WP Ghost - en to pt_PT translation catalogue (1501 entries)

en: %1$d days
pt_PT: %1$d dias

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
pt_PT: %1$s Boas notícias! %2$s Agora pode atualizar o nome do plugin de %3$s Hide My WP Ghost %4$s para %5$s WP Ghost %6$s no seu website! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
pt_PT: %1$s Importante! %2$s Ative esta opção apenas se já estiver ativada nas definições %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s.

en: %1$s days since last update
pt_PT: %1$s dias desde a última atualização

en: %1$s directory is browsable
pt_PT: O diretório %1$s é navegável

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
pt_PT: %1$s não funciona sem mode_rewrite. Ative o módulo de reescrita no Apache. %2$sMais detalhes%3$s

en: %1$s is visible in source code
pt_PT: %1$s está visível no código fonte

en: %1$s path is accessible
pt_PT: O caminho %1$s está acessível

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
pt_PT: %1$s plugin(s) estão desatualizados: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
pt_PT: %1$s plugin(s) NÃO foram atualizados pelos seus desenvolvedores nos últimos 12 meses: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
pt_PT: %1$s protege o seu website da maioria das injeções SQL, mas usar um prefixo de base de dados personalizado adiciona uma camada extra de defesa. %2$sSaiba como alterá-lo%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
pt_PT: As regras de %1$s não estão guardadas no ficheiro de configuração e isto pode afetar a velocidade de carregamento do website.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
pt_PT: %1$s tema(s) estão desatualizados: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
pt_PT: %1$sClique aqui%2$s para criar ou ver chaves para Google reCAPTCHA v2.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
pt_PT: %1$sClique aqui%2$s para criar ou ver chaves para Google reCAPTCHA v3.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
pt_PT: %1$sClique aqui%2$s para criar ou ver chaves para Google reCAPTCHA.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
pt_PT: %1$sReCaptcha incorreto%2$s. Tente novamente.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
pt_PT: %1$sRemova o caminho de login%2$s de quaisquer menus de tema, widgets ou conteúdo de página que o exponham no frontend.

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
pt_PT: %1$sDesbloqueie a proteção avançada com Premium >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
pt_PT: %1$sNão respondeu corretamente ao problema matemático.%2$s Tente novamente.

en: %d day ago | %d days ago
pt_PT[0]: %d dia atrás
pt_PT[1]: %d dias atrás

en: %d day remaining | %d days remaining
pt_PT[0]: %d dia restante
pt_PT[1]: %d dias restantes

en: %d hour ago | %d hours ago
pt_PT[0]: %d hora atrás
pt_PT[1]: %d horas atrás

en: %d hour remaining | %d hours remaining
pt_PT[0]: %d hora restante
pt_PT[1]: %d horas restantes

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt_PT[0]: %d minuto atrás
pt_PT[1]: %d minutos atrás

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
pt_PT[0]: %d minuto restante
pt_PT[1]: %d minutos restantes

en: %d month ago | %d months ago
pt_PT[0]: %d mês atrás
pt_PT[1]: %d meses atrás

en: %d second ago | %d seconds ago
pt_PT[0]: %d segundo atrás
pt_PT[1]: %d segundos atrás

en: %d second remaining | %d seconds remaining
pt_PT[0]: %d segundo restante
pt_PT[1]: %d segundos restantes

en: %d year ago | %d years ago
pt_PT[0]: %d ano atrás
pt_PT[1]: %d anos atrás

en: %s don't have the correct permission.
pt_PT: %s não tem a permissão correta.

en: %s item | %s items
pt_PT[0]: %s item
pt_PT[1]: %s itens

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
pt_PT: (* o plugin não tem custo extra, é instalado/ativado automaticamente no WP quando clica no botão, e usa a mesma conta)

en: (multiple options are available)
pt_PT: (estão disponíveis múltiplas opções)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
pt_PT: (útil quando o tema está a adicionar redirecionamentos admin errados ou redirecionamentos infinitos)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
pt_PT: (funciona apenas com o caminho admin-ajax personalizado para evitar loops infinitos)

en: 1 day
pt_PT: 1 dia

en: 1 hour
pt_PT: 1 hora

en: 1 minute
pt_PT: 1 minuto

en: 1 month
pt_PT: 1 mês

en: 1 week
pt_PT: 1 semana

en: 1. Layout Presets
pt_PT: 1. Predefinições de layout

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
pt_PT: Mais de 10 milhões de tentativas mensais de brute force bloqueadas

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
pt_PT: Mais de 100 milhões de ameaças de segurança mensais evitadas

en: 15 minutes
pt_PT: 15 minutos

en: 2. Color Presets
pt_PT: 2. Predefinições de cor

en: 2FA Backup Codes for %1$s
pt_PT: Códigos de backup 2FA para %1$s

en: 2FA Code
pt_PT: Código 2FA

en: 2FA Code (Authenticator App)
pt_PT: Código 2FA (app autenticadora)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
pt_PT: Códigos 2FA: Ficou sem códigos de backup e precisa de <a href="%1$s">novos códigos!</a>

en: 2FA Login
pt_PT: Login 2FA

en: 2FA Logins
pt_PT: Logins 2FA

en: 2FA Settings
pt_PT: Definições 2FA

en: 2FA Setup
pt_PT: Configuração 2FA

en: 30 minutes
pt_PT: 30 minutos

en: 403 HTML Error
pt_PT: Erro HTML 403

en: 404 HTML Error
pt_PT: Erro HTML 404

en: 404 page
pt_PT: Página 404

en: 7G Firewall
pt_PT: Firewall 7G

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
pt_PT: Firewall 7G/8G não carregada

en: 8G Firewall
pt_PT: Firewall 8G

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
pt_PT: Está disponível uma versão mais recente do WordPress. Cada versão inclui patches de segurança e correções de bugs. <br /><br />Atualize sempre para a %1$sversão estável mais recente%2$s assim que estiver disponível.

en: A user already exists with that username.
pt_PT: Já existe um utilizador com esse nome de utilizador.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
pt_PT: Um código de verificação foi enviado para o endereço de email associado à sua conta.

en: API Security
pt_PT: Segurança API

en: API Settings
pt_PT: Definições API

en: Abandoned Plugins Detected
pt_PT: Plugins abandonados detetados

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
pt_PT: De acordo com %1$sas últimas estatísticas do Google%2$s, mais de %3$s 30k websites são hackeados todos os dias %4$s e %5$s mais de 30&#37; deles são feitos em WordPress %6$s. %7$s É melhor prevenir um ataque do que gastar dinheiro e tempo a recuperar os seus dados.

en: Action
pt_PT: Ação

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
pt_PT: Ative "Registar Ameaças de Segurança" para ver os pedidos suspeitos detetados no seu website.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
pt_PT: Ative "Must Use Plugin Loading" em "Plugin Loading Hook" para poder ligar-se ao seu painel diretamente a partir de managewp.com. %1$s clique aqui %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
pt_PT: Ativar Firewall 7G ou 8G para bloquear estas ameaças

en: Activate Brute Force Protection
pt_PT: Ativar proteção Brute Force

en: Activate Free Protection
pt_PT: Ativar proteção gratuita

en: Activate Free WordPress Protection
pt_PT: Ative a proteção WordPress gratuita

en: Activate Log Security Threats
pt_PT: Ativar registo de ameaças de segurança

en: Activate Log Users Events
pt_PT: Ativar registo de eventos de utilizadores

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
pt_PT: Ativar o login por link mágico nos formulários de login WooCommerce.

en: Activate Now
pt_PT: Ativar agora

en: Activate Protection
pt_PT: Ativar proteção

en: Activate Temporary Logins
pt_PT: Ativar acessos temporários

en: Activate TwoFactor Authentication
pt_PT: Ativar autenticação de dois fatores

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
pt_PT: Ative a opção "Brute Force" para ver o relatório de IPs de utilizadores bloqueados

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
pt_PT: Ative a opção "Registar Eventos de Utilizadores" para ver o registo de atividade dos utilizadores deste website.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
pt_PT: Ative a proteção Brute Force nos formulários de login WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
pt_PT: Ative a proteção Brute Force nos formulários de registo WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
pt_PT: Ative a proteção Brute Force no formulário de password perdida.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
pt_PT: Ative a proteção Brute Force no formulário de registo.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
pt_PT: Ative a proteção Brute Force no formulário de comentários do website.

en: Activation Help
pt_PT: Ajuda de ativação

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Content-Security-Policy header
pt_PT: Adicionar cabeçalho Content-Security-Policy

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
pt_PT: Adicione endereços IP que devem ser sempre bloqueados de aceder ao seu website.

en: Add New CDN URL
pt_PT: Adicionar novo URL CDN

en: Add New Temporary Login
pt_PT: Adicionar novo acesso temporário

en: Add New Temporary Login User
pt_PT: Adicionar novo utilizador com acesso temporário

en: Add New Text
pt_PT: Adicionar novo texto

en: Add New URL
pt_PT: Adicionar novo URL

en: Add Passkey
pt_PT: Adicionar passkey

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
pt_PT: Adicionar reescritas na secção de regras WordPress

en: Add Security Header
pt_PT: Adicionar cabeçalho de segurança

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
pt_PT: Adicionar cabeçalhos de segurança contra ataques XSS e injeção

en: Add Strict-Transport-Security header
pt_PT: Adicionar cabeçalho Strict-Transport-Security

en: Add Two Factor Authentication
pt_PT: Adicionar autenticação de dois fatores

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
pt_PT: Adicione caminhos URL que nunca devem ser bloqueados pela firewall.

en: Add X-Content-Type-Options header
pt_PT: Adicionar cabeçalho X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
pt_PT: Adicionar cabeçalho X-XSS-Protection

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
pt_PT: Adicione um parâmetro difícil de adivinhar (máx. 32 caracteres).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
pt_PT: Adicione uma lista de URLs que pretende substituir por novos.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
pt_PT: Adicionar um número estático aleatório para prevenir o caching do frontend enquanto o utilizador tem sessão iniciada.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
pt_PT: Adicione um segundo passo de verificação através de app autenticadora, código de email ou passkey (Face ID, Touch ID), para que uma password roubada por si só não consiga desbloquear o seu site.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
pt_PT: Adicione uma camada extra de segurança às suas contas online exigindo tanto uma password como um segundo método de verificação para iniciar sessão.

en: Add common WordPress classes in text mapping
pt_PT: Adicionar classes WordPress comuns no mapeamento de texto

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
pt_PT: Adicione códigos de regras de firewall que podem passar pela segurança do plugin.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
pt_PT: Adicione caminhos que serão bloqueados para os países selecionados.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
pt_PT: Adicionar redirecionamentos para utilizadores com sessão iniciada com base nas funções de utilizador.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
pt_PT: Adicione cabeçalhos de segurança para proteger contra ataques XSS, clickjacking e injeção de código.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
pt_PT: Adicione os URLs CDN que está a usar no plugin de cache.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
pt_PT: Adicione o seguinte ao wp-config.php para desativar o editor de ficheiros: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
pt_PT: Adicione o seguinte ao wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
pt_PT: Caminho admin

en: Admin Security
pt_PT: Segurança Admin

en: Admin Toolbar
pt_PT: Barra de ferramentas Admin

en: Admin Username
pt_PT: Nome de utilizador administrador

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced Pack
pt_PT: Pacote avançado

en: Advanced Settings
pt_PT: Definições avançadas

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
pt_PT: Após adicionar as classes, verifique o frontend para garantir que o seu tema não é afetado.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
pt_PT: Depois, clique em %1$sGuardar%2$s para aplicar as alterações.

en: Ajax Security
pt_PT: Segurança Ajax

en: Ajax URL
pt_PT: URL Ajax

en: Aland Islands
pt_PT: Ilhas Åland

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Alert Emails Sent (7d)
pt_PT: Emails de alerta enviados (7d)

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: All files have the correct permissions.
pt_PT: Todos os ficheiros têm as permissões corretas.

en: All plugins are compatible
pt_PT: Todos os plugins são compatíveis

en: All plugins are up to date
pt_PT: Todos os plugins estão atualizados

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
pt_PT: Todos os plugins foram atualizados pelos seus desenvolvedores nos últimos 12 meses

en: Allow access to hidden paths only
pt_PT: Permitir acesso apenas a caminhos ocultos

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
pt_PT: Permita login sem password usando um link seguro enviado por email, reduzindo o risco de credenciais roubadas.

en: Almost there...
pt_PT: Quase lá...

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
pt_PT: Uma conta de administrador está a usar o nome de utilizador predefinido 'admin' ou 'administrator'. Estes são os primeiros nomes que os atacantes tentam em ataques brute force.

en: Analyzing recent threats and building the map...
pt_PT: A analisar ameaças recentes e a construir o mapa...

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Anyone can register
pt_PT: Qualquer pessoa pode registar-se

en: Api Key
pt_PT: Chave API

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
pt_PT: Chave API de %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
pt_PT: Aplicar desfoque no fundo de login.

en: Arabic
pt_PT: Árabe

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende ignorar esta tarefa no futuro?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende repor as definições para os valores iniciais?

en: Armenia
pt_PT: Arménia

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
pt_PT: Peça ao seu alojamento que verifique os bloqueios de saída e coloque o IP %1$s 116.203.193.175 %2$s na lista branca para acesso remoto! %3$s Ler mais %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
pt_PT: Atenção! Alguns URLs passaram pelas regras do ficheiro de configuração e foram carregados através da reescrita WordPress, o que pode abrandar o seu website. %1$s Siga este tutorial para resolver o problema: %2$s

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Authenticate
pt_PT: Autenticar

en: Authentication Code:
pt_PT: Código de autenticação:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
pt_PT: Eventos de autenticação (logins, logins falhados, ações relacionadas com a password).

en: Author Path
pt_PT: Caminho de autor

en: Author URL Enumeration via ID
pt_PT: Enumeração de autores via URL com ID

en: Auto Detect
pt_PT: Deteção automática

en: Autodetect
pt_PT: Deteção automática

en: Automate IP Blocking
pt_PT: Bloqueio automático de IP

en: Automated IP Blocking Not Active
pt_PT: Bloqueio automático de IP inativo

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
pt_PT: O bloqueio automático de IP não está ativo. Os pedidos suspeitos repetidos do mesmo IP não são bloqueados automaticamente, aumentando a carga do servidor.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
pt_PT: Bloquear automaticamente endereços IP que acionam ameaças de segurança repetidas.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
pt_PT: Bloqueie automaticamente IPs que desencadeiam ataques repetidos, parando ameaças sem intervenção manual.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
pt_PT: Redirecionar automaticamente os utilizadores com sessão iniciada para o painel de administração.

