使用できず、間もなく有効期限が切れます。
    
    このメールを要求していない場合、無視していただいて構いません。

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
ja_JP: 毎週ウェブサイトをチェックして、セキュリティの変更があるかどうかを確認してください。

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
ja_JP: 前のコードが動作しなくなるため、全てのデバイスでQRコードを再スキャンする必要があります。

en: You've completed all free security tasks.
ja_JP: おめでとう！すべてのセキュリティ タスクを完了しました。サイトを週に1回確認してください。

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
ja_JP: あなたの%1$s %2$sライセンスは%3$s %4$sに期限切れとなりました。ウェブサイトのセキュリティを最新に保つためには、%5$s%6$sで有効なサブスクリプションを確保してください。

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
ja_JP: あなたのIPアドレスは潜在的なセキュリティ違反のためにフラグが立てられました。しばらくしてから再試行してください。

en: Your Login Confirmation Code
ja_JP: ログイン確認コード

en: Your Unique Login URL
ja_JP: ユニークなログインURL

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
ja_JP: あなたの管理URLは%1$sホスティングの%2$sセキュリティ条項のために変更できません。

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
ja_JP: あなたの管理URLは別のプラグインやテーマによって%sに変更されています。このオプションを有効にするには、他のプラグインのカスタム管理機能を無効にするか、それを無効にしてください。

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
ja_JP: あなたの管理ダッシュボードはHTTPS経由で提供されていません。SSL/TLS暗号化がなければ、ログイン認証情報とセッションデータはプレーンテキストで送信され、途中で傍受される可能性があります。<br /><br />SSL証明書はすべての管理通信をセキュアにするために必須です。

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
ja_JP: あなたのカスタム管理パスがページソースコード（通常はAJAX URLを通じて）で露出しています。これにより攻撃者はあなたの管理パスを発見し、標的としたブルートフォース攻撃を開始できます。<br /><br />%1$sソースコードから管理パスを隠す方法を学びます%2$s。

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
ja_JP: ソースコードでログインURLが表示されているのはひどいです。ハッカーはすぐにあなたの秘密のログインパスを知り、Brute Force攻撃を開始します。<br /><br />カスタムログインパスは秘密に保たれるべきで、それに対してBrute Force Protectionを有効化すべきです。<br /><br />ソースコードからログインパスを隠す方法については%1$sここ%2$sで解決策を見つけてください。

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
ja_JP: カスタムログインパスはまだバックアップされていません。それを忘れると、ダッシュボードへのアクセスが失われる可能性があります。

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
ja_JP: あなたのデータベースはデフォルトの<strong>wp_</strong>テーブルプレフィックスを使用しています。自動SQLインジェクション攻撃は一般的にこのデフォルトプレフィックスを標的とします。カスタムプレフィックスを使用することで、標準のWordPressテーブル名を想定した大量の被攻撃に対する追加の防壁になります。

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
ja_JP: あなたのデータベースパスワードが空または単純すぎます。ほとんどのサーバーはデータベースへのアクセスをlocalhostに制限していますが、その制限がバイパスされたり設定が誤っていたりすると、弱いパスワードでは防御が全くないです。

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
ja_JP: あなたのログインURLは別のプラグインまたはテーマによって%sに変更されています。このオプションを有効にするには、他のプラグインでのカスタムログインを無効にするか、それを無効にしてください。

en: Your login URL is: %s
ja_JP: ログインURLは次の通りです：%s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
ja_JP: ログインURLは次のとおりです：%1$s ログインできない場合は、安全なURLを使用してください：%2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
ja_JP: ログイン確認コードは次のとおりです：%s
    
    このコードは有効期限があり、一回しか使用できません。
    
    ログインを試みていない場合、このメールは無視してください。

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
ja_JP: あなたのセキュリティキーは長い間再生成されていません。定期的にセキュリティキーを回転させると、すべての既存のセッションが無効になり、再認証が必要となるため、資格情報が侵害された場合の露出の窓を制限します。

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
ja_JP: サーバーは HTTP レスポンスヘッダーでその PHP バージョンを公開しています。この情報は攻撃者があなたのサーバーに適用可能な PHP の脆弱性を特定するために役立ちます。

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires <strong>MySQL 5.4</strong> or higher.
ja_JP: あなたのサーバーは古いバージョンのMySQLを動かしています。サポートされていないMySQLバージョンには既知のセキュリティの脆弱性が含まれており、パフォーマンスの問題を引き起こす可能性があります。<br /><br />あなたのウェブサイトは<strong>MySQL 5.4</strong>以上が必要です。

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
ja_JP: PHPの古いバージョンを使っていると、サイトが遅くなり、既知の脆弱性が存在するPHPの保守が終了したバージョンのため、ハッカーの攻撃を受けやすくなります。<br /><br />あなたのウェブサイトには、<strong>PHP %1$s</strong> 以上が必要です。

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
ja_JP: 現在、あなたのサイトはセキュリティ脅威を記録していますが、高度なファイアウォールフィルタリングは完全に有効になっていません。%1$s 7Gまたは8Gファイアウォールを使用する %2$sことで、悪意のあるパターンをWordPressに到達する前に自動的にブロックします。