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Backend under SSL
pt_PT: Backend com SSL

en: Background Blur
pt_PT: Desfoque de fundo

en: Background Image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background Overlay
pt_PT: Sobreposição de fundo

en: Background color of the login form box.
pt_PT: Cor de fundo da caixa do formulário de login.

en: Background color of the login page.
pt_PT: Cor de fundo da página de login.

en: Background color of the submit button.
pt_PT: Cor de fundo do botão de submissão.

en: Background preview
pt_PT: Pré-visualização do fundo

en: Backup Codes
pt_PT: Códigos de backup

en: Backup Settings
pt_PT: Guardar definições

en: Backup/Restore
pt_PT: Backup/Restaurar

en: Backup/Restore Settings
pt_PT: Definições de Backup/Restaurar

en: Bahrain
pt_PT: Barém

en: Bangladesh
pt_PT: Bangladeche

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
pt_PT: Certifique-se de incluir apenas URLs internos e use caminhos relativos sempre que possível.

en: Belarus
pt_PT: Bielorrússia

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
pt_PT: Bitnami detetado. %1$sLeia como tornar o plugin compatível com alojamento AWS%2$s

en: Blacklist
pt_PT: Lista negra

en: Blacklist IP
pt_PT: IP na lista negra

en: Blacklist IPs
pt_PT: IPs na lista negra

en: Blank Screen On Debugging
pt_PT: Ecrã em branco ao depurar

en: Block AI Crawler Bots
pt_PT: Bloquear bots crawler AI

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
pt_PT: Bloquear bots de treino e scraping AI ao nível da firewall e adicioná-los ao robots.txt automaticamente.

en: Block Countries
pt_PT: Bloquear países

en: Block Countries &rsaquo;
pt_PT: Bloquear países &rsaquo;

en: Block Hostnames
pt_PT: Bloquear Hostnames

en: Block Referrer
pt_PT: Bloquear Referenciador

en: Block Specific Paths
pt_PT: Bloquear caminhos específicos

en: Block Theme Detectors Crawlers
pt_PT: Bloquear rastreadores de detetores de temas

en: Block User-Agents
pt_PT: Bloquear User-Agents

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
pt_PT: Bloqueie o acesso a ficheiros sensíveis (wp-config.php, readme, ficheiros de instalação) que os atacantes usam para recolher informações sobre o seu site.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
pt_PT: Bloqueie ações de copiar, colar e arrastar para dificultar que visitantes copiem o seu conteúdo.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
pt_PT: Bloquear User-Agents conhecidos de detetores de temas populares.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
pt_PT: Bloqueie pedidos maliciosos, injeções SQL e tentativas de exploit antes de chegarem ao seu website.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
pt_PT: Bloqueie tráfego de países de alto risco para reduzir tentativas de hacking, spam e acessos indesejados.

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Blocked IPs
pt_PT: IPs bloqueados

en: Blocked IPs Report
pt_PT: Relatório de IPs bloqueados

en: Blocked by
pt_PT: Bloqueado por

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt_PT: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Bouvet Island
pt_PT: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: British English
pt_PT: Inglês britânico

en: British Indian Ocean Territory
pt_PT: Território Britânico do Oceano Índico

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
pt_PT: IPs brute force bloqueados (7d)

en: Brute Force Login Protection
pt_PT: Proteção Brute Force no login

en: Brute Force Protection
pt_PT: Proteção Brute Force

en: Built-in Plugin Translations
pt_PT: Traduções integradas do plugin

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgaro

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
pt_PT: Plugin BulletProof! Certifique-se de que guarda as definições em %1$s após ativar o Root Folder BulletProof Mode no plugin BulletProof.

en: Button Color
pt_PT: Cor do botão

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
pt_PT: Ao ativar, concorda com os nossos %1$s Termos de Uso %2$s e %3$sPolítica de Privacidade%4$s

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
pt_PT: CDN ativado detetado. Inclua os caminhos %1$s e %2$s nas Definições do CDN Enabler

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
pt_PT: CDN Enabler detetado! Saiba como configurá-lo com %1$s %2$sClique aqui%3$s

en: CDN Mapping
pt_PT: Mapeamento CDN

en: CDN URL Mapping
pt_PT: Mapeamento de URL CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
pt_PT: ERRO DE LIGAÇÃO! Certifique-se de que o seu website consegue aceder a: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
pt_PT: Colocar em cache CSS, JS e Imagens para aumentar a velocidade de carregamento do frontend.

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Can't download the plugin.
pt_PT: Não é possível descarregar o plugin.

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Canadian French
pt_PT: Francês canadiano

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
pt_PT: Cancele os hooks de login de outros plugins e temas para evitar redirecionamentos de login indesejados.

en: Cape Verde
pt_PT: Cabo Verde

en: Catalan Valencian
pt_PT: Catalão

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Change
pt_PT: Alterar

en: Change Options
pt_PT: Alterar opções

en: Change Paths
pt_PT: Alterar caminhos

en: Change Paths Now
pt_PT: Alterar caminhos agora

en: Change Paths for Logged Users
pt_PT: Alterar caminhos para utilizadores com sessão

en: Change Paths in Ajax Calls
pt_PT: Alterar caminhos em chamadas Ajax

en: Change Paths in Cached Files
pt_PT: Alterar caminhos em ficheiros em cache

en: Change Paths in RSS feed
pt_PT: Alterar caminhos no feed RSS

en: Change Paths in Sitemaps XML
pt_PT: Alterar caminhos em Sitemaps XML

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
pt_PT: Alterar URLs relativos para URLs absolutos

en: Change WordPress paths while you're logged in.
pt_PT: Alterar caminhos WordPress enquanto tem sessão iniciada.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
pt_PT: Altere os caminhos predefinidos em %1$s%2$s > Alterar caminhos > Segurança WP Core%3$s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
pt_PT: Alterar os caminhos comuns WordPress nos ficheiros em cache.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
pt_PT: Altere o caminho ajax predefinido e ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar wp-admin do URL Ajax%3$s. %4$sVerifique também se nenhum plugin instalado referencia o caminho admin no output do frontend.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
pt_PT: Altere o caminho predefinido e ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar caminhos comuns WordPress%3$s

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
pt_PT: Altere o caminho de registo em %1$s%2$s > Alterar caminhos > URL de registo personalizado %3$s, depois ative Brute Force no registo em %4$s%5$s > Brute Force > Definições %6$s ou desmarque a opção %7$s > %8$s > %9$s

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
pt_PT: Alterar o texto em todos os ficheiros CSS e JS, incluindo os ficheiros em cache gerados por plugins de cache.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
pt_PT: Altere o utilizador 'admin' ou 'administrator' por outro nome para melhorar a segurança.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
pt_PT: Altere a permissão do ficheiro wp-config.php para Só leitura usando o Gestor de Ficheiros.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
pt_PT: Alterar os cabeçalhos de segurança predefinidos pode afetar a funcionalidade do website. Certifique-se de que sabe o que está a fazer ao modificar estes valores.

en: Check Frontend Paths
pt_PT: Verificar caminhos frontend

en: Check Website Security Online
pt_PT: Verificar a segurança do website online

en: Check Your Website
pt_PT: Verificar o seu website

en: Check if the website paths are working correctly.
pt_PT: Verificar se os caminhos do website estão a funcionar corretamente.

en: Check if your website is secured with the current settings.
pt_PT: Verificar se o seu website está seguro com as definições atuais.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
pt_PT: Verifique o %1$s feed RSS %2$s e certifique-se de que os caminhos das imagens foram alterados.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
pt_PT: Verifique o %1$s Sitemap XML %2$s e certifique-se de que os caminhos das imagens foram alterados.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
pt_PT: Verificar a velocidade de carregamento do website com %1$sPingdom Tool%2$s

en: Choose a layout first, then choose the colors.
pt_PT: Escolha primeiro um layout, depois escolha as cores.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
pt_PT: Escolha como o plugin deve comportar-se para endereços IP e caminhos na lista branca.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
pt_PT: Escolha os países onde o acesso ao website deve ser restringido.

en: Choose the login page structure.
pt_PT: Escolha a estrutura da página de login.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
pt_PT: Escolha o tipo de servidor que está a usar para obter a configuração mais adequada.

en: Christmas Island
pt_PT: Ilha Christmas

en: Clean Login Page
pt_PT: Página de login limpa

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
pt_PT: Limpe o robots.txt para que não revele acidentalmente caminhos WordPress como /wp-admin ou /wp-content a scanners.

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
pt_PT: Clique em %1$sContinuar%2$s para definir os caminhos predefinidos.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
pt_PT: Clique em Backup e o download iniciará automaticamente. Pode usar o Backup para todos os seus websites.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
pt_PT: Clique no ícone da app que está a usar para obter um guia detalhado sobre como configurá-la.

en: Click to retry the download
pt_PT: Clique para tentar novamente o download

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
pt_PT: Clique para executar o processo de alteração de caminhos nos ficheiros de cache.

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close Error
pt_PT: Fechar erro

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
pt_PT: Cloud Panel detetado. %1$sLeia como tornar o plugin compatível com alojamento Cloud Panel%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_PT: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Code Setup
pt_PT: Configuração de código

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Color of labels and text on the login page.
pt_PT: Cor das etiquetas e texto na página de login.

en: Color of link text on the login page.
pt_PT: Cor do texto de link na página de login.

en: Comment Form Protection
pt_PT: Proteção do formulário de comentários

en: Comments Path
pt_PT: Caminho de comentários

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Compatibility
pt_PT: Compatibilidade

en: Compatibility Settings
pt_PT: Definições de compatibilidade

en: Compatibility with Manage WP plugin
pt_PT: Compatibilidade com o plugin Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
pt_PT: Compatibilidade com plugins de login baseados em token

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
pt_PT: Compatível com o plugin All In One WP Security. Use-os juntos para Scan de Vírus, Firewall e proteção Brute Force.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
pt_PT: Compatível com o plugin JCH Optimize Cache. Funciona com todas as opções de otimização de CSS e JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
pt_PT: Compatível com o plugin Solid Security. Use-os juntos para Scanner de Site, Deteção de Alterações de Ficheiros e Proteção Brute Force.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
pt_PT: Compatível com o plugin Sucuri Security. Use-os juntos para Scan de Vírus, Firewall e Monitorização de Integridade de Ficheiros.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
pt_PT: Compatível com o plugin Wordfence Security. Use-os juntos para Scan de Malware, Firewall e proteção Brute Force.

en: Complete Fix
pt_PT: Correção completa

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
pt_PT: O ficheiro de configuração não tem permissão de escrita. Crie o ficheiro se não existir ou copie para o ficheiro %1$s as seguintes linhas: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
pt_PT: O ficheiro de configuração não tem permissão de escrita. Crie o ficheiro se não existir ou copie para o ficheiro %1$s com as seguintes linhas: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
pt_PT: O ficheiro de configuração não tem permissão de escrita. É necessário adicioná-lo manualmente no início do ficheiro %1$s: %2$s

en: Congo, The Democratic Republic of the
pt_PT: República Democrática do Congo

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
pt_PT: Parabéns! Concluiu todas as tarefas de segurança.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
pt_PT: Contacte o seu fornecedor de alojamento e solicite uma atualização para uma versão MySQL suportada.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
pt_PT: Contacte o seu fornecedor de alojamento e solicite uma atualização para uma versão PHP suportada.

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
pt_PT: Converter links como /wp-content/* em %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
pt_PT: Ilhas Cook

en: Copy Bulk Rules
pt_PT: Copiar regras em massa

en: Copy Link
pt_PT: Copiar link

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
pt_PT: Copie o %1$sURL SEGURO%2$s e use-o para desativar todos os caminhos personalizados se não conseguir iniciar sessão.

en: Copy/Paste is disabled!
pt_PT: Copiar/Colar está desativado!

en: Core Contents Path
pt_PT: Caminho wp-content

en: Core Includes Path
pt_PT: Caminho wp-includes

en: Cote dIvoire
pt_PT: Costa do Marfim

en: Could not detect the user
pt_PT: Não foi possível detetar o utilizador

en: Could not fix it. You need to change it manually.
pt_PT: Não foi possível corrigir. É necessário alterá-lo manualmente.

en: Could not found anything based on your search.
pt_PT: Não foi possível encontrar nada com base na sua pesquisa.

en: Could not load the map SVG.
pt_PT: Não foi possível carregar o SVG do mapa.

en: Could not load threat map.
pt_PT: Não foi possível carregar o mapa de ameaças.

en: Could not login with this user.
pt_PT: Não foi possível iniciar sessão com este utilizador.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
pt_PT: Não foi possível renomear a tabela %1$s. Pode ser necessário renomear a tabela manualmente.

en: Could not update prefix references in options table.
pt_PT: Não foi possível atualizar as referências de prefixo na tabela de opções.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
pt_PT: Não foi possível atualizar as referências de prefixo na tabela usermeta.

en: Country
pt_PT: País

en: Country Blocking
pt_PT: Bloqueio por país

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
pt_PT: Inclui GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider e mais de 30 crawlers AI conhecidos.

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create New Temporary Login
pt_PT: Criar novo acesso temporário

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
pt_PT: Crie uma nova conta de administrador com um nome de utilizador único, transfira a propriedade do conteúdo existente e elimine a conta 'admin' ou 'administrator'.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
pt_PT: Crie um URL de acesso temporário com qualquer função de utilizador para aceder ao painel do website sem nome de utilizador e password por um período de tempo limitado.%sIsto é útil quando precisa de dar acesso admin a um programador para suporte ou tarefas de rotina.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
pt_PT: Crie links de acesso seguros e com limite de tempo sem partilhar nomes de utilizador ou passwords.