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
ja_JP: あなたのサイトはまだ WordPress のデフォルトのキャッチフレーズ「Just another WordPress site」を使用しています。これは物分かりの良い WordPress の指紋で、ボットやスキャナーがあなたの CMS を確認するのに簡単な方法を提供します。また、訪問者に対しても非専門的に見えます。

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
ja_JP: あなたのウェブサイトのセキュリティは%1$s非常に弱い%2$sです。%3$s多くのハッキングの扉があります。

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
ja_JP: あなたのウェブサイトのセキュリティは %1$s改善しています%2$s。

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
ja_JP: あなたのウェブサイトのセキュリティは%1$s非常に弱い%2$sです。%3$s多くのハッキングの扉があります。

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
ja_JP: あなたのウェブサイトのセキュリティは%1$s非常に弱い%2$sです。%3$s多くのハッキングの扉があります。

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
ja_JP: あなたの wp-config.php ファイルは公にアクセス可能です。このファイルにはデータベースの資格情報、セキュリティキー、その他の重要な設定の詳細が含まれています。攻撃者がこのファイルを読むことができれば、あなたのデータベースとウェブサイトを完全に制御することができます。

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: activate feature
ja_JP: 機能をアクティブにします。

en: after first access
ja_JP: 最初のアクセス後

en: already active
ja_JP: すでにアクティブです。

en: dark
ja_JP: ダーク

en: default
ja_JP: デフォルト

en: e.g.
ja_JP: 例

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
ja_JP: 例えば、/post-type/ は /post-type/ で始まるすべてのパスをブロックします。

en: eg.
ja_JP: 例。

en: eg. %s
ja_JP: 例：%s

en: eg. /logout or
ja_JP: 例: /ログアウト or

en: eg. adm, back
ja_JP: 例:adm backなど

en: eg. aspect, templates, styles
ja_JP: 例: アスペクト、テンプレート、スタイル

en: eg. comments, discussion
ja_JP: 例えば、コメント、議論

en: eg. core, inc, include
ja_JP: 例: コア、株式会社、含む

en: eg. images, files
ja_JP: 例: 画像、ファイル

en: eg. json, api, call
ja_JP: 例: json、api、call

en: eg. lib, library
ja_JP: 例: lib, library

en: eg. login or signin
ja_JP: 例:login signinなど

en: eg. logout or disconnect
ja_JP: ログアウトまたは切断

en: eg. lostpass or forgotpass
ja_JP: eg. ロストパスワードまたはパスワードを忘れました

en: eg. main.css,  theme.css, design.css
ja_JP: main.css、theme.css、design.css

en: eg. modules
ja_JP: 例:module

en: eg. multisite activation link
ja_JP: eg. マルチサイトの有効化リンク

en: eg. newuser or register
ja_JP: eg. 新規ユーザー or 登録

en: eg. profile, usr, writer
ja_JP: 例: プロフィール、ユーザー、ライター

en: event
ja_JP: イベント

en: events
ja_JP: イベント

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
ja_JP: 不審な行動からウェブサイトを保護するため、ファイアウォールがこのリクエストを止めました。

en: from
ja_JP: から

en: help
ja_JP: ヘルプ

en: ignore alert
ja_JP: アラートを無視します。

en: install.php & upgrade.php are accessible
ja_JP: install.php と upgrade.php ファイルにアクセス可能です。

en: light
ja_JP: ライト

en: more details
ja_JP: もっと詳細を教えてください。

en: not recommended
ja_JP: 了解しました。指示に従います。

en: only %1$d chars
ja_JP: 最大%1$d文字

en: or
ja_JP: または

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
ja_JP: 不一致

[ctx: password strength]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
ja_JP: パスワードの強度が不明

[ctx: password strength]
en: Strong
ja_JP: 強い

[ctx: password strength]
en: Very weak
ja_JP: とても弱い

[ctx: password strength]
en: Weak
ja_JP: 脆弱

en: plugin
ja_JP: プラグイン

en: reCAPTCHA Test
ja_JP: reCAPTCHA テスト

en: reCAPTCHA V2 Test
ja_JP: reCAPTCHA V2 テスト

en: reCAPTCHA V3 Test
ja_JP: reCAPTCHA V3 テスト

en: reCaptcha Language
ja_JP: reCAPTCHA言語

en: reCaptcha Theme
ja_JP: reCaptchaのテーマ

en: readme.html file is accessible
ja_JP: readme.htmlファイルにアクセスできます

en: recommended
ja_JP: おすすめ

en: redirects
ja_JP: リダイレクト

en: see feature
ja_JP: 機能を確認

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
ja_JP: &larr; %s に戻る

en: start feature setup
ja_JP: 機能のセットアップを開始します。

en: threat
ja_JP: 脅威

en: threats
ja_JP: 脅威

en: to
ja_JP: から

en: too simple
ja_JP: ああ、了解しました。英語のメッセージを送ってください。

en: within
ja_JP: 以内に

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
ja_JP: wp-config.phpとwp-config-sample.phpファイルにアクセスできます