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Croatian
pt_PT: Croata

en: Curacao
pt_PT: Curaçao

en: Current Page
pt_PT: Página atual

en: Custom Activation Path
pt_PT: Caminho de ativação personalizado

en: Custom Admin Path
pt_PT: Caminho Admin personalizado

en: Custom Cache Directory
pt_PT: Diretório de cache personalizado

en: Custom Login Path
pt_PT: Caminho de login personalizado

en: Custom Logo
pt_PT: Logótipo personalizado

en: Custom Logout Path
pt_PT: Caminho de logout personalizado

en: Custom Lost Password Path
pt_PT: Caminho personalizado de password perdida

en: Custom Register Path
pt_PT: Caminho de registo personalizado

en: Custom Safe URL Param
pt_PT: Parâmetro de URL seguro personalizado

en: Custom Theme Style Name
pt_PT: Nome de estilo de tema personalizado

en: Custom admin-ajax Path
pt_PT: Caminho admin-ajax personalizado

en: Custom author Path
pt_PT: Caminho de autor personalizado

en: Custom comment Path
pt_PT: Caminho de comentários personalizado

en: Custom message to show to blocked users.
pt_PT: Mensagem personalizada para mostrar a utilizadores bloqueados.

en: Custom plugins Path
pt_PT: Caminho de plugins personalizado

en: Custom themes Path
pt_PT: Caminho de temas personalizado

en: Custom uploads Path
pt_PT: Caminho uploads personalizado

en: Custom wp-content Path
pt_PT: Caminho wp-content personalizado

en: Custom wp-includes Path
pt_PT: Caminho wp-includes personalizado

en: Custom wp-json Path
pt_PT: Caminho wp-json personalizado

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
pt_PT: Personalize e proteja todos os caminhos WordPress (login, core, plugins, temas) para que os bots de hackers não consigam encontrar os seus pontos de entrada nem explorar vulnerabilidades conhecidas.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
pt_PT: Personalize o design da sua página de login mantendo-o alinhado com o seu caminho de login seguro e identidade de marca.

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech
pt_PT: Checo

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: DB Debug Mode
pt_PT: Modo de depuração BD

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
pt_PT: O modo de depuração da base de dados está ativado. Num site em produção, isto pode expor mensagens de erro da base de dados contendo informações sensíveis.

en: Date
pt_PT: Data

en: Deactivated
pt_PT: Desativado

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
pt_PT: Enganar detetores de temas e bots de hackers, fazendo-os acreditar que o seu website está construído em Drupal ou Joomla em vez de WordPress.

en: Default
pt_PT: Predefinido

en: Default Database Prefix
pt_PT: Prefixo de base de dados predefinido

en: Default Redirect After Login
pt_PT: Redirecionamento predefinido após login

en: Default Temporary Expire Time
pt_PT: Tempo de expiração temporário predefinido

en: Default User Role
pt_PT: Função de utilizador predefinida

en: Default WordPress Tagline
pt_PT: Tagline predefinida do WordPress

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
pt_PT: Os caminhos predefinidos do WordPress como wp-content e wp-includes estão visíveis no código fonte. Estes caminhos confirmam a bots e atacantes que o seu site usa WordPress.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
pt_PT: Função de utilizador predefinida para a qual o acesso temporário será criado.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
pt_PT: As chaves de segurança são definidas em wp-config.php como constantes. Devem ser o mais únicas e longas possível. <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
pt_PT: Eliminar dados 2FA ao desinstalar o plugin

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
pt_PT: Eliminar utilizadores temporários ao desinstalar o plugin

en: Delete user
pt_PT: Eliminar utilizador

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Design Presets
pt_PT: Predefinições de design

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
pt_PT: Concebido para parar ataques sem impacto no SEO ou indexação AI.

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Detection details
pt_PT: Detalhes de deteção

en: Directories
pt_PT: Diretórios

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
pt_PT: A navegação de diretórios está ativada na sua pasta de uploads. Qualquer pessoa pode ver e descarregar todos os ficheiros carregados.

en: Disable "rest_route" Param Access
pt_PT: Desativar acesso ao parâmetro "rest_route"

en: Disable Click Message
pt_PT: Mensagem de desativação de clique

en: Disable Copy
pt_PT: Desativar Copiar

en: Disable Copy/Paste
pt_PT: Desativar copiar/colar

en: Disable Copy/Paste Message
pt_PT: Mensagem de desativação de Copiar/Colar

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
pt_PT: Desativar Copiar/Colar para utilizadores com sessão

en: Disable Directory Browsing
pt_PT: Desativar navegação de diretórios

en: Disable Drag/Drop Images
pt_PT: Desativar arrastar/largar imagens

en: Disable Drag/Drop Message
pt_PT: Mensagem de desativação de arrastar/largar

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
pt_PT: Desativar arrastar/largar para utilizadores com sessão

en: Disable Inspect Element
pt_PT: Desativar Inspecionar elemento

en: Disable Inspect Element Message
pt_PT: Mensagem de desativação de Inspecionar elemento

en: Disable Inspect Element for Logged Users
pt_PT: Desativar Inspecionar elemento para utilizadores com sessão

en: Disable Options
pt_PT: Opções de desativação

en: Disable Paste
pt_PT: Desativar Colar

en: Disable REST API Access
pt_PT: Desativar acesso REST API

en: Disable REST API access for not logged in users.
pt_PT: Desativar o acesso REST API para utilizadores não autenticados.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
pt_PT: Desativar o acesso REST API usando o parâmetro 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
pt_PT: Desativar endpoint RSD do XML-RPC

en: Disable Right-Click
pt_PT: Desativar clique direito

en: Disable Right-Click for Logged Users
pt_PT: Desativar clique direito para utilizadores com sessão

en: Disable View Source
pt_PT: Desativar Ver código fonte

en: Disable View Source Message
pt_PT: Mensagem de desativação de Ver código fonte

en: Disable View Source for Logged Users
pt_PT: Desativar Ver código fonte para utilizadores com sessão

en: Disable XML-RPC Access
pt_PT: Desativar acesso XML-RPC

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
pt_PT: Desative o XML-RPC em %1$s%2$s > Alterar caminhos > Desativar acesso XML-RPC%3$s

en: Disable copy function on your website.
pt_PT: Desativar a função de cópia no seu website.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
pt_PT: Desative a depuração da base de dados em sites em produção. Pode suprimir erros adicionando <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> em wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
pt_PT: Desativar arrastar e largar imagens no seu website.

en: Disable paste function on your website.
pt_PT: Desativar a função de colar no seu website.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
pt_PT: Desative os menus de contexto do clique direito para desencorajar o roubo casual de conteúdo e inspeção do código fonte.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
pt_PT: Desativar o suporte RSD (Really Simple Discovery) para XML-RPC e remover a tag RSD do cabeçalho.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
pt_PT: Desativar o acesso a /xmlrpc.php para prevenir ataques brute force via XML-RPC

en: Disable the inspect element view on your website.
pt_PT: Desativar a vista de inspecionar elemento no seu website.

en: Disable the right-click functionality on your website.
pt_PT: Desativar a funcionalidade de clique direito no seu website.

en: Disable the source-code view on your website.
pt_PT: Desativar a vista de código fonte no seu website.

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Display lockout message instead of the login form
pt_PT: Mostrar mensagem de bloqueio em vez do formulário de login

en: Display lockout message instead of the login form.
pt_PT: Mostrar mensagem de bloqueio em vez do formulário de login.

en: Djibouti
pt_PT: Jibuti

en: Do Login & Logout Redirects
pt_PT: Fazer redirecionamentos de login e logout

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
pt_PT: Não encerre sessão neste browser até ter a certeza de que a página de login está a funcionar e conseguirá iniciar sessão novamente.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
pt_PT: Não encerre sessão até ter a certeza de que o reCAPTCHA está a funcionar e conseguirá iniciar sessão novamente.

en: Do you want to delete temporary user?
pt_PT: Quer eliminar o utilizador temporário?

en: Do you want to restore the last saved settings?
pt_PT: Deseja restaurar as últimas definições guardadas?

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
pt_PT: Não permita que hackers vejam o conteúdo dos diretórios. Ver %1$sDiretório de uploads%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
pt_PT: Não se esqueça de recarregar o serviço Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
pt_PT: Não permitir que URLs como domain.com?author=1 mostrem o nome de utilizador de login.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
pt_PT: Não carregar ícones Emoji se não os usar.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
pt_PT: Não carregar WLW se não configurou o Windows Live Writer para o seu site.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
pt_PT: Não carregar o serviço oEmbed se não usar vídeos oEmbed.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
pt_PT: Não selecione nenhuma função se quiser registar todas as funções de utilizador.

en: Done!
pt_PT: Concluído!

en: Download Codes
pt_PT: Descarregar códigos

en: Download GeoIP Database
pt_PT: Descarregar base de dados GeoIP

en: Download Recovery Codes
pt_PT: Descarregar códigos de recuperação

en: Download and start the application of your choice.
pt_PT: Descarregue e inicie a aplicação da sua escolha.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
pt_PT: Descarregue a base de dados de países Geo mais recente para ativar a funcionalidade de Segurança Geo.

en: Drag-n-Drop is disabled!
pt_PT: Arrastar e largar está desativado!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
pt_PT: Duração do bloqueio de IP após tentativas de login falhadas.

en: Dutch
pt_PT: Neerlandês

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
pt_PT: ERRO! Certifique-se de que utiliza o e-mail correto para ativar o plugin.

en: ERROR: Invalid verification code.
pt_PT: ERRO: Código de verificação inválido.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
pt_PT: ERRO: Demasiados códigos de verificação inválidos, pode tentar novamente em {time}.

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Edit Media
pt_PT: Editar média

en: Edit Menu
pt_PT: Editar menu

en: Edit User
pt_PT: Editar utilizador

en: Edit user
pt_PT: Editar utilizador

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: Email Address
pt_PT: Endereço de email

en: Email Code
pt_PT: Código de email

en: Email Setup
pt_PT: Configuração de email

en: Email address already exists
pt_PT: O endereço de email já existe

en: Empty
pt_PT: Vazio

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
pt_PT: ReCaptcha vazio. Complete o reCaptcha.

en: Empty email address
pt_PT: Endereço de email vazio

en: Empty email address.
pt_PT: Endereço de email vazio.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
pt_PT: Ativar armazenamento cloud para o registo de eventos

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
pt_PT: Ative o armazenamento cloud para manter registos por 30 dias e gerar relatórios de incidentes. Desative se não consentir no envio de dados de registo para a Cloud.

en: Enable Security Threats Log
pt_PT: Ativar registo de ameaças de segurança

en: Enable User Events Log
pt_PT: Ativar registo de eventos de utilizadores

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
pt_PT: Ative apenas se consentir no envio de dados de registo para a Cloud.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
pt_PT: Ativar esta opção pode abrandar o website, pois os ficheiros CSS e JS serão carregados dinamicamente em vez de através de reescritas.

en: English
pt_PT: Inglês

en: Enter your email to activate
pt_PT: Introduza o seu e-mail para ativar

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: Error! No backup to restore.
pt_PT: Erro! Não há backup para restaurar.

en: Error! The backup is not valid.
pt_PT: Erro! O backup não é válido.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
pt_PT: Erro! Os novos caminhos não estão a carregar corretamente. Limpe toda a cache e tente novamente.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
pt_PT: Erro: inseriu o mesmo URL duas vezes no Mapeamento de URL. Removemos os duplicados para evitar erros de redirecionamento.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
pt_PT: Erro: inseriu o mesmo texto duas vezes no Mapeamento de texto. Removemos os duplicados para evitar erros de redirecionamento.

en: Estonia
pt_PT: Estónia

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Europe
pt_PT: Europa

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
pt_PT: Mesmo que os caminhos predefinidos sejam protegidos por %1$s após personalização, recomendamos definir as permissões corretas para todos os diretórios e ficheiros. %2$sLer mais%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
pt_PT: Embora %1$s proteja os caminhos predefinidos após personalização, recomendamos verificar as permissões corretas para todos os ficheiros e diretórios. %2$sLer o guia%3$s

en: Event
pt_PT: Evento

en: Events & Security Threats Logs
pt_PT: Registos de eventos e ameaças de segurança

en: Events Log
pt_PT: Registo de eventos

en: Events are saved locally on this website for quick review.
pt_PT: Os eventos são guardados localmente neste website para revisão rápida.

en: Example:
pt_PT: Exemplo:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
pt_PT: Exemplo: /cart/ isentará todos os pedidos que começam com /cart/ das regras da firewall.

en: Examples:
pt_PT: Exemplos:

en: Expire Time
pt_PT: Tempo de expiração

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Expires
pt_PT: Expira

en: Export CSV
pt_PT: Exportar CSV

en: Fail Attempts
pt_PT: Tentativas falhadas

en: Failed
pt_PT: Falhado

en: Failed Attempts Message
pt_PT: Mensagem de tentativas falhadas

en: Failed to create a login nonce.
pt_PT: Falhou a criação de um nonce de login.

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_PT: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt_PT: Ilhas Faroé

en: Features
pt_PT: Funcionalidades

en: Feed & Sitemap
pt_PT: Feed & Sitemaps XML

en: Feed Security
pt_PT: Segurança do feed

en: File Permissions
pt_PT: Permissões de ficheiros

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Filter
pt_PT: Filtrar

en: Finalize
pt_PT: Finalizar

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: Firewall Against Script Injection
pt_PT: Firewall contra injeção de scripts

en: Firewall Location
pt_PT: Localização da firewall

en: Firewall Strength
pt_PT: Força da Firewall

en: Firewall, login & path security in seconds
pt_PT: Firewall, segurança de login e de caminhos em segundos

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: First page
pt_PT: Primeira página

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
pt_PT: Primeiro, precisa de ativar o %1$sModo Lite%2$s ou o %3$sModo Ghost%4$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
pt_PT: Primeiro, precisa de ativar o %1$sModo Lite%2$s ou o %3$sModo Ghost%4$s em%5$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
pt_PT: Primeiro, precisa de ativar o %1$sModo Lite%2$s ou o %3$sModo Ghost%4$s.

en: Fix Permissions
pt_PT: Corrigir permissões

en: Fix it
pt_PT: Corrigir

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
pt_PT: Corrigir permissões para todos os diretórios e ficheiros (~ 1 min).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
pt_PT: Corrigir permissões para os principais diretórios e ficheiros (~ 5 seg).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
pt_PT: Flywheel detetado. Adicione os redirecionamentos no painel de regras de redirecionamento do Flywheel %1$s.

en: Form Background Color
pt_PT: Cor de fundo do formulário

en: France
pt_PT: França

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
pt_PT: A versão gratuita permite apenas 3 contas temporárias.

en: French
pt_PT: Francês

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_PT: Territórios Franceses do Sul

en: Front page
pt_PT: Página principal

en: Frontend Login Test
pt_PT: Teste de login frontend

en: Frontend Test
pt_PT: Teste frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin de cache Autoptimize. Funciona melhor com a opção Otimizar/Agregar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin Beaver Builder. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin Cache Enabler. Funciona melhor com a opção Minificar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin Elementor Website Builder. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin Fusion Builder da Avada. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin de cache Hummingbird. Funciona melhor com a opção Minificar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin LiteSpeed Cache. Funciona melhor com a opção Minificar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin Oxygen Builder. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin W3 Total Cache. Funciona melhor com a opção Minificar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin WP Fastest Cache. Funciona melhor com a opção Minificar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin de cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin de cache WP-Rocket. Funciona melhor com a opção Minificar/Combinar ficheiros CSS e JS.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
pt_PT: Totalmente compatível com o plugin WooCommerce.

en: GEO Threat Map
pt_PT: Mapa de ameaças GEO

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: General
pt_PT: Geral

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
pt_PT: Gere %1$snew security keys%2$s e substitua os valores existentes em wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
pt_PT: Gerar códigos de backup

en: Geo Security
pt_PT: Segurança Geo

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: German
pt_PT: Alemão

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Ghost Mode will set these predefined paths
pt_PT: O Ghost Mode irá definir estes caminhos predefinidos

en: Give random names to each plugin.
pt_PT: Atribuir nomes aleatórios a cada plugin.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
pt_PT: Atribuir nomes aleatórios a cada tema (funciona em WP multisite).

en: Global Stats
pt_PT: Estatísticas globais

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
pt_PT: Nome de classe global detetado: %1$s. Leia primeiro este artigo: %2$sOcultar plugins como WooCommerce e Elementor%3$s

en: Go PRO
pt_PT: Passar a PRO

en: Go back
pt_PT: Voltar atrás

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
pt_PT: Vá a %1$s > %2$s e certifique-se de que o <strong>Endereço WordPress</strong> começa com <strong>https://</strong>. %3$sLer o guia%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
pt_PT: Vá a Painel > Aparência e atualize todos os temas. Remova os temas não utilizados.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
pt_PT: Vá a Painel > Plugins e atualize todos os plugins para as versões mais recentes.

en: Go to User Events Cloud Log
pt_PT: Ir para o registo de eventos de utilizadores na cloud

en: Go to homepage
pt_PT: Ir para a página inicial

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
pt_PT: GoDaddy detetado! Para evitar erros CSS, certifique-se de que desativa o CDN em %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s

en: Good
pt_PT: Boa

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
pt_PT: O Google reCaptcha V3 não está a funcionar com o formulário de login atual de %1$s.

en: Great! The backup is restored.
pt_PT: Ótimo! O backup foi restaurado.

en: Great! The initial values are restored.
pt_PT: Ótimo! Os valores iniciais foram restaurados.

en: Great! The new paths are loading correctly.
pt_PT: Ótimo! Os novos caminhos estão a carregar corretamente.

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greek
pt_PT: Grego

en: Greenland
pt_PT: Gronelândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Guadeloupe
pt_PT: Guadalupe

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
pt_PT: Garantir a entrega de email usando o plugin de email complementar como %1$sEasy WP SMTP%2$s

en: Guest
pt_PT: Visitante

en: Guinea
pt_PT: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: HTTP status
pt_PT: Estado HTTP

en: Header Security
pt_PT: Segurança de cabeçalhos

en: Headers & Firewall
pt_PT: Cabeçalhos e Firewall

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_PT: Ilhas Heard e McDonald

en: Hebrew
pt_PT: Hebraico

en: Help & FAQs
pt_PT: Ajuda e FAQs

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
pt_PT: Ajuda a impedir que bots descubram nomes de utilizador/IDs de autores via REST API, sitemaps, oEmbed e mais.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
pt_PT: Esta é a lista de países selecionados onde o seu website estará restrito.

en: Hide "login" Path
pt_PT: Ocultar caminho "login"

en: Hide "wp-admin"
pt_PT: Ocultar "wp-admin"

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
pt_PT: Ocultar "wp-admin" de utilizadores não administradores

en: Hide "wp-login.php"
pt_PT: Ocultar "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
pt_PT: Ocultar o caminho /login dos visitantes.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
pt_PT: Ocultar o caminho /wp-admin de utilizadores não administradores.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
pt_PT: Ocultar o caminho /wp-admin dos visitantes.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
pt_PT: Ocultar o caminho /wp-login.php dos visitantes.

en: Hide Admin Toolbar
pt_PT: Ocultar barra de ferramentas admin

en: Hide All The Plugins
pt_PT: Ocultar todos os plugins

en: Hide All The Themes
pt_PT: Ocultar todos os temas

en: Hide Author Enumeration
pt_PT: Ocultar enumeração de autor

en: Hide Author ID URL
pt_PT: Ocultar URL de ID de autor

en: Hide Common Files
pt_PT: Ocultar ficheiros comuns

en: Hide Embed Scripts
pt_PT: Ocultar scripts Embed

en: Hide Embed scripts
pt_PT: Ocultar scripts Embed

en: Hide Emojicons
pt_PT: Ocultar Emojicons

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
pt_PT: Ocultar tags de link de feed e sitemap

en: Hide File Extensions
pt_PT: Ocultar extensões de ficheiro

en: Hide HTML Comments
pt_PT: Ocultar comentários HTML

en: Hide IDs from META Tags
pt_PT: Ocultar IDs das tags META

en: Hide Language Switcher
pt_PT: Ocultar seletor de idioma

en: Hide Options
pt_PT: Opções de ocultação

en: Hide Paths in Robots.txt
pt_PT: Ocultar caminhos em Robots.txt

en: Hide Plugin Names
pt_PT: Ocultar nomes de plugins

en: Hide REST API URL link
pt_PT: Ocultar link URL REST API

en: Hide Source Map References
pt_PT: Ocultar referências de source map

en: Hide Theme Names
pt_PT: Ocultar nomes de temas

en: Hide User Enumeration
pt_PT: Ocultar enumeração de utilizadores

en: Hide Version from Images, CSS and JS
pt_PT: Ocultar versão de imagens, CSS e JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
pt_PT: Ocultar versão de imagens, CSS e JS no WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
pt_PT: Ocultar versões de imagens, CSS e JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
pt_PT: Ocultar scripts WLW Manifest

en: Hide WLW Manifest scripts
pt_PT: Ocultar scripts WLW Manifest

en: Hide WP Common Files
pt_PT: Ocultar ficheiros comuns WP

en: Hide WP Common Paths
pt_PT: Ocultar caminhos comuns WP

en: Hide WordPress Common Files
pt_PT: Ocultar ficheiros comuns WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
pt_PT: Ocultar caminhos comuns WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
pt_PT: Ocultar tags META DNS Prefetch do WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
pt_PT: Ocultar tags META Generator do WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
pt_PT: Ocultar caminho antigo de plugins WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
pt_PT: Ocultar caminho antigo de temas WordPress

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
pt_PT: Ocultar os caminhos comuns do WordPress do ficheiro %1$s Robots.txt %2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
pt_PT: Ocultar todas as versões do final de qualquer ficheiro de imagem, CSS e JavaScript.

en: Hide both active and inactive plugins.
pt_PT: Ocultar tanto plugins ativos como inativos.

en: Hide both active and inactive themes.
pt_PT: Ocultar tanto temas ativos como inativos.

en: Hide completed tasks
pt_PT: Ocultar tarefas concluídas

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
pt_PT: Oculte os caminhos predefinidos do WordPress como /wp-content e /wp-includes para que os bots de hackers automatizados não consigam detetar a estrutura do seu site.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
pt_PT: Ocultar as tags de link /feed e /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
pt_PT: Ocultar o DNS Prefetch que aponta para WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
pt_PT: Ocultar os comentários HTML deixados pelos temas e plugins.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
pt_PT: Ocultar os IDs de todas as tags META &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
pt_PT: Ocultar o novo caminho admin

en: Hide the New Login Path
pt_PT: Ocultar o novo caminho de login

en: Hide the WordPress Generator META tags.
pt_PT: Ocultar as tags META Generator do WordPress.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
pt_PT: Oculte a barra de ferramentas de administração do WordPress para funções específicas de utilizador para manter o backend menos visível para não-admins.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
pt_PT: Ocultar a barra de ferramentas admin para utilizadores com sessão no frontend.

en: Hide the language switcher option on the login page.
pt_PT: Ocultar a opção do seletor de idioma na página de login.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
pt_PT: Ocultar o novo caminho admin dos visitantes. Mostrar o novo caminho admin apenas para utilizadores com sessão iniciada.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
pt_PT: Ocultar o novo caminho de login dos visitantes. Mostrar o novo caminho de login apenas para acesso direto.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
pt_PT: Ocultar os caminhos antigos /wp-content, /wp-include uma vez alterados pelos novos.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
pt_PT: Ocultar o caminho antigo /wp-content/plugins uma vez alterado pelo novo.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
pt_PT: Ocultar o caminho antigo /wp-content/themes uma vez alterado pelo novo.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
pt_PT: Ocultar wp-admin do URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
pt_PT: Ocultar os ficheiros wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php e install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
pt_PT: Ocultar a tag de link wp-json e ?rest_route do cabeçalho do website.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
pt_PT: Ocultar IDs das tags META pode danificar plugins de cache e temas que usam estes IDs para identificar e carregar estilos ou scripts específicos.

en: Holy See (Vatican City State)
pt_PT: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
pt_PT: Por quanto tempo o acesso temporário estará disponível após o primeiro acesso do utilizador.

en: How long to keep threat logs in the database.
pt_PT: Durante quanto tempo manter os registos de ameaças na base de dados.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
pt_PT: Quantas tentativas de login falhadas são permitidas antes de o endereço IP ser bloqueado.

en: Hungarian
pt_PT: Húngaro

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
pt_PT: IIS detetado. É necessário atualizar o ficheiro %1$s adicionando as seguintes linhas após a tag &lt;rules&gt;: %2$s

en: IP Lockout Duration
pt_PT: Duração do bloqueio de IP

en: IP detected
pt_PT: IP detetado

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Identical attacks
pt_PT: Ataques idênticos

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
pt_PT: Se o reCAPTCHA apresentar algum erro, certifique-se de que o corrige antes de prosseguir.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
pt_PT: Se as regras de reescrita não estiverem a carregar corretamente no ficheiro de configuração, não carregue o plugin e não altere os caminhos.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
pt_PT: Se estiver ligado com o utilizador admin, terá de iniciar sessão novamente após a alteração.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
pt_PT: Se acredita que isto foi um erro, contacte o proprietário do website e inclua o ID do pedido indicado acima.

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
pt_PT: Se comprou %1$s, remova este plugin e instale o da %2$sA sua conta%3$s

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
pt_PT: Se não conseguir configurar %1$s, mude para o Modo Desativado e %2$scontacte-nos%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
pt_PT: Se não conseguir configurar o reCAPTCHA, mude para a proteção Math reCaptcha.

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
pt_PT: Se notar algum problema de funcionamento, selecione o %1$sModo Lite%2$s.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
pt_PT: Se conseguir iniciar sessão, configurou corretamente os novos caminhos.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
pt_PT: Se conseguir iniciar sessão, configurou o reCAPTCHA corretamente.

en: Ignore security task
pt_PT: Ignorar tarefa de segurança

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
pt_PT: Não foi possível carregar a imagem. Verifique o URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
pt_PT: Bloquear imediatamente nomes de utilizador incorretos no formulário de login.

en: Important:
pt_PT: Importante:

en: Improve text visibility over background images.
pt_PT: Melhorar a visibilidade do texto sobre imagens de fundo.

en: In .htaccess file
pt_PT: No ficheiro .htaccess

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
pt_PT: Indeed Ultimate Membership Pro detetado. O plugin não suporta caminhos personalizados %1$s pois não usa funções WordPress para chamar o URL Ajax

en: India
pt_PT: Índia

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Indonesian
pt_PT: Indonésio

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
pt_PT: Inmotion detetado. %1$sLeia como tornar o plugin compatível com Inmotion Nginx Cache%2$s

en: Install/Activate
pt_PT: Instalar/Ativar

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
pt_PT: Regras inteligentes que bloqueiam tentativas de exploit e bots maliciosos mantendo os motores de busca e crawlers AI acessíveis.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
pt_PT: Chave secreta de autenticação 2FA inválida.

en: Invalid 2FA Authentication code.
pt_PT: Código de autenticação 2FA inválido.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
pt_PT: ReCaptcha inválido. Complete o reCaptcha.

en: Invalid email address
pt_PT: Endereço de email inválido

en: Invalid email address.
pt_PT: Endereço de email inválido.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome inválido detetado: %1$s. Adicione apenas o nome do caminho final para evitar erros WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome inválido detetado: %1$s. O nome não pode terminar com / para evitar erros WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome inválido detetado: %1$s. O nome não pode começar com / para evitar erros WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome inválido detetado: %1$s. Os caminhos não podem terminar com . para evitar erros WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome inválido detetado: %1$s. É necessário usar outro nome para evitar erros WordPress.

en: Invalid request.
pt_PT: Pedido inválido.

en: Invalid username.
pt_PT: Nome de utilizador inválido.

en: Iran, Islamic Republic of
pt_PT: Irão, República Islâmica do

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Ireland
pt_PT: Irlanda

en: Isle of Man
pt_PT: Ilha de Man

en: It is not possible to view it again for security reasons.
pt_PT: Por razões de segurança não é possível visualizá-la novamente.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
pt_PT: É importante %1$s guardar as suas definições sempre que as alterar %2$s. Pode usar o backup para configurar outros websites que possui.

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
pt_PT: O JavaScript está desativado no seu browser! É necessário ativar o JavaScript para utilizar o plugin %1$s.

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Just another WordPress site
pt_PT: Mais um site WordPress

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
pt_PT: Mantém eventos na Cloud por 30 dias para auditorias e relatórios de incidentes.

en: Kenya
pt_PT: Quénia

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Lao Peoples Democratic Republic
pt_PT: República Democrática Popular do Laos

en: Last Access
pt_PT: Último acesso

en: Last Login
pt_PT: Último login

en: Last Name
pt_PT: Apelido

en: Last check:
pt_PT: Última verificação:

en: Last page
pt_PT: Última página

en: Late Loading
pt_PT: Carregamento tardio

en: Latvia
pt_PT: Letónia

en: Latvian
pt_PT: Letão

en: Learn How
pt_PT: Saiba como

en: Learn How To Add the Code
pt_PT: Saiba como adicionar o código

en: Learn How To Add the Rules
pt_PT: Saiba como adicionar as regras

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
pt_PT: Saiba como %1$sdesativar a navegação de diretórios%2$s, ou ative %3$s%4$s > Alterar caminhos > Desativar navegação de diretórios%5$s

en: Learn how to setup on Local & Nginx
pt_PT: Saiba como configurar no Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
pt_PT: Saiba como configurar no servidor Nginx

en: Learn how to use the shortcode
pt_PT: Saiba como usar o shortcode

en: Learn more about
pt_PT: Saiba mais sobre

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
pt_PT: Saiba mais sobre a %1$sfirewall 7G%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
pt_PT: Saiba mais sobre a %1$sfirewall 8G%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
pt_PT: Deixe em branco se não pretender exibir nenhuma mensagem.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
pt_PT: Deixe em branco para bloquear todos os caminhos para os países selecionados.

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
pt_PT: Permitir ao utilizador escolher o seu método 2FA preferido nas definições da conta.

en: Let's take your security to the next level!
pt_PT: Vamos levar a sua segurança ao próximo nível!

en: Level of Security
pt_PT: Nível de segurança

en: Levels of security
pt_PT: Níveis de segurança

en: Liberia
pt_PT: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt_PT: Jamahiriya Árabe Líbia

en: Light
pt_PT: Claro

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
pt_PT: Limitar o número de tentativas de login permitidas usando o formulário de login normal.

en: Link Color
pt_PT: Cor do link

en: Lite Mode
pt_PT: Modo Lite

en: Lite Mode + 8G Firewall + Brute Force + Events Log + Threats Log + Two factor
pt_PT: Modo Lite + Firewall 8G + Brute Force + Registo de eventos + Registo deameaças + Dois fatores

en: Lite Mode + Firewall + Compatibility Settings
pt_PT: Modo Lite + Firewall + Definições de compatibilidade

en: Lite Mode will set these predefined paths
pt_PT: O Modo Lite irá definir estes caminhos predefinidos

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Lithuanian
pt_PT: Lituano

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
pt_PT: Carregue CSS, JS e imagens de um CDN ou domínio personalizado mantendo os caminhos reais do servidor invisíveis.

en: Load Preset
pt_PT: Carregar predefinição

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
pt_PT: Carregar após todos os plugins serem carregados. No hook "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
pt_PT: Carregar antes de todos os plugins serem carregados. No hook "plugins_loaded".

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
pt_PT: Carregar idioma personalizado se o idioma local WordPress estiver instalado.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
pt_PT: Carregar o plugin como Must Use plugin.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
pt_PT: Carregar traduções da pasta de idiomas do plugin antes de verificar o diretório global wp-content/languages.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
pt_PT: Carregar quando os plugins são inicializados. No hook "init".

en: Loaded
pt_PT: Carregado

en: Loading
pt_PT: A carregar...

en: Loading...
pt_PT: A carregar...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
pt_PT: Detetado Local & NGINX. Se ainda não adicionou o código na configuração NGINX, adicione a seguinte linha. %1$s

en: Location
pt_PT: Localização

en: Lock user
pt_PT: Bloquear utilizador

en: Lockout Message
pt_PT: Mensagem de bloqueio

en: Log In
pt_PT: Iniciar sessão

en: Log Security Threats
pt_PT: Registar ameaças de segurança

en: Log User Roles
pt_PT: Funções de utilizador a registar

en: Log Users Events
pt_PT: Registar eventos de utilizadores

en: Log in with Magic Link
pt_PT: Iniciar sessão com link mágico

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
pt_PT: Registar apenas pedidos frontend suspeitos que correspondam a padrões de ataque conhecidos.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
pt_PT: Registe logins de utilizadores, edições de conteúdo, alterações de plugins e atualizações de funções para detetar comportamentos suspeitos e auditar a atividade do site.

en: Login & Logout Redirects
pt_PT: Redirecionamentos de login e logout

en: Login Page Design
pt_PT: Design da página de login

en: Login Path
pt_PT: Caminho de login

en: Login Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento de login

en: Login Security
pt_PT: Segurança Login

en: Login Test
pt_PT: Teste de login

en: Login Type
pt_PT: Tipo de acesso

en: Login URL
pt_PT: URL de login

en: Login with passkey
pt_PT: Iniciar sessão com passkey

en: Logo Link URL
pt_PT: URL do link do logótipo

en: Logo preview
pt_PT: Pré-visualização do logótipo

en: Logout Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento de logout

en: Logs
pt_PT: Registos

en: Logs Settings
pt_PT: Definições de registos

en: Lost Password Form Protection
pt_PT: Proteção do formulário de password perdida

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macao
pt_PT: Macau

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Magic Link Login
pt_PT: Login por link mágico

en: Magic Link Login Button
pt_PT: Botão de login por link mágico

en: Magic Login Link Expiration
pt_PT: Expiração do link de login mágico

en: Magic login link sent!
pt_PT: Link de login mágico enviado!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
pt_PT: Certifique-se de que os URLs de redirecionamento existem no seu website. %1$sO URL de redirecionamento da Função de utilizador tem maior prioridade do que o URL de redirecionamento predefinido.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
pt_PT: Certifique-se de que guarda as definições e limpa a cache antes de verificar o seu website com a nossa ferramenta.

en: Malawi
pt_PT: Maláui

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Manage Brute Force Protection
pt_PT: Gerir a proteção Brute Force

en: Manage Login Page Design
pt_PT: Gerir o design da página de login

en: Manage Login and Logout Redirects
pt_PT: Gerir redirecionamentos de login e logout

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
pt_PT: Gerir endereços IP da lista branca e lista negra

en: Manually block/unblock IP addresses.
pt_PT: Bloquear/desbloquear endereços IP manualmente.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
pt_PT: Personalizar manualmente o nome de cada plugin e substituir o nome aleatório.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
pt_PT: Personalizar manualmente o nome de cada tema e substituir o nome aleatório.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
pt_PT: Adicionar manualmente IPs confiáveis à lista branca.

en: Map SVG file not found.
pt_PT: Ficheiro SVG do mapa não encontrado.

en: Mapping
pt_PT: Mapeamento

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_PT: Martinica

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
pt_PT: Verificação Math e Google reCaptcha durante o login.

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt_PT: Maurícias

en: Max Failed Login Attempts
pt_PT: Máximo de tentativas de login falhadas

en: Mayotte
pt_PT: Maiote

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Method
pt_PT: Método

en: Mexico
pt_PT: México

en: Micronesia, Federated States of
pt_PT: Micronésia, Estados Federados da

en: Minimal
pt_PT: Mínimo

en: Minimal (No Config Rewrites)
pt_PT: Mínimo (Sem reescritas de configuração)

en: Moldova, Republic of
pt_PT: República da Moldávia

en: Monaco
pt_PT: Mónaco

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
pt_PT: Monitorizar pedidos suspeitos e identificar padrões de ataque no seu website.

en: Montserrat
pt_PT: Monserrate

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Must Use Plugin Loading
pt_PT: Carregamento Must Use Plugin

en: My Account
pt_PT: A minha conta

en: MySQL Version
pt_PT: Versão MySQL

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
pt_PT: NGINX detetado. Se ainda não adicionou o código na configuração NGINX, adicione a seguinte linha. %1$s

en: Name
pt_PT: Nome

en: Namibia
pt_PT: Namíbia

en: Netherlands
pt_PT: Países Baixos

en: New Caledonia
pt_PT: Nova Caledónia

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
pt_PT: Novo plugin/tema detetado! Atualize as definições de %1$s para o ocultar. %2$sClique aqui%3$s

en: New Username
pt_PT: Novo nome de utilizador

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Next Steps
pt_PT: Próximos passos

en: Next page
pt_PT: Página seguinte

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: No
pt_PT: Não

en: No CMS Simulation
pt_PT: Sem simulação CMS

en: No blocked IPs found
pt_PT: Nenhum IP bloqueado encontrado

en: No events found.
pt_PT: Nenhum evento encontrado.

en: No logins with 2FA.
pt_PT: Sem logins com 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
pt_PT: Nenhum passkey registado para esta conta.

en: No passkeys registered yet.
pt_PT: Ainda não há passkeys registados.

en: No spam. Instant activation.
pt_PT: Sem spam. Ativação instantânea.

en: No temporary logins.
pt_PT: Sem acessos temporários.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
pt_PT: Ainda não foram registados dados de ameaças. Os ataques aparecerão aqui assim que o Registo de Ameaças de Segurança capturar atividade.

en: No threats found.
pt_PT: Nenhuma ameaça encontrada.

en: No, abort
pt_PT: Não, cancelar

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Norfolk Island
pt_PT: Ilha Norfolk

en: Normal Loading
pt_PT: Carregamento normal

en: North Korea
pt_PT: Coreia do Norte

en: North Macedonia, Republic of
pt_PT: República da Macedónia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Not authenticated.
pt_PT: Não autenticado.

en: Not yet logged in
pt_PT: Ainda não iniciou sessão

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
pt_PT: Note que esta opção não irá ativar o CDN para o seu website, mas irá atualizar os caminhos personalizados se já tiver definido um URL CDN com outro plugin.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
pt_PT: Nota! %1$sOs caminhos NÃO são fisicamente alterados%2$s no seu servidor.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
pt_PT: Nota! O plugin irá usar WP cron para alterar os caminhos em segundo plano assim que os ficheiros de cache forem criados.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
pt_PT: Nota: %1$sOs caminhos NÃO são fisicamente alterados%2$s no seu servidor.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
pt_PT: Nota: Esta base de dados inclui os registos mais atualizados de endereços IP e as suas origens de país correspondentes.

en: Okay, I set it up
pt_PT: Ok, já configurei

en: Oman
pt_PT: Omã

en: On website initialization
pt_PT: Na inicialização do website

en: One Day
pt_PT: Um dia

en: One Hour
pt_PT: Uma hora

en: One Month
pt_PT: Um mês

en: One Week
pt_PT: Uma semana

en: One Year
pt_PT: Um ano

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
pt_PT: Um ou mais ficheiros ou diretórios têm permissões excessivamente permissivas. <br /><br />Os diretórios devem normalmente ser definidos como 755 e os ficheiros como 644.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
pt_PT: Um ou mais plugins instalados não foram atualizados pelos seus desenvolvedores há mais de 12 meses.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
pt_PT: Um ou mais plugins têm atualizações disponíveis. Manter todos os plugins atualizados é uma das formas mais eficazes de proteger o seu site.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
pt_PT: Um ou mais temas têm atualizações disponíveis. Mesmo temas inativos podem ser explorados se contiverem código vulnerável.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
pt_PT: Bloqueie bots AI apenas se o seu conteúdo for sensível ou quiser protegê-lo de ser usado para treino AI sem permissão. Se depende da visibilidade em pesquisas AI (ChatGPT, Perplexity, etc.), bloquear estes bots removerá o seu conteúdo desses ecossistemas.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
pt_PT: Altere esta opção apenas se o plugin não conseguir identificar corretamente o tipo de servidor.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
pt_PT: Apenas as ameaças são registadas para reduzir a carga da base de dados em websites com muito tráfego.

en: Optimize CSS and JS files
pt_PT: Otimizar ficheiros CSS e JS

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
pt_PT: Opção para informar o utilizador sobre as tentativas restantes na página de login.

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
pt_PT: Alertas de segurança opcionais para ajudá-lo a responder rapidamente a atividades suspeitas.

en: Optional:
pt_PT: Opcional:

en: Options
pt_PT: Opções

en: Outdated Plugins
pt_PT: Plugins desatualizados

en: Outdated Themes
pt_PT: Temas desatualizados

en: Overview
pt_PT: Visão geral

en: PHP Version
pt_PT: Versão PHP

en: PHP Version Exposed
pt_PT: Versão PHP exposta

en: PHP allow_url_include is on
pt_PT: PHP allow_url_include está ativo

en: PHP register_globals is on
pt_PT: PHP register_globals está ativo

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
pt_PT: PHP safe_mode está ativado no seu servidor. Esta diretiva obsoleta foi removida oficialmente no PHP 5.4 devido a falhas arquiteturais.

en: PHP safe_mode is on
pt_PT: PHP safe_mode está ativo

en: Page Background Color
pt_PT: Cor de fundo da página

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt_PT: Território Palestiniano

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Param
pt_PT: Parâmetro

en: Passed
pt_PT: Passou

en: Passkey Setup
pt_PT: Configuração de passkey

en: Passkey deleted failed.
pt_PT: Eliminação de passkey falhou.

en: Passkey deleted successfully.
pt_PT: Passkey eliminado com sucesso.

en: Passkey registered failed.
pt_PT: Registo de passkey falhou.

en: Passkey registered successfully.
pt_PT: Passkey registado com sucesso.

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
pt_PT: Caminho não permitido. Evite caminhos como plugins e themes.

en: Paths & Options
pt_PT: Caminhos e opções

en: Paths changed in the existing cache files
pt_PT: Caminhos alterados nos ficheiros de cache existentes

en: Pause for 5 minutes
pt_PT: Pausar por 5 minutos

en: Permanently blacklist IP
pt_PT: Adicionar IP permanentemente à lista negra

en: Permission denied.
pt_PT: Permissão negada.

en: Persian
pt_PT: Persa

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
pt_PT: Introduza o código gerado pela sua app autenticadora.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
pt_PT: Verifique o seu email e clique no URL de login mágico fornecido no email.

en: Plugin Loading Hook
pt_PT: Hook de carregamento do plugin

en: Plugin/Theme Editor Enabled
pt_PT: Editor de plugins/temas ativado

en: Plugins Path
pt_PT: Caminho de plugins

en: Plugins Security
pt_PT: Segurança de plugins

en: Plugins Settings
pt_PT: Definições de plugins

en: Poland
pt_PT: Polónia

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Preset Security
pt_PT: Segurança predefinida

en: Prevent Broken Website Layout
pt_PT: Impedir layout de website danificado

en: Prevented
pt_PT: Prevenida

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
pt_PT: Exemplo de pré-visualização. A predefinição de layout selecionada pode mostrar o fundo de forma diferente.

en: Previous page
pt_PT: Página anterior

en: Priority Loading
pt_PT: Carregamento prioritário

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
pt_PT: Prevenção proativa de ataques WordPress: proteção de caminhos e login WP, proteção com firewall, defesa brute force, 2FA, segurança GEO e bloqueio de bots.

en: Project ID
pt_PT: ID do projeto

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
pt_PT: ID do projeto para %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
pt_PT: Proteja as contas dos clientes contra ataques brute force e reutilização de credenciais.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
pt_PT: Protege o seu website contra ataques de login Brute Force usando %s. Um ataque Brute Force é uma tentativa de descobrir uma password tentando sistematicamente todas as combinações possíveis de letras, números e símbolos.

en: Prove your humanity:
pt_PT: Prove que é humano:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
pt_PT: O registo público de utilizadores está ativado. A menos que o seu site o exija, o registo aberto convida contas de spam e conteúdo falso. <br /><br />Se o registo for necessário, proteja o formulário com proteção Brute Force.

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Quick Fix
pt_PT: Correção rápida

en: RSD Endpoint Exposed
pt_PT: Endpoint RSD exposto

en: Random Static Number
pt_PT: Número estático aleatório

en: Reactivate user for 1 day
pt_PT: Reativar utilizador por 1 dia

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
pt_PT: Falhou a leitura de %1$s byte(s) do ficheiro

en: Recovery Mode &#8212; %s
pt_PT: Modo de recuperação &#8212; %s

en: Redirect After Login
pt_PT: Redirecionar após login

en: Redirect Hidden Paths
pt_PT: Redirecionar caminhos ocultos

en: Redirect Logged Users To Dashboard
pt_PT: Redirecionar utilizadores com sessão para o painel

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
pt_PT: Redirecionar utilizadores temporários para uma página personalizada após login.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
pt_PT: Redirecionar os caminhos protegidos /wp-admin, /wp-login para uma página ou acionar um Erro HTML.

en: Redirect user to a custom page after login.
pt_PT: Redirecionar o utilizador para uma página personalizada após login.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
pt_PT: Redirecione utilizadores para páginas personalizadas após login ou logout com base na sua função. Ex.: envie editores para o painel e clientes para a sua conta.

en: Redirects
pt_PT: Redirecionamentos

en: Referer
pt_PT: Referenciador

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
pt_PT: Remover a versão PHP, informações do servidor e assinatura do servidor do cabeçalho.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
pt_PT: Remover autores e estilos de plugins no Sitemap XML

en: Remove Unsafe Headers
pt_PT: Remover cabeçalhos inseguros

en: Remove pingback link tag from the website header.
pt_PT: Remover a tag de link pingback do cabeçalho do website.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
pt_PT: Remove as referências sourceMappingURL/sourceURL do output CSS/JS.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
pt_PT: Substitua os caminhos WordPress no seu sitemap XML para que atacantes que o analisam não consigam identificar os seus plugins, temas ou estrutura de diretórios.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
pt_PT: Substitua nomes de classes e IDs específicos do WordPress no código fonte da sua página para que os scanners não consigam identificar o seu site como WordPress.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
pt_PT: Substitua os caminhos padrão do WordPress nos feeds RSS para que os bots que rastreiam o seu feed não consigam mapear a estrutura do site.

en: Request ID
pt_PT: ID do pedido

en: Request fields
pt_PT: Campos do pedido

en: Request path, method, and response status code.
pt_PT: Caminho do pedido, método e código de estado da resposta.

en: Requested path
pt_PT: Caminho solicitado

en: Resend Code
pt_PT: Reenviar código

en: Reset Email
pt_PT: Repor email

en: Reset Key
pt_PT: Repor chave

en: Reset Settings
pt_PT: Repor definições

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
pt_PT: A resolução de hostnames pode afetar a velocidade de carregamento do website.

en: Restore Backup
pt_PT: Restaurar backup

en: Restore Settings
pt_PT: Restaurar definições

en: Resume Security
pt_PT: Retomar segurança

en: Retention
pt_PT: Retenção

en: Retrieving current position in file failed
pt_PT: Falhou a recuperação da posição atual no ficheiro

en: Reunion
pt_PT: Reunião

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
pt_PT: Reveja os plugins não atualizados recentemente e substitua-os por alternativas mantidas ativamente do diretório WordPress.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
pt_PT: Reescreva URLs de ficheiros CSS e JS para caminhos personalizados, removendo as assinaturas padrão do WordPress que os bots usam para identificar a sua configuração.

en: Right click is disabled!
pt_PT: O clique direito está desativado!

en: Robots Security
pt_PT: Segurança do robots

en: Role
pt_PT: Função

en: Rollback Settings
pt_PT: Reverter definições

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
pt_PT: Reverter todas as definições do plugin para os valores iniciais.

en: Romania
pt_PT: Roménia

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
pt_PT: Execute o %1$sTeste frontend%2$s para verificar se os novos caminhos estão a funcionar.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
pt_PT: Execute o %1$sTeste de login%2$s e inicie sessão no popup.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
pt_PT: Execute o %1$steste reCAPTCHA%2$s e inicie sessão no popup.

en: Run Full Security Check
pt_PT: Executar verificação de segurança completa

en: Russian
pt_PT: Russo

en: Russian Federation
pt_PT: Federação Russa

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
pt_PT: O SCRIPT_DEBUG está ativado. Isto força o WordPress a carregar ficheiros CSS e JS não minificados, podendo revelar caminhos internos a atacantes.

en: Safe URL:
pt_PT: URL seguro:

en: Saint Bartelemey
pt_PT: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_PT: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Martin
pt_PT: São Martinho

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_PT: São Pedro e Miquelão

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome and Principe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save User
pt_PT: Guardar utilizador

en: Saved
pt_PT: Guardado

en: Saved! Reload the page.
pt_PT: Guardado! Recarregue a página.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
pt_PT: Guardado! Esta tarefa será ignorada em testes futuros.

en: Saved! You can run the test again.
pt_PT: Guardado! Pode executar o teste novamente.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
pt_PT: Faça o scan do código fornecido usando a sua app autenticadora para ligar esta conta.

en: Script Debug Mode
pt_PT: Modo de depuração de scripts

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search in user events log and manage the email alerts
pt_PT: Pesquisar no registo de eventos de utilizadores e gerir os alertas de email

en: Secret Key
pt_PT: Chave secreta

en: Secret key is configured and registered.
pt_PT: A chave secreta está configurada e registada.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
pt_PT: Chaves secretas para %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
pt_PT: Proteger caminhos WP

en: Security Check
pt_PT: Verificação de segurança

en: Security Keys Need Rotation
pt_PT: As chaves de segurança precisam de rotação

en: Security Keys and Salts
pt_PT: Chaves e salts de segurança

en: Security Status
pt_PT: Estado de segurança

en: Security Threats
pt_PT: Ameaças de segurança

en: Security Threats Log
pt_PT: Registo de ameaças de segurança

en: Security score: %d out of 100
pt_PT: Pontuação de segurança: %d de 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
pt_PT: Veja ataques reais bloqueados no seu site, incluindo tentativas de brute force, injeções e scans de bots.

en: Seeking file to offset %1$s failed
pt_PT: Falhou a pesquisa do ficheiro para o offset %1$s

en: Select Background Image
pt_PT: Selecionar imagem de fundo

en: Select Image
pt_PT: Selecionar imagem

en: Select Logo Image
pt_PT: Selecionar imagem de logótipo

en: Select Preset
pt_PT: Selecionar predefinição

en: Select User Roles
pt_PT: Selecionar funções de utilizador

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
pt_PT: Selecione uma configuração de segurança predefinida que testámos na maioria dos websites.

en: Select all
pt_PT: Selecionar todos

en: Select how long the login link remains valid.
pt_PT: Selecione por quanto tempo o link de login permanece válido.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
pt_PT: Selecione por quanto tempo o acesso temporário estará disponível após o primeiro acesso do utilizador.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
pt_PT: Selecione as extensões de ficheiro que pretende ocultar nos caminhos antigos.

en: Select the files you want to hide on old paths.
pt_PT: Selecione os ficheiros que pretende ocultar nos caminhos antigos.

en: Selected
pt_PT: Selecionado

en: Selected Countries
pt_PT: Países selecionados

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send magic login link
pt_PT: Enviar link de login mágico

en: Send magic login url to %1$s
pt_PT: Enviar URL de login mágico para %1$s

en: Serbia
pt_PT: Sérvia

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Server Type
pt_PT: Tipo de servidor

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
pt_PT: Os bloqueios ao nível do servidor (Nginx/htaccess) podem não chegar ao WordPress, pelo que não podem ser registados aqui.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
pt_PT: Defina <code>allow_url_include = off</code> em php.ini, ou contacte o seu fornecedor de alojamento para o desativar.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
pt_PT: Defina <code>expose_php = off</code> em php.ini, ou contacte o seu fornecedor de alojamento para o desativar.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
pt_PT: Defina <code>register_globals = off</code> em php.ini, ou contacte o seu fornecedor de alojamento para o desativar imediatamente.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
pt_PT: Defina <code>safe_mode = off</code> em php.ini, ou contacte o seu fornecedor de alojamento para o desativar.

en: Set Custom Cache Directory
pt_PT: Definir diretório de cache personalizado

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
pt_PT: Defina SCRIPT_DEBUG como false em wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
pt_PT: Defina WP_DEBUG como false em wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
pt_PT: Defina um URL de login personalizado em %1$s%2$s > Alterar caminhos > URL de login personalizado%3$s e ative %4$s%5$s > Proteção Brute Force%6$s

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
pt_PT: Defina uma password de base de dados forte — pelo menos 12 caracteres. Atualize a password em wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
pt_PT: Definir a função de utilizador atual.

en: Set the website you want this user to be created for.
pt_PT: Defina o website para o qual pretende que este utilizador seja criado.

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings > Permalinks
pt_PT: Definições > Permalinks

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
pt_PT: Nome curto detetado: %1$s. É necessário usar caminhos únicos com mais de 4 caracteres para evitar erros WordPress.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
pt_PT: Mostrar /%1$s em vez de /%2$s

en: Show Advanced Options
pt_PT: Mostrar opções avançadas

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
pt_PT: Mostrar mensagem de alerta para um utilizador específico quando houve tentativas falhadas na sua conta.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
pt_PT: Mostrar ecrã em branco quando Inspecionar elemento está ativo no browser.

en: Show completed tasks
pt_PT: Mostrar tarefas concluídas

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
pt_PT: Mostrar caminhos WordPress predefinidos e permitir caminhos ocultos

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
pt_PT: Mostrar caminhos WordPress predefinidos e desativar toda a ocultação

en: Show ignored tasks
pt_PT: Mostrar tarefas ignoradas

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
pt_PT: A mostrar %1$s de %2$s eventos de <strong>%3$s</strong>

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
pt_PT: A mostrar %1$s de %2$s ameaças de <strong>%3$s</strong>

en: Showing last %1$s of %2$s events
pt_PT: A mostrar os últimos %1$s de %2$s eventos

en: Showing last %1$s of %2$s threats
pt_PT: A mostrar as últimas %1$s de %2$s ameaças

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: Sign Up Form Protection
pt_PT: Proteção do formulário de registo

en: Similar attacks
pt_PT: Ataques semelhantes

en: Simplified Chinese
pt_PT: Chinês simplificado

en: Simulate CMS
pt_PT: Simular CMS

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
pt_PT: Simular sistemas de gestão de conteúdo populares como Drupal ou Joomla.

en: Singapore
pt_PT: Singapura

en: Site Key
pt_PT: Chave do site

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
pt_PT: Chaves do site para %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
pt_PT: Chaves do site para %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
pt_PT: Segurança do sitemap

en: Six Months
pt_PT: Seis meses

en: Skip for now
pt_PT: Ignorar por agora

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovene
pt_PT: Esloveno

en: Slovenia
pt_PT: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_PT: Somália

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
pt_PT: Algumas apps autenticadoras permitem introduzir manualmente a versão de texto.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
pt_PT: Alguns plugins podem remover regras de reescrita personalizadas do ficheiro .htaccess, especialmente se tiver permissão de escrita, o que pode afetar a funcionalidade dos caminhos personalizados.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
pt_PT: Alguns temas não funcionam com caminhos Admin e Ajax personalizados. Em caso de erros ajax, volte a wp-admin e admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
pt_PT: Lamentamos, não tem permissão para aceder a esta página.

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_PT: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

en: South Korea
pt_PT: Coreia do Sul

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spammers can easily signup
pt_PT: Os spammers podem registar-se facilmente

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
pt_PT: Especifique o endereço de email para receber o código de autenticação durante o processo de login para 2FA.

en: Start Scan
pt_PT: Iniciar scan

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
pt_PT: Começar a monitorizar pedidos suspeitos e padrões de ataque

en: Status
pt_PT: Estado

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
pt_PT: Pare tentativas de login repetidas e bloqueie bots que tentam adivinhar nomes de utilizador e passwords.

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Sudan
pt_PT: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_PT: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
pt_PT: Alternar entre Google reCaptcha Classic e Google reCaptcha Enterprise com base na sua configuração do Google Console.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
pt_PT: Ative %1$s > Alterar caminhos > Ocultar ficheiros comuns do WordPress em%2$sOcultar caminhos comuns do WordPress%3$s

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
pt_PT: Ative %1$s > Alterar caminhos > Ocultar ficheiros comuns WordPress em %2$sOcultar caminhos comuns WordPress%3$s e selecione também install.php e upgrade.php

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar URL de ID de autor%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar endpoint RSD%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar enumeração de utilizadores%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Alterar caminhos > Ocultar ficheiros comuns WordPress%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Ajustes > %3$s%4$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
pt_PT: Ative %1$s%2$s > Ajustes > Ocultar scripts WLW Manifest%3$s

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
pt_PT: Ative a Firewall 7G ou 8G em %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
pt_PT: Ative a opção Bloqueio automático de IP em %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt_PT: República Árabe Síria

en: Tajikistan
pt_PT: Tajiquistão

en: Tanzania, United Republic of
pt_PT: Tanzânia, República Unida da

en: Temporarily block for 1 day
pt_PT: Bloquear temporariamente por 1 dia

en: Temporarily block for 1 hour
pt_PT: Bloquear temporariamente por 1 hora

en: Temporarily block for 1 month
pt_PT: Bloquear temporariamente por 1 mês

en: Temporarily block for 1 week
pt_PT: Bloquear temporariamente por 1 semana

en: Temporary Login
pt_PT: Acesso temporário

en: Temporary Login Settings
pt_PT: Definições de acesso temporário

en: Temporary Logins
pt_PT: Acessos temporários

en: Test your website headers with
pt_PT: Teste os cabeçalhos do seu website com

en: Text & URL Mapping
pt_PT: Mapeamento de texto e URL

en: Text Color
pt_PT: Cor do texto

en: Text Mapping
pt_PT: Mapeamento de texto

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
pt_PT: Mapeamento de texto em ficheiros CSS e JS incluindo ficheiros em cache

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
pt_PT: Mapeamento de texto apenas classes, IDs, variáveis JS

en: Text displayed on the magic login button and form.
pt_PT: Texto exibido no botão e formulário de login mágico.

en: Thai
pt_PT: Tailandês

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
pt_PT: A Firewall 7G/8G não está atualmente ativa. Os pedidos maliciosos não são filtrados ao nível do servidor antes de chegarem ao seu site.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
pt_PT: A lista de crawlers AI é atualizada automaticamente com cada versão do plugin à medida que surgem novos bots.

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
pt_PT: A base de dados de países não foi transferida, impedindo que asfuncionalidades Registo de eventos de utilizadores e Registo de ameaças desegurança funcionem corretamente.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
pt_PT: O Ghost Mode irá adicionar as regras de reescrita no ficheiro de configuração para ocultar os caminhos antigos de hackers.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
pt_PT: O Modo Lite irá adicionar as regras de rewrite ao ficheiro de configuraçãopara ocultar os caminhos antigos dos hackers.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
pt_PT: A REST API é usada por muitos plugins e temas para interagir com o WordPress. Desativá-la para utilizadores não autenticados pode danificar page builders, formulários e integrações de e-commerce.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
pt_PT: O link do endpoint RSD está visível no cabeçalho da sua página. A menos que use pingbacks ou clientes de blog externos que dependem de RSD, este link não serve qualquer propósito.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
pt_PT: O URL seguro irá desativar todos os caminhos personalizados. Use-o apenas se não conseguir iniciar sessão.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
pt_PT: O link do manifesto do Windows Live Writer está presente no cabeçalho da sua página. É uma impressão digital específica do WordPress para scanners automatizados.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
pt_PT: A Biblioteca de Média WordPress não está disponível nesta página.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
pt_PT: A diretiva PHP allow_url_include está ativada. Isto expõe o seu site a ataques de Inclusão de Ficheiros Remotos (RFI).

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
pt_PT: O editor de ficheiros de plugins e temas integrado está ativo. Se um atacante obtiver acesso admin, pode injetar código PHP malicioso diretamente nos ficheiros do site.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
pt_PT: A constante ADMIN_COOKIE_PATH está definida em wp-config.php por outro plugin. Não pode alterar %s a menos que remova a linha define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
pt_PT: O caminho predefinido wp-login.php ainda está acessível. Bloquear o acesso ao caminho predefinido força todo o tráfego de login através do seu URL personalizado.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
pt_PT: A diretiva PHP display_errors está ativada. Os erros PHP exibidos no frontend podem revelar caminhos de ficheiros, nomes de funções e detalhes da base de dados.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
pt_PT: O endereço de email para o qual o código de autenticação será enviado é

en: The hack was prevented by the firewall
pt_PT: O ataque foi prevenido pela firewall

en: The list of plugins and themes was updated with success!
pt_PT: A lista de plugins e temas foi atualizada com sucesso!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
pt_PT: Os caminhos originais do WordPress ainda estão acessíveis mesmo com caminhos personalizados definidos. Ocultar os caminhos antigos garante que apenas os caminhos personalizados funcionam.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
pt_PT: O ficheiro readme.html está acessível publicamente e revela o número de versão do WordPress.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
pt_PT: A diretiva PHP register_globals está ativada. Isto é um risco crítico de segurança — permite que dados externos sobrescrevam variáveis PHP internas.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
pt_PT: O URL solicitado %1$s não foi encontrado neste servidor.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt_PT: O parâmetro de resposta é inválido ou está malformado.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt_PT: O parâmetro secreto é inválido ou está malformado.

en: The secret parameter is missing.
pt_PT: O parâmetro secreto está em falta.

en: The server was unable to send the email.
pt_PT: O servidor não conseguiu enviar o email.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
pt_PT: Os ficheiros wp-admin/install.php e wp-admin/upgrade.php estão acessíveis publicamente.

en: Themes Path
pt_PT: Caminho de temas

en: Themes Security
pt_PT: Segurança de temas

en: Themes are up to date
pt_PT: Todos os temas estão atualizados

en: Then
pt_PT: Então

en: There has been a critical error on your website.
pt_PT: Ocorreu um erro crítico no seu website.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
pt_PT: Ocorreu um erro crítico no seu website. Verifique a caixa de entrada do email do administrador do site para obter instruções.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
pt_PT: Existe um erro de configuração no plugin. Guarde as definições novamente e siga as instruções.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
pt_PT: Está disponível uma versão mais recente do WordPress ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
pt_PT: Este IP foi bloqueado por razões de segurança

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
pt_PT: Esta funcionalidade incrível não está incluída no plugin básico. Quer desbloqueá-la? Instale ou ative o Pacote avançado e desfrute das novas funcionalidades de segurança.

en: This may not work with all new mobile devices.
pt_PT: Isto pode não funcionar com todos os novos dispositivos móveis.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
pt_PT: Esta opção já está frequentemente ativada pelo seu fornecedor de alojamento. Ativá-la duas vezes no ficheiro de configuração pode causar erros. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
pt_PT: Esta opção irá adicionar regras de reescrita ao ficheiro .htaccess na área de regras de reescrita WordPress entre os comentários # BEGIN WordPress e # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
pt_PT: Este pedido foi bloqueado por razões de segurança

en: This user is a temporary user.
pt_PT: Este utilizador é um utilizador temporário.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
pt_PT: Isto irá impedir de mostrar os caminhos antigos quando uma imagem ou fonte é chamada através de ajax.

en: Threat Details
pt_PT: Detalhes da ameaça

en: Threat Type
pt_PT: Tipo de ameaça

en: Threat detected
pt_PT: Ameaça detetada

en: Threat map is loading
pt_PT: A carregar mapa de ameaças

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
pt_PT: Tipo de ameaça e motivo (SQLi, XSS, sondagem, traversal e mais).

en: Threats
pt_PT: Ameaças

en: Threats Passed
pt_PT: Ameaças passadas

en: Threats Passed (7d)
pt_PT: Ameaças passadas (7d)

en: Threats Prevented
pt_PT: Ameaças prevenidas

en: Threats Prevented (7d)
pt_PT: Ameaças prevenidas (7d)

en: Three Days
pt_PT: Três dias

en: Three Hours
pt_PT: Três horas

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
pt_PT: Para personalizar o caminho REST API, é necessário definir a estrutura de permalinks para URL amigável (sem index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
pt_PT: Para ocultar a biblioteca Avada, adicione o Avada FUSION_LIBRARY_URL no ficheiro wp-config.php após a linha $table_prefix: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
pt_PT: Para melhorar a segurança do seu website, considere remover autores e estilos que apontam para WordPress no seu sitemap XML.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
pt_PT: Para adicionar o IP do seu website à lista branca, adicione: %s

en: Top Threat Countries (7d)
pt_PT: Principais países de ameaças (7d)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
pt_PT: Rastrear e registar eventos que acontecem no seu site WordPress.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
pt_PT: Rastrear ações admin chave e eventos de início de sessão no seu site WordPress.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
pt_PT: Rastrear ações chave de utilizadores e eventos de início de sessão no seu site

en: Traditional Chinese
pt_PT: Chinês tradicional

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
pt_PT: Traduzir o texto do botão usando WPML ou Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
pt_PT: Traduzir mensagens de notificação usando WPML ou Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trinidad e Tobago

en: Troubleshooting
pt_PT: Resolução de problemas

en: Trust this browser
pt_PT: Confiar neste browser

en: Trusted by 100,000+ websites
pt_PT: Com a confiança de mais de 100 000 websites

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Turkish
pt_PT: Turco

en: Turkmenistan
pt_PT: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_PT: Ilhas Turcas e Caicos

en: Tweaks
pt_PT: Ajustes

en: Two-Factor Method
pt_PT: Método de autenticação de dois fatores

en: Two-factor Authentication
pt_PT: Autenticação de dois fatores

en: Two-factor Authentication Settings
pt_PT: Definições de autenticação de dois fatores

en: Two-factor authentication
pt_PT: Autenticação de dois fatores

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
pt_PT: Introduza o código único da sua app de autenticação escolhida para finalizar a configuração.

en: URL Mapping
pt_PT: Mapeamento de URL

en: URL of the background image shown on the login page.
pt_PT: URL da imagem de fundo mostrada na página de login.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
pt_PT: URL da imagem do logótipo mostrada na página de login. Deixe vazio para usar o padrão WordPress.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
pt_PT: URL para o qual o logótipo liga. Deixe vazio para usar o URL do site.

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniano

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
pt_PT: Ultimate Affiliate Pro detetado. O plugin não suporta caminhos personalizados %1$s pois não usa funções WordPress para chamar o URL Ajax

en: Unable to open MMDB file at %1$s
pt_PT: Não foi possível abrir o ficheiro MMDB em %1$s

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
pt_PT: Não foi possível guardar o código de autenticação 2FA. Volte a fazer o scan do código QR e introduza o código fornecido pela sua aplicação.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
pt_PT: Não foi possível atualizar o ficheiro <code>wp-config.php</code> para atualizar o prefixo da base de dados.

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_PT: Reino Unido

en: United States
pt_PT: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt_PT: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlock
pt_PT: Desbloquear

en: Unlock all
pt_PT: Desbloquear tudo

en: Unlock full log with filters, search, and export
pt_PT: Desbloqueie o registo completo com filtros, pesquisa e exportação

en: Unnamed device
pt_PT: Dispositivo sem nome

en: Update Database
pt_PT: Atualizar base de dados

en: Update Now
pt_PT: Atualizar agora

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
pt_PT: Atualize as definições em %s para atualizar os caminhos após alterar o caminho REST API.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
pt_PT: Atualize a sua tagline em %1$s > %2$s > %3$s

en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Upload the file with the saved plugin settings
pt_PT: Carregue o ficheiro com as definições do plugin guardadas

en: Uploaded Media
pt_PT: Média carregada

en: Uploads Path
pt_PT: Caminho uploads

en: Urgent Security Actions Required
pt_PT: Ações de segurança urgentes necessárias

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
pt_PT: O uso do atributo title no logótipo de login não é recomendado por razões de acessibilidade. Use o texto do link.

en: Use 2FA Authentication
pt_PT: Usar autenticação 2FA

en: Use Brute Force Protection
pt_PT: Usar proteção Brute Force

en: Use Checkbox Challenge
pt_PT: Usar desafio de caixa de verificação

en: Use Login Page Design
pt_PT: Usar design da página de login

en: Use Temporary Logins
pt_PT: Usar acessos temporários

en: Use This Background
pt_PT: Usar este fundo

en: Use This Logo
pt_PT: Usar este logótipo

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
pt_PT: Usar um passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
pt_PT: Use o shortcode %s para integrá-lo com outros formulários de login.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
pt_PT: Contexto útil: referenciador e user-agent quando disponíveis.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
pt_PT: Utilizador 'admin' ou 'administrator' como Administrador

en: User Action
pt_PT: Ação do utilizador

en: User Choice for 2FA
pt_PT: Escolha do utilizador para 2FA

en: User Enumeration via REST API
pt_PT: Enumeração de utilizadores via REST API

en: User Events
pt_PT: Eventos de utilizadores

en: User Events Log
pt_PT: Registo de eventos de utilizadores

en: User Role
pt_PT: Função de utilizador

en: User Security
pt_PT: Segurança de autor

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
pt_PT: Ações do utilizador no painel (atualizações, alterações, ações de definições chave).

en: User could not be activated.
pt_PT: Não foi possível ativar o utilizador.

en: User could not be added
pt_PT: Não foi possível adicionar o utilizador

en: User could not be deleted.
pt_PT: Não foi possível eliminar o utilizador.

en: User could not be disabled.
pt_PT: Não foi possível desativar o utilizador.

en: User does not exist.
pt_PT: O utilizador não existe.

en: User does not exists.
pt_PT: O utilizador não existe.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais desativar o clique direito.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais desativar copiar/colar.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais desativar arrastar/largar.

en: User roles for who to disable the inspect element.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais desativar o inspecionar elemento.

en: User roles for who to disable the view source.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais desativar ver código fonte.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
pt_PT: Funções de utilizador para as quais ocultar a barra de ferramentas admin.

en: User successfully activated.
pt_PT: Utilizador ativado com sucesso.

en: User successfully created.
pt_PT: Utilizador criado com sucesso.

en: User successfully deleted.
pt_PT: Utilizador eliminado com sucesso.

en: User successfully disabled.
pt_PT: Utilizador desativado com sucesso.

en: User successfully updated.
pt_PT: Utilizador atualizado com sucesso.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
pt_PT: Os nomes de utilizador são detetáveis através da REST API do WordPress (ex.: /wp-json/wp/v2/users). Os atacantes usam esta informação para ataques brute force direcionados e campanhas de phishing.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
pt_PT: Os nomes de utilizador podem ser descobertos iterando IDs de autores (ex.: /?author=1, /?author=2). O WordPress redireciona IDs válidos para o URL do arquivo do autor, revelando o nome de utilizador.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
pt_PT[0]: Use este código %s para iniciar sessão caso perca acesso ao painel do seu website. Cada código só pode ser usado uma vez.
pt_PT[1]: Use um destes %s códigos únicos para iniciar sessão caso perca acesso ao painel do seu website. Cada código só pode ser usado uma vez.

en: Uzbekistan
pt_PT: Usbequistão

en: Valid
pt_PT: Válido

en: Value
pt_PT: Valor

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
pt_PT: Variáveis: {count} - n.º de tentativas, {time} - tempo desde o último falha.

en: Variables: {time} - time since available again.
pt_PT: Variáveis: {time} - tempo até estar disponível novamente.

en: Verification Code:
pt_PT: Código de verificação:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
pt_PT: Verifica utilizadores exigindo que marquem a caixa %1$s Não sou um robô %2$s.

en: Version Numbers Exposed
pt_PT: Números de versão expostos

en: Vietnam
pt_PT: Vietname

en: Vietnamese
pt_PT: Vietnamita

en: View Source is disabled!
pt_PT: Ver código fonte está desativado!

en: Virgin Islands, British
pt_PT: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_PT: Ilhas Virgens dos EUA

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
pt_PT: AVISO: A sua conta tentou iniciar sessão {count} vezes sem fornecer um código válido. O último login falhado ocorreu há {time}. Se não foi você, reponha a sua password.

en: WP Core Security
pt_PT: Segurança WP Core

en: WP Debug Mode
pt_PT: Modo de depuração WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
pt_PT: CDN WP Super Cache detetado. Inclua os caminhos %1$s e %2$s em WP Super Cache > CDN > Include directories

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
pt_PT: WPEngine detetado. Adicione os redirecionamentos no Web Rules Engine %1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
pt_PT: O WP_DEBUG está atualmente ativado. Deixar o modo de depuração ativo num site em produção expõe mensagens de erro, caminhos de ficheiros e detalhes internos a visitantes.

en: Wallis and Futuna
pt_PT: Wallis e Futuna

en: Weak Database Password
pt_PT: Password de base de dados fraca

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
pt_PT: Nome fraco detetado: %1$s. É necessário usar outro nome para aumentar a segurança do seu website.

en: Western Sahara
pt_PT: Sara Ocidental

en: What you see
pt_PT: O que irá ver

en: When
pt_PT: Quando

en: Where to add the firewall rules.
pt_PT: Onde adicionar as regras da firewall.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
pt_PT: Se o pedido foi bloqueado pela firewall.

en: Whitelist
pt_PT: Lista branca

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
pt_PT: Os endereços IP da lista branca nunca são bloqueados.

en: Whitelist IPs
pt_PT: IPs na lista branca

en: Whitelist Options
pt_PT: Opções da lista branca

en: Whitelist Path
pt_PT: Caminho na lista branca

en: Whitelist Paths
pt_PT: Caminhos na lista branca

en: Whitelist Rule
pt_PT: Regra na lista branca

en: Whitelist Rules
pt_PT: Regras da lista branca

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
pt_PT: Adicione endereços IP confiáveis que devem contornar a firewall e verificações de segurança.

en: Windows Live Writer Link Exposed
pt_PT: Link do Windows Live Writer exposto

en: WooCommerce Support
pt_PT: Suporte WooCommerce

en: WordPress Default Permissions
pt_PT: Permissões predefinidas WordPress

en: WordPress Security Check
pt_PT: Verificação de segurança WordPress

en: WordPress Version
pt_PT: Versão WordPress

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
pt_PT: As chaves e salts de segurança do WordPress reforçam a encriptação dos dados armazenados em cookies de utilizador e passwords com hash.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
pt_PT: Os números de versão do WordPress, plugins e temas estão visíveis no código fonte. Os atacantes usam esta informação para identificar sites com vulnerabilidades conhecidas.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
pt_PT: Funciona juntamente com o seu tema e plugins sem necessitar de configuração especial.

en: Wrong Username Protection
pt_PT: Proteção de nome de utilizador errado

en: XML-RPC Access Enabled
pt_PT: Acesso XML-RPC ativado

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
pt_PT: O XML-RPC está acessível. Este protocolo envia credenciais em texto simples e suporta system.multicall, permitindo testar milhares de passwords num único pedido HTTP.

en: Yemen
pt_PT: Iémen

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes, it's working
pt_PT: Sim, está a funcionar

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
pt_PT: Já definiu um diretório wp-content/uploads diferente em wp-config.php %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
pt_PT: Pode bloquear um único endereço IP como 192.168.0.1 ou um intervalo de 245 IPs como 192.168.0.*. Estes IPs não conseguirão aceder à página de login.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
pt_PT: Pode criar uma nova página e voltar para escolher redirecionar para essa página.

en: You can now turn off "%1$s" option.
pt_PT: Agora pode desativar a opção "%1$s".

en: You can now turn on "%1$s" option.
pt_PT: Agora pode ativar a opção "%1$s".

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
pt_PT: Pode adicionar um único endereço IP como 192.168.0.1 ou um intervalo de 245 IPs como 192.168.0.*. Encontre o seu IP com %s

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
pt_PT: Não pode definir ADMIN e LOGIN com o mesmo nome. Use nomes diferentes.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
pt_PT: Não tem permissão para aceder a %1$s neste servidor.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
pt_PT: Tem %1$d tentativas restantes antes do bloqueio.

en: You have logged in successfully.
pt_PT: Iniciou sessão com sucesso.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
pt_PT: É necessário ativar o URL Rewrite para IIS para poder alterar a estrutura de permalinks para URL amigável (sem index.php). %1$sMais detalhes%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
pt_PT: É necessário definir um número positivo de tentativas.

en: You need to set a positive waiting time.
pt_PT: É necessário definir um tempo de espera positivo.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
pt_PT: É necessário definir a estrutura de permalinks para URL amigável (sem index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
pt_PT: Solicitou um URL de login seguro único para aceder à sua conta sem password.
    
    Clique no link seguro abaixo:
    
    %s
    Este link só pode ser usado uma vez e expirará em breve.
    
    Se não solicitou este email, pode ignorá-lo com segurança.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
pt_PT: Deve verificar o seu website todas as semanas para ver se existem alterações de segurança.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
pt_PT: Terá de fazer novamente o scan do código QR em todos os dispositivos pois os códigos anteriores deixarão de funcionar.

en: You've completed all free security tasks.
pt_PT: Concluiu todas as tarefas de segurança gratuitas.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
pt_PT: A sua licença %1$s %2$s expirou em %3$s %4$s. Para manter a segurança do seu website atualizada, certifique-se de que tem uma subscrição válida em %5$s%6$s

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
pt_PT: O seu IP foi sinalizado por possíveis violações de segurança. Tente novamente em breve.

en: Your Login Confirmation Code
pt_PT: O seu código de confirmação de login

en: Your Unique Login URL
pt_PT: O seu URL de login único

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
pt_PT: O seu URL admin não pode ser alterado no alojamento %1$s devido aos termos de segurança %2$s.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
pt_PT: O seu URL admin foi alterado por outro plugin ou tema para %s. Para ativar esta opção, desative a funcionalidade admin personalizada no outro plugin ou desative-o.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
pt_PT: O seu painel de administração não está a ser servido via HTTPS. Sem encriptação SSL/TLS, as credenciais de login são transmitidas em texto simples. <br /><br />Um certificado SSL é essencial.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
pt_PT: O seu caminho admin personalizado está exposto no código fonte da página. %1$sSaiba como ocultar o caminho admin do código fonte%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
pt_PT: O seu caminho de login personalizado está exposto no código fonte da página. %1$sSaiba como ocultar o caminho de login do código fonte%2$s.

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
pt_PT: O seu caminho de login personalizado ainda não tem cópia de segurança. Se seesquecer dele, pode perder o acesso ao seu painel.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
pt_PT: A sua base de dados está a usar o prefixo de tabela predefinido <strong>wp_</strong>. Usar um prefixo personalizado adiciona uma barreira adicional contra ataques automatizados.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
pt_PT: A sua password de base de dados está vazia ou é demasiado simples. Uma password fraca não oferece defesa se a restrição de localhost for contornada.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
pt_PT: O seu URL de login foi alterado por outro plugin ou tema em %s. Para ativar esta opção, desative o login personalizado no outro plugin ou desative-o.

en: Your login URL is: %s
pt_PT: O seu URL de login é: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
pt_PT: O seu URL de login será: %1$s Caso não consiga iniciar sessão, use o URL seguro: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
pt_PT: O seu código de confirmação de login é: %s
    
    Este código é válido por um tempo limitado e só pode ser usado uma vez.
    
    Se não tentou iniciar sessão, ignore este email.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
pt_PT: As suas chaves de segurança não foram regeneradas há muito tempo. A rotação regular invalida todas as sessões existentes e força a reautenticação.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
pt_PT: O seu servidor está a divulgar a sua versão PHP nos cabeçalhos de resposta HTTP.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
pt_PT: O seu servidor está a executar uma versão desatualizada do MySQL. <br /><br />O seu website requer no mínimo <strong>MySQL %1$s ou MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
pt_PT: O seu servidor está a executar uma versão desatualizada do PHP. As versões mais antigas deixaram de receber patches de segurança, deixando o seu site exposto a vulnerabilidades conhecidas. <br /><br />O seu website requer <strong>PHP %1$s</strong> ou superior.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
pt_PT: O seu site está a registar ameaças de segurança, mas o filtro avançado da firewall não está completamente ativado. %1$sAtive a Firewall 7G ou 8G%2$s para bloquear automaticamente padrões maliciosos.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
pt_PT: O seu site ainda usa a tagline predefinida do WordPress "Just another WordPress site". Esta é uma impressão digital conhecida do WordPress.

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
pt_PT: A segurança do seu website %1$sé extremamente fraca%2$s.

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
pt_PT: A segurança do seu website %1$sestá a melhorar%2$s.

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
pt_PT: A segurança do seu website %1$scontinua fraca%2$s.

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
pt_PT: A segurança do seu website %1$sé muito fraca%2$s.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
pt_PT: O seu ficheiro wp-config.php está acessível publicamente. Se um atacante puder ler este ficheiro, pode obter controlo total da sua base de dados e website.

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbábue

en: activate feature
pt_PT: ativar funcionalidade

en: after first access
pt_PT: após o primeiro acesso

en: already active
pt_PT: já ativo

en: dark
pt_PT: escuro

en: default
pt_PT: predefinido

en: display_errors PHP directive
pt_PT: Diretiva PHP display_errors

en: e.g.
pt_PT: ex.

en: e.g. %s
pt_PT: ex. %s

en: e.g. /logout or
pt_PT: ex. /logout ou

en: e.g. adm, back
pt_PT: ex. adm, back

en: e.g. ajax, json
pt_PT: ex. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
pt_PT: ex. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
pt_PT: ex. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
pt_PT: ex. core, inc, include

en: e.g. images, files
pt_PT: ex. images, files

en: e.g. json, api, call
pt_PT: ex. json, api, call

en: e.g. lib, library
pt_PT: ex. lib, library

en: e.g. login or signin
pt_PT: ex. login ou signin

en: e.g. logout or disconnect
pt_PT: ex. logout ou disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
pt_PT: ex. lostpass ou forgotpass

en: e.g. modules
pt_PT: ex. modules

en: e.g. multisite activation link
pt_PT: ex. link de ativação multisite

en: e.g. newuser or register
pt_PT: ex. newuser ou register

en: e.g. profile, usr, writer
pt_PT: ex. profile, usr, writer

en: event
pt_PT: evento

en: events
pt_PT: eventos

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
pt_PT: a firewall bloqueou este pedido para proteger o website de comportamento suspeito.

en: from
pt_PT: de

en: help
pt_PT: ajuda

en: ignore alert
pt_PT: ignorar alerta

en: install.php & upgrade.php are accessible
pt_PT: Os ficheiros install.php e upgrade.php estão acessíveis

en: light
pt_PT: claro

en: more details
pt_PT: mais detalhes

en: not recommended
pt_PT: não recomendado

en: only %1$d chars
pt_PT: apenas %1$d caracteres

en: or
pt_PT: ou

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt_PT: %1$s de %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
pt_PT: Não coincide

[ctx: password strength]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
pt_PT: Força da password desconhecida

[ctx: password strength]
en: Strong
pt_PT: Forte

[ctx: password strength]
en: Very weak
pt_PT: Muito fraca

[ctx: password strength]
en: Weak
pt_PT: Fraca

en: reCAPTCHA Test
pt_PT: Teste reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
pt_PT: Teste reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
pt_PT: Teste reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
pt_PT: Idioma do reCaptcha

en: reCaptcha Theme
pt_PT: Tema do reCaptcha

en: readme.html file is accessible
pt_PT: O ficheiro readme.html está acessível

en: recommended
pt_PT: recomendado

en: redirects
pt_PT: redirecionamentos

en: see feature
pt_PT: ver funcionalidade

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
pt_PT: &larr; Ir para %s

en: start feature setup
pt_PT: configurar funcionalidade

en: threat
pt_PT: ameaça

en: threats
pt_PT: ameaças

en: to
pt_PT: para

en: too simple
pt_PT: demasiado simples

en: within
pt_PT: dentro de

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
pt_PT: Os ficheiros wp-config.php e wp-config-sample.php estão acessíveis
